رییس کمیته انرژی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس خبر داد؛

تعیین سقف صادرات روزانه ۱/۵میلیون بشکه نفت در سال‌۱۴۰۰

رییس کمیته انرژی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از تعیین سقف صادرات روزانه ۱/۵ میلیون بشکه نفت در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

تعیین سقف صادرات روزانه ۱/۵میلیون بشکه نفت در سال‌۱۴۰۰

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مالک شریعتی نیاسر با اشاره به جلسه امروز بعد از ظهر کمیسیون تلفیق مجلس، بیان کرد: آنچه که دولت در لایحه بودجه برای فروش روزانه نفت پیش بینی کرده بود حدود ۲/۳ میلیون بشکه با قیمت ۴۰ دلار بود. آنچه که در کمیسیون بمورد بحث و بررسی قرار گرفت این بود که سقف فروش ۲/۳ میلیون بشکه غیر واقعی بوده و قابل تحقق نیست.

وی در ادامه اظهار کرد: در خوشبینانه ترین حالت اعضای کمیسیون به این جمع بندی رسیدند که دولت به صادرات ۱/۵ میلیون بشکه در روز دست یابد که برای آن نیز باید دقیقا حکم مقام معظم رهبری اجرایی شود. منابع حاصل از صادارات تا یک میلیون بشکه در روز، ۲۰ درصد آن به صندوق توسعه ملی تخصیص می یابد و اگر به صادرات ۵۰۰ هزار بشکه دیگر نیز در روز دولت دست یافت، ۳۸ درصد از منابع آن سهم صندوق توسعه ملی است و هرچقدر هم بماند باید صرف بازپرداخت بدهی های دولت به صندوق توسعه ملی شود.

رییس کمیته انرژی کمیسیون تلفیق بودجه در ادامه تصریح کرد: در نهایت جمع بندی کمیسیون بر این شد که دولت روی منابع حاصل از فروش بالاتر از یک میلیون بشکه نفت در روز نمی تواند حساب باز کند چرا که بیش از آن یا سهم صندوق توسعه ملی است یا سهم باز پرداخت بدهی های دولت به صندوق توسعه ملی است که در سال ۱۴۰۰ سر رسید آن فرا می رسد.

وی در ادامه تاکید کرد: عملا دولت می تواند در سال ۱۴۰۰ بر روی منابع حاصل از صادرات یک میلیون بشکه نفت در روز حساب باز کند. کمیسیون تلفیق راه دولت را برای صادرات نفت تا سقف ۱/۵ میلیون بشکه نفت در روز را باز گذاشته است که دولت تلاش خود را کند در سال آینده که ۵ ماه آن دولت دوازدهم برقرار است و ۷ ماه آن را دولت سیزدهم بر سرکار می آید به طور میانگین بتواند ۱/۵ میلیون بشکه در روز نفت صادر کند و مجلس به عنوان مانع صادرات بیشتر دولت تلقی و معرفی نشود.

وی در پایان افزود: امروز کمیسیون تلفیق در بررسی چارچوب های کلی بودجه ۱۴۰۰ ، با تصویب کاهش سقف فروش نفت از ۲.۳ میلیون به ۱.۵ میلیون، ۸۰۰ هزار بشکه در روز وابستگی بودجه به نفت را کاهش داد و پس از آن هم به دولت در تبصره یک حکم کرد تا منابع حاصل از فروش مازاد بر یک میلیون بشکه در روز را به صندوق توسعه ملی واریز نماید و اجازه برداشت نداشته باشد.

ارسال نظر
ارسال نظر
  • حسین
    ۰

    اصلا یک نفر بگوید منابع ارزی صندوق توسعه ملی به چه افراد و نهاد هایی وام داده شده ؟
    و آیا وام های گذشته باز پرداخت شده است یا نه؟!