ادعای طالبان درباره رهاسازی آب هیرمند

وزارت انرژی و آب دولت موقت طالبان علت نرسیدن آب هیرمند به ایران را وجود مشکلات فنی خواند و اعلام کرد به معاهده‌ای که میان افغانستان و ایران در خصوص آب در سال ۱۳۵۱ شمسی منعقد شده، متعهد است.

ادعای طالبان درباره رهاسازی آب هیرمند

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، وزارت انرژی و آب دولت موقت طالبان به اعتراض مقامات ایران درباره‌ آب رود هلمند واکنش نشان داد.

این وزارتخانه اعلام کرد که آب رودخانه‌ هلمند، بدلیل «مشکلات فنی» به ایران نرسیده و عمدی نیست.

این وزارت امروز (سه‌شنبه، ۳ اسفند) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت موقت طالبان به معاهده‌ای که میان افغانستان و ایران در خصوص آب هلمند (هیرمند) در سال ۱۳۵۱ شمسی منعقد شده، متعهد است.

وزارت انرژی و آب طالبان تصریح کرد  که اگر آب به ایران نرسیده به دلیل مشکلات فنی بوده و در این موضوع عمدی وجود نداشته است.

این وزارت همچنین گفته است که تاکنون کشاورزان خود افغانستان آب کافی دریافت نکرده‌اند.

وزارت آب و انرژی طالبان همچنین افزوده که تیم‌های فنی این وزارتخانه در حال کار بروی انجام و پایان دادن به این مشکل فنی هستند. 

پیش از این وزیر نیروی ایران گفته بود که پس از جلسات متعددی که با طرف افغان درباره حق آبه هیرمند داشتیم و به رغم پیگیری مداوم اما تا این لحظه اتفاقی نیفتاده و امیدواریم که در روزهای آینده شاهد رهاسازی آب هیرمند باشیم.

محرابیان افزود: سه ماه است که با طرف افغانی مذاکره می‌کنیم، سفری را وزیر مربوطه به ایران داشت و مذاکراتی در این راستا صورت گرفت. همچنین جلسه کمیساران آب نیز در افغانستان تشکیل شد و سه نوبت نیز به صورت تلفنی از مسئولان افغانی پیگیر حق آبه جمهوری اسلامی شدیم.

وی تاکید کرد: طرف افغان در بیان اعلام کردند که حقوق جمهوری اسلامی را به رسمیت می شناسیم و حتما رهاسازی آب انجام می شود اما تا این لحظه این کار صورت نگرفته و تذکرات لازم به آنها داده شده است.

روز گذشته نیز «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره اظهارات وزیر نیرو در مورد حق آبه هیرمند گفت: برای ما یکی از مهم‌ترین سنجه‌های ارزیابی مسئولیت پذیری هیأت حاکمه فعلی افغانستان، موضوع حق آبه ایران است. آنچه در کلام گفته می‌شود در عمل هنوز شاهد نبودیم.

آبی به ایران نرسیده و طبیعی است که این را به عنوان یک عمل غیرمسئولانه در پرونده هیأت حاکمه فعلی افغانستان ثبت و ضبط کردیم. توضیحاتی را می‌دهند و مسائل فنی را مطرح می‌کنند گفتیم آمادگی داریم که این مسائل فنی را حل کنیم و کمیساران عالی آب در افغانستان ملاقات داشتند ولی مهم این است که در عمل وزارت نیرو به ما گزارش دهد که این اتفاق رخ داده است.

پیشتر «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی دولت طالبان در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سحر افغانستان از روابط حسنه بین ایران و افغانستان ابراز خرسندی کرده بود.

سخنگوی طالبان در این مصاحبه موضوع حقابه بین افغانستان و ایران را حل شده دانست و گفت: «در صورتی که طرف افغانستان به اندازه کافی آب داشته باشد جمهوری اسلامی ایران نیز از آب مستفید خواهد شد.»

منبع: فارس
ارسال نظر

آخرین خبر ها