{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 376474

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی:

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: ما در استان حدود ۱۲۵ درصد برداشت از منابع آب داریم، به این معنا که در حال حاضر از ۲۵ درصد از منابع آب آیندگان نیز در حال استفاده هستیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محمد علایی با حضور در تحریریه این خبرگزاری، در پاسخ به این سوال که سال گذشته از سوی آب منطقه ای اعلام شد که سال 98 را بدون سد دوستی مدیریت می‌کنیم، آیا توانستید این طرح را اجرا کنید، افزود: حدود 70 درصد آب شرب شهر مشهد از سد دوستی تامین می‌شود.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته که بارش‌ها مطلوب نبود آب قابل تنظیم بدست آمده از سد دوستی نیز در حد نرمال نبود، لذا از ابتدای اسفند ماه سال 96 کارگروهی مبنی بر مدیریت منابع آب شرب مشهد بدون درنظر گرفتن سد دوستی با همکاری اداره‌های آبفا تشکیل شد که مطالعات و راهبردهای این طرح، اسفند 97 به پایان رسید و اجرایی شد.

وی ادامه داد: این برنامه به نوع قابل قبولی اجرا شد و هم‌اکنون برای آینده نگری و پیش بینی شرایط کم بارش و خشک سالی‌های آتی آن را حفظ کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی افزود: هم اکنون سد دوستی بالغ بر 700 میلیون مترمکعب آب قابل تنظیم دارد که حد نرمال آب قابل تنظیم این سد حدود 670 میلیون متر مکعب است لذا با وجود افزایش ذخیره آب سد دوستی بازهم باید برنامه‌های مربوط به تعادل بخشی بین منابع آبی را در نظر داشته باشیم تا بتوانیم سال‌های آتی را با وجود تغییرات اقلیمی را سپری کنیم.

علایی با بیان اینکه تعدادی از چاه‌های آب مستقیم به شبکه آب رسانی متصل هستند، عنوان کرد: بعضی از چاه‌های تامین کننده آب شرب شهر کیفیت خوبی ندارند یا داری املاح معدنی هستند از طرفی آب سدهای ما دارای کیفیت خوبی هستند و باید این دو باهم ترکیب شوند تا در نهایت به کیفیت مطلوبی برسیم.

وی افزود: چاه‌های تامین کننده آب شرب در زمان پیک مصرف در مدار هستند و زمانی که از پیک مصرف خارج می‌شویم باید چاه‌ها خاموش شوند تا مخزن‌ها پرشوند و در زمان پیک مصرف بتوانیم به خوبی مدیریت کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مدیریت منابع آب همواره باید به گونه‌ای باشد که بتوان آینده را در نظر گرفت و با تهدیدهای آینده و تغییر اقلیم‌ها مقابله کرد، همچنین بتوان از این تغییرات بدون هیچ مشکل و تنشی عبور کرد.

علایی تاکید کرد: با وجود بارندگی‌های بسیار خوب در سال جاری و پر بودن مخازن سدهای استان، باز هم در غرب مشهد شاهد 60 سانتی متر نشست خاک هستیم.

وی با اشاره به اینکه طرح انتقال آب دریای عمان به سه استان شرقی کشور، گفت: دیدگاه بنده بر این است که باید در این طرح مطالعات بسیار موشکافانه‌ای با در نظرگرفتن موارد محیط زیستی، پدافند غیرعامل، امنیتی و ... صورت گیرد و اگر توانستیم به نتیجه مطلوبی برسیم با اجرای بخش خصوصی این طرح انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی افزود: مطالعات مرحله نخست طرح انتقال آب دریایی عمان به سه استان شرقی کشور انجام شده، 75 جلد گزارش به وزارت نیرو ارسال شده و پس از تخصیص آب از دریا می‌توان عملیات اجرایی ساخت تصفیه خانه آغاز شود.

علایی خاطرنشان کرد: طرح انتقال آب دریای عمان یک پیوست مهم‌تری به نام سازگاری با کم آبی و یا همیاران آب دارد که ما این دو طرح را باهم اجرایی می‌کنیم تا بتوانیم مدیریت مصرف را به خوبی کنترل کنیم.

وی تصریح کرد: در سازمان ملل گفته شده که به میزان 40 درصد از منابع تجدید پذیر می‌توان آب برداشت کرد که در آینده دچار مشکل و بحران نشویم، از طرفی مرز تنش در منابع آبی برداشت 75 درصدی منابع تجدید است که این میزان در کشور حدود 115 درصد محاسبه شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی تاکید کرد: هدف سازگاری با کم آبی این است که در سال 1405 کسری مخزن صفر است که باید نسبت برداشت آب و آب تنظیمی به یک مقدار متعادل برسد. ما در استان حدود 125 درصد برداشت از منابع آب داریم، به این معنا که در حال حاضر 25 درصد از منابع آب آیندگان نیز در حال استفاده هستیم.

وی با اشاره به اینکه طرح همیاران آب خراسان رضوی به نسبت طرح استان کرمان کامل‌تر است، عنوان کرد: ما برای هر دشت و شهرستان استان یک نسخه آبی متفاوت و متناسب با آن منطقه ایجاد کرده‌ایم و تمامی بخش‌های مرتبط با آب بخصوص کشاورزی و تشکل‌های کشاورزی را دخیل ساختیم.

علایی با اشاره به اینکه با هرگونه چاه‌ غیرمجاز و اضافه برداشت برخورد می‌کنیم، تصریح کرد: اولین اولویت ما در شرکت آب منطقه‌ای پرکردن چاه‌های غیرمجاز است، همچنین برای چاه‌های مجاز کنتور هوشمند به‌روز تعریف شده که تمامی آن‌ها از شرکت آب منطقه‌ای به طور لحظه‌ای قابل رصد است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی  با بیان اینکه مسئله آب درصورتی قابل است که مسئله تک تک خراسانی‌ها شود، بیان کرد: راه کار برون رفت از مشکلات آبی این است که مردم خود به میدان بیایند و تصمیمات با حضور مردم گرفته شود لذا تا زمانی که آب مسله تک تک مردم به ویژه خراسانی‌ها نشود مشکلی در این خصوص حل نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه 8 کشور دنیا 60 درصد منابع آبی را در اختیار خود دارند، عنوان کرد: سرانه آب در کانادا حدود 86 هزار مترمکعب، ایران 1300 مترمکعب و کویت 50 مترمکعب است از آنجایی که ما در کمربند خشک شمالی کره زمین قرار گرفته‌ایم خوشبختانه شرایط آبی کشور ما به نسبت کشورهای این محدوده بهتر است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری