کد خبر 482800

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

بررسی ذخایر اورانیوم ایران در سال‌های اخیر/ بایدن به برجام باز می‌گردد؟

پس از امضای توافق برنامه اقدام جامع مشترک در سال ۲۰۱۵، ایران به میزان قابل توجهی ذخایر اورانیوم خود را کاهش داد؛ اما ترامپ در سال ۲۰۱۸ با بد قولی خود، تحریم‌ها علیه ایران را شدیدتر کرد و از برجام خارج شد. اکنون رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده، جو بایدن ادعا می‌کند که به این توافق باز خواهد گشت.

اقتصادآنلاینمهسا نجاتی؛ نیویورک تایمز به تازگی گزارش کرد که ترامپ گزینه‌های حمله به زیرساخت‌های هسته‌ای ایران را پیش از به پایان رسیدن دوران ریاست‌جمهوری خود بررسی کرده اما مشاوران ارشد وی، او را از این اقدام منصرف کرده‌اند.

این گزارش‌ها پس از آن منتشر شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) از رشد قابل توجه ذخایر مواد اتمی ایران خبر داد. به گفته این آژانس، حتی اگر تهران اصرار بر این داشته باشد که برنامه هسته‌ای کشور صرفا برای اهداف صلح‌آمیز بوده، سطح اورانیوم غنی شده آن در حال حاضر 12برابر بیشتر از میزان توافق شده در برنامه اقدام جامع مشترک در سال 2015 است.

بر اساس داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که توسط بلومبرگ منتشر شده، میزان ذخایر اورانیوم غنی شده پس از توافق، از 8هزار و 300کیلوگرم، به 200کیلوگرم کاهش یافت. در اواسط سال 2017، حتی به 80کیلوگرم نیز رسید. ترامپ در ماه مه 2018، با امضای یک فرمان اجرایی ریاست‌جمهوری و دستور بازگرداندن تحریم‌های بیشتر، از توافق هسته‌ای خارج شد.

از زمان خروج آمریکا از برجام، ذخایر اورانیوم ایران به آرامی رشد کرده و آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که در ژوئیه 2019، از 300کیلوگرم فراتر رفته است.

در اوایل ماه جاری، بازرسان بین‌المللی آخرین گزارش خود را منتشر کردند و اظهار داشتند که ذخایر ایران در حال حاضر به 2هزار و 442.9 کیلوگرم رسیده و اگر این مقدار برای تولید سلاح استفاده شود، برای تهیه سه بمب کافی است.

رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، جو بایدن اعلام کرد که وی قصد دارد پس از روی کار آمدن، این توافق را دوباره احیا کند، اما داده‌های موجود در گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که این کار دشوار خواهد بود.

باید دید با شروع به کار دولت جدید آمریکا، بایدن تمایلی به ایفای تعهدات این کشور نشان می‌دهد یا بدعهدی‌های این کشور همچنان تداوم خواهد داشت.

در نمودار ارائه شده، میزان ذخایر اورانیوم ایران از سال 2008 تا کنون را مشاهده می‌کنید؛

برجام

بیشتر بخوانید
ارسال نظر