{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 382241

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

درحالی مسئولین وزارت انرژی عربستان تلاش می کنند تا عمق خرابی آرامکو را اندک جلوه دهند اما بازدید خبرنگاران از این مجموعه گویای مطلب دیگری است.

به گزارش اقتصادآنلاین روز گذشته خبرنگاران با حضور در تأسیسات نفتی خریص وابسته به شرکت آرامکو، خسارت‌های وارده به این تأسیسات در پی حمله پهپادی اخیر را از نزدیک مشاهده کردند.

در این میان تصاویر و عکس های منتشر شده از این خسارت های بسیار بیشتر تصاویری بود که مسئولین عربستانی در روزهای گذشته در اخبار منتشر کردند.

24

از این رو به نظر بسیاری از کارشناسان، به رغم ادعای وزیر انرژی عربستان مبنی بر بازگشت زودهنگام آرامکو به مدار سابق تولید، تصاویر منتشر شده از دوربین خبرنگاران گویای عمق ویرانی های برجای مانده است.

25

در نتیجه با توجه به این سطح از خرابی ها که فقط از سوی منطقه خریص منتشر شد بعید به نظر می رسد سخنان وزیر انرژی عربستان در خصوص بازگشت به سقف تولید تا اکتبر به وقوع بپیوندد.

اما چرا آرامکو تا این حد برای عربستان و دنیا اهمیت دارد؟

شرکت آرامکو در سال 1933 بنیانگذاری شد که حاصل توافق عربستان و شرکت نفتی سوکال در کالیفرنیا بود که حق اکتشاف، استخراج و بهره برداری نفت را در عربستان یه شرکت های بزرگ امریکایی و انگلیسی می داد.

در ابتدا نام این شرکت  «نفت استاندارد کالیفرنیا عرب» بود که در سال 1944 به شرکت نفتی «عربی آمریکایی» تغییر نام داد و مخفف آن همین آرامکو است. با تکشیل اوپک و تلاش کشورها برای ملی کردن صنعت نفتشان، عربستان نیز به تدریج سهام آرامکو را خریداری کرد و در نهایت در سال 1980 این خرید خود را تکمیل نمود و پس از آن در سال 1988

شرکت نفت سعودی را تاسیس کرد.

گفتنی است این شرکت تا کنون گزارشی از صورت های مالی خود منتشر نکرده اما مسئولین آن درآمد شرکت را در نیمه اول سال 2017 بالغ بر 33.8 میلیارد دلار اعلام کردند که بیش از چهار برابر درآمد با ارزش ترین شرکت انرژی امریکایی اکسون موبیل است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری