کد خبر 438337

رشد ذخایر نفتی در بزرگترین خریدار نفت دنیا متوقف شد

با افزایش فعالیت پالایشگاه ها جهت تأمین نیاز اقتصاد چین، ذخایر نفت خام در این کشور طی هفته‌های اخیر، پس از افزایش تا یک سطح رکورد شکن، پایین آمده است.

 به گزارش بلومبرگ، عرضه بیش از حد نفت به بازار در 2020 باعث افزایش ذخایر نفتی در بسیاری کشورها شده و احتمالا حالا در بزرگترین واردکننده نفت خام دنیا به اوج رسیده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، به گفته تحلیلگران و بر اساس مشاهدات ماهواره‌ای، ذخایر نفت خام در چین طی هفته‌های اخیر، پس از افزایش تا یک سطح رکورد شکن، پایین آمده است. با افزایش فعالیت پالایشگاه ها جهت تأمین نیاز اقتصاد چین که به تازگی از تعطیلی های ناشی از ویروس کرونا خارج شده، ذخایر نفتی این کشور کاهش یافته است.

 کاهش ذخایر نفتی در بزرگترین وارد کننده نفت دنیا اولین نشانه آغاز تعادل بازار جهانی نفت پس از سقوط بی‌سابقه تقاضا است. ذخایر نفتی چین در شرایطی کاهش می یابد که واردات نفت این کشور در آوریل نسبت به ماه قبل از آن افزایش یافته است.

 طبق اطلاعات به دست آمده، ترکیب کاهش ذخایر و افزایش واردات چین نشان دهنده فعالیت بالای پالایشگاهی است. ذخایر نفتی چین به شدت در اواخر فوریه تا پایان ماه مارس افزایش یافت و پس از آن ثابت شد و حالا کمی کاهش یافته است.

تخمین زده می‌شود ذخایر نفتی چین 9.5 میلیون بشکه در آوریل کاهش یافته باشد در حالی که 161 میلیون در سه ماهه اول سال جاری میلادی افزایش یافته بود.

چین حدود 9.9 میلیون بشکه در روز نفت خام در آوریل وارد کرد که 1.7 درصد بیشتر از ماه مارس ولی  کمتر از 10.2 میلیون بشکه در روز وارد شده در سال گذشته بود. واردات نفت خام و محصولات پالایشی احتمالاً در ماه مه هم افزایش می یابد که باعث کاهش ظرفیت ذخیره سازی خواهد شد.

 بر خلاف دولت آمریکا که به صورت هفتگی سطح ذخایر نفتی خود را اعلام می کند، چین به ندرت اطلاعاتی در این مورد منتشر می‌کند و تحلیلگران باید از فرمولهای پیچیده و مشاهدات ماهواره ای برای تخمین سطح ذخایر انرژی این کشور استفاده کنند.

 شرکت های اورسا و اوربیتال اینسایت با استفاده از روش های متفاوتی به نتایج مشابهی رسیده اند که همان کاهش ذخایر نفتی چین است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر