کد خبر 510076

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

با وجود مشکلات و ابهامات مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، انتخابات هیات مدیره آن‌ها ۲۰ اسفندماه برگزار خواهد شد. برگزاری این انتخابات مغایر با قانون و اساسنامه این شرکت‌ها است و شتاب‌ زدگی و اصرار برای انجام آن تعجب آور است. با برگزاری انتخاباتی غیرشفاف و غیرمنطقی، نه تنها دارایی سهامداران عدالت در معرض خطر قرار خواهد گرفت، بلکه شکل‌گیری رانت و فساد بزرگی در آینده بسیار محتمل خواهد بود.

 اقتصادآنلاین - سارا محسنی؛ مدیریت سهام عدالت 30میلیون سهامدار که شیوه غیرمستقیم را انتخاب کردند، برعهده شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی است. مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت برای انتخاب هیات مدیره، ۲۰ اسفند به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد. سهامدارانی که مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت را انتخاب کردند، در صورت ثبت‌‌نام در سامانه سجام می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند. معرفی نامزدهای انتخابات از طریق سایت سازمان بورس و پس از تایید صلاحیت انجام می‌شود.

این در حالی است که با شتابزدگی دستگاه‌های دولتی برای برگزاری هرچه زودتر مجامع این شرکت‌ها، ابهامات زیادی در مورد نحوه برگزاری شکل گرفته ‌است.

اولین ابهام، به نحوه برگزاری انتخابات بر می‌‌‎گردد که قرار است به صورت الکترونیکی برگزار شود. بر اساس اساسنامه شرکت‌های سرمایه‌گذاری، مجامع باید به صورت حضوری باشد و به برگزاری الکترونیکی اشاره‌ای نشده ‌است. برگزاری الکترونیکی این انتخابات تنها در صورتی امکان‌پذیر است که در مجمع فوق‌العاده دیگری، مصوبه و یا بند قانونی به اساسنامه آن‌ها اضافه شود.

عدم اطلاع‌رسانی شفاف در خصوص ثبت‌نام نامزدها، از دیگر ابهامات این انتخابات است. با توجه به عدم آگاهی مردم و ابهامات زیاد در انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، تضمینی برای مشارکت مردم وجود ندارد. از سوی دیگر، صلاحیت نامزدها با تردیدهایی همراه است و امکان انتخاب اشخاص سیاسی به جای مدیران حرفه‌ای و دارای سابقه وجود دارد.

 یکی از اساسی‌ترین نقاط مبهم، تعیین چارچوب اختیارات و نحوه نظارت بر عملکرد هیات مدیره است. چه تضمینی برای شفا‌ف‌سازی درخصوص این موضوع وجود دارد؟  اختیارات وسیع و کم‌نظیری که به هیات مدیره‌های این شرکت‌ها اعطا می‌شود، می‌تواند به رانت و فساد عظیمی در تاریخ اقتصاد ایران تبدیل شود.

 باید توجه داشت که هنوز نحوه تخصیص سرمایه‌های اولیه به این شرکت‌ها نیز شفاف نیست و خود محل پرسش‌های مختلف است.

 بسیاری از مشمولان از ارزش سهام خود و اهمیت چگونگی مدیریت آن آگاه نیستند و در مسیری که توسط وزارت اقتصاد تعبیه شده است، متضرر خواهند شد. با وجود چنین ابهاماتی، دلیل شتاب برای برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور و متضرر شدن میلیون‌ها سهامدار عدالت چیست؟

حجم ویدیو: 8.35M | مدت زمان ویدیو: 00:02:58
ارسال نظر

 • افشین
  ۱ ۰

  سلام شما میگید سهام داران یعنی چی مگه سهام عدالت حق تمام مردم این کشور نمیشه ما ک جز کشور دیگه نیستیم پس چرا ما سهام عدالت نداریم از مسولین عاجزانه تقاضا دارم فکری به حال ما جاماندگان سهام عدالت بکنید بخدا گرفتاریم اصلا سهام عدالت ندارم بیکارم واقعا احتیاج دارم همونطور که از اسمش پیداس باید عدالت صد در صد انجام بگیره ثواب داره اول سهام عدالت بهمون بدید بعد سودشو ممنون

 • ناشناس
  ۱ ۰

  من سهام ندارم تکلیفم چی میشه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام شما میگید سهام داران یعنی چی مگه سهام عدالت حق تمام مردم این کشور نمیشه ما ک جز کشور دیگه نیستیم پس چرا ما سهام عدالت نداریم از مسولین عاجزانه تقاضا دارم فکری به حال ما جاماندگان سهام عدالت بکنید بخدا گرفتاریم اصلا سهام عدالت ندارم بیکارم واقعا احتیاج دارم همونطور که از اسمش پیداس باید عدالت صد در صد انجام بگیره ثواب داره اول سهام عدالت بهمون بدید بعد سودشو و وام و وووو ممنون

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ۹۰درصدمردم اصلن نمی فهمن این انتخابات چیه ،سودشون بدید اینکارا چیه یه پیرزن یه پیرمرد دورافتاده ازکجا می فهمن این انتخابات چیه ،نیازبه پول بیشتردارن ،هرروز سناریو جدید برای مردم می سازین بس کنید ،فقط این ومی گم واقعا این مردم گناه دارن

 • وحید
  ۰ ۰

  خدایش چرا این پول سهام نمی دین ناموسن

 • وحید
  ۱ ۰

  سود سهام عدالت که می خواهین بدین به هر نفر چه قد میدین معلوم هست به اندازه لباس میشه خرید کرد معلوم هست

پربازدیدترین ویدیو ها