{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 413933

میزان بارش‌های حوضه آبریز مرزی‌شرق درحالی تا یازده بهمن ماه به رقم ۸۰.۸ میلیمتررسید که پارسال در همین بازه زمانی ۱۵.۵ میلیمتر بارندگی را تجربه کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، میزان بارش‌های حوضه آبریزمرزی شرق در سال آبی جاری(ابتدای مهرماه ۹۸ تا آخر شهریور۹۹) درحالی ۸۰.۸ میلیمتر گزارش شده که این حوضه در دوره بلند مدت ۵۱ ساله ۳۷.۵ میلیمتر بارندگی داشته که میزان رشد آن نیز ۱۱۶درصد است.

بررسی بارش های حوضه آبریز مرزی شرق میزان اختلاف آن با پارسال، رشد ۴۲۱ درصدی را نشان می‌دهد ودر عین حال میزان بارش های دریاچه ارومیه رشد منفی دارد.

حوضه آبریز فلات مرکزی ایران نیز براساس تازه ترین گزارش دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب تایازدهم بهمن ماه امسال ۹۸.۲ میلیمتر بارندگی دارد که این میزان بارش نسبت به مدت مشابه پارسال که ۶۹ میلیمتر بارندگی بود، رشد ۴۲درصدی را نشان می‌دهد.

میزان بارش ها در حوضه آبریز قره قوم درحالی تا یازده بهمن ماه به رقم ۹۴.۲ میلیمتر بالغ شده که رقم بارش های آن در مدت مشابه پارسال ۷۶.۲ میلیمتر بوده که ۲۴درصد رشد بارش دارد.

حوضه آبریز دریای عمان و خلیج فارس هم تا یازدهم بهمن ماه ۲۶۰.۶ میلیمتر بارندگی را ثبت کرده و این درحالی است که پارسال این حوضه ۲۶۳.۷ میلیمتر بارندگی داشت که بیانگر رشد منفی بارش ها در این بخش است.

«قاسم تقی زاده خامسی» معاون آب و آبفای وزیر نیرو چندی پیش گفته بود: روند بارش‌ها در کشور بیانگر آن است که بارندگی‌های رخ داده از ابتدای سال آبی جاری(مهرماه۹۸ تا انتهای شهریور۹۹) تا کنون بیشتر در مناطقی بوده که با کم آبی درگیر هستند و مناطق پرآب بارندگی‌های کمی را تجربه کرده اند.

وی اضافه کرد: بارندگی‌های رخ داده در پنج استان به این گونه است که در استان سیستان و بلوچستان میزان بارش‌ها نسبت به پارسال دارای رشد سه هزار و ۳۰۰درصدی است و در استان هرمزگان رشد بارش‌ها ۵۲۰ درصد، در استان کرمان ۲۳۹ درصد، خراسان جنوبی ۱۳۵ درصد و در استان‌های فارس و یزدهم به ترتیب ۱۰۰ و ۱۱درصد رشد بارش دارند و این درحالی است که این استان‌ها بیشتر مشکل کم آبی دارند.

تازه ترین گزارش منتشر شده دفتر مطالعات پایه منابع‌آب ایران بیانگر آن است که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه تایازدهم بهمن ماه ۱۱۵.۶ میلیمتر بارندگی ثبت شده، اما میزان بارش‌های آن در مقایسه با مدت مشابه پارسال که ۲۳۱.۷ میلیمتر بارندگی داشته با رشد منفی ۵۰درصدی روبرو شد.

حوضه آبریز دریای خزر نیز تا یازدهم بهمن ماه ۱۷۳.۵ میلیمتر بارندگی را تجربه کرده و این درحالی است که پارسال این حوضه در همین بازه زمانی ۲۴۴.۲ میلیمتر بارندگی را به خود دیده بود و تفاوت بارش های دوسال این حوضه رشد منفی رانشان می‌دهد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری