کد خبر 481742

بخش خدمات میادین نفتی نشانه‌هایی از بهبودی دارد

طبق گزارش موسسه فورچون بیزینس اینسایت، بازار خدمات میادین نفتی تا ۲۰۲۷ به ۳۴۶ میلیارد دلار می‌رسد و نرخ رشد سالیانه آن برابر با ۶.۶ درصد خواهد بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، بخش خدمات میادین نفتی آمریکا در ماه گذشته بیش از 6400 شغل جدید ایجاد کرد که نشان می‌دهد روند بهبودی در این صنعت آسیب‌دیده آغاز شده است.

 طبق گزارش موسسه فورچون بیزینس اینسایت، بازار خدمات میادین نفتی تا 2027 به 346 میلیارد دلار می‌رسد و نرخ رشد سالیانه آن برابر با 6.6 درصد خواهد بود. به نظر می‌رسد خرید 37 درصد از سهام شرکت لیبرتی توسط اسچلامبرگر و ادغام های نظیر این به این صنعت کمک خواهد کرد.

 مدیرعامل شرکت هلیبرتون هم بسیار خوشبین است. جف میلر در گزارش نتایج مالی این شرکت در سه ماهه سوم گفت:«روند رکود در بازارهای بین‌المللی کند شده است. صنعت نفت در آمریکای شمالی رو به بهبودی است و فعالیت‌ها تثبیت شده‌اند».

 صنعت خدمات میادین نفتی یکی از آسیب پذیرترین بخش های صنعت نفت در مقابل سقوط قیمت است. وقتی قیمت نفت کاهش می یابد، مشتریان این شرکت ها پول کمتری برای هزینه در کسب و کارهای خود دارند و پول کمتری هم برای ادامه عملیات هایشان هزینه می‌کنند. این بدان معناست که بحران‌های اخیر ضربه بیشتری به تامین کنندگان خدمات میادین نفتی زده تا شرکت‌های اکتشافی و تولیدی.

موج ادغام ها و خریدها در این بخش با قرارداد های بزرگی از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا آغاز شده است. شرکت چورون، نوبل انرژی را خریداری کرد. شرکت دیوون کنترل WPX انرژی را در دست گرفت و کونوکو قراردادی برای خرید کونچو ریسورسز بست. این خریدها هم برای خریداران و هم برای فروشندگان خوب بوده است. در مورد تامین کنندگان خدمات میادین نقشی که هم با خریداران کار می‌کنند و هم با فروشندگان، هرکدام از این ادغام ها به معنای مشتری کمتر است، آن هم در زمانی است که پول زیادی در دست ندارند.

 تحلیلگران اس پی گلوبال پلتس عقیده دارند چندین سال طول می‌کشد تا شرکت‌های خدماتی بتوانند به سطح قبل از بحران کرونا بازگردند. این شرکت ها خوش‌بین هستند افزایش قیمت نفت کمک کند روند بهبود کسب و کار آنها در این سه ماه یا سه ماهه بعدی آغاز شود. اما ادامه همه‌گیری ویروس کرونا و وضع قرنطینه‌های جدید در اروپا رسیدن به ثبات را به تأخیر می‌اندازد.

 بخش خدمات میادین نفتی از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا 92302 شغل را به خاطر کاهش تقاضا از دست داده است. این تعداد بالای مشاغل احتمالاً هرگز باز نمی‌گردند. ایجاد مشاغل جدید همواره نشانه‌ای از بهبودی بوده ولی باید دید چقدر می‌تواند ادامه داشته باشد.

ارسال نظر