{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 375524

پاپی‌زاده با اشاره به اثرات مخرب سد ایلیسو برای ایران مطرح کرد:

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به پیامدهای مخرب سدسازی‌های ترکیه برای محیط‌زیست ایران، گفت: اکثر مهندسان و مشاور‌ان حوزه آبهای مرزی ترکیه از نیروهای رژیم صهیونیستی هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، ​عباس پاپی‌زاده پالنگان در خصوص اثرات مخرب سد ایلیسو، گفت: سیاست‌های مهار آب‌های مرزی در حالی در کشور ترکیه پیگیری می‌شود که اکثر مهندسان و مشاور‌ان حوزه آب‌های مرزی این کشور از نیروهای رژیم صهیونیستی بوده و اثرات مخربی را بر کشور‌های خاورمیانه تحمیل کرده است.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بارها به وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص  خطرات سدسازی‌های ترکیه بر روی رودخانه دجله و فرات، تذکر داده شده است، افزود: متاسفانه سازمان‌ها و نهاد‌های متولی حوزه آبهای مرزی این موضوع را جدی نگرفتند، کما اینکه هنوز هم به آن اهمیتی داده نمی‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اعلام اینکه بسیاری از مسئولان با تصور اینکه پیامدهای مخرب سدسازی‌ها ترکیه تنها بر کشور عراق اثرگذار است، آن طور که باید این موضوع را پیگیری نکردند، اظهار کرد: کشور عراق حدود 40 سال درگیرمسائل امنیتی، جنگ داخلی و خارجی بوده و در حال حاضر نیز اولویت اصلی آن پیگیری این موضوعات نیست.

 وی تصریح کرد: بعد از مهار رودخانه دجله و فرات آسیب‌های جدی به اقلیم عراق وارد شد به نحوی که منطقه سرسبز  بین النهرین کاملاً از بین رفت و بخش‌های زیادی از تالاب هورالعظیم عراق، خشک شده است، چرا که تغذیه آب‌ از طریق رودخانه‌های دجله و فرات به خوبی انجام نمی‌شود. از این رو این تالاب به کانون ریزگرد‌ها تبدیل شده و اثرات بسیار مخربی برای ایران نیز به همراه داشته است.  

ایران نسبت به سدسازی‌های ترکیه به سازمان فائو اعتراض کند

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با تاکید بر اینکه ساخت هرگونه سد جدید بر روی رودخانه دجله و فرات اثر مستقیمی بر محیط‌زیست ایران می‌گذارد،خاطر نشان کرد: مسئولان ما باید این موضع را به صورت جدی پیگیری کنند، بر همین اساس وزارت امور خارجه و سازمان حفاظت از محیط‌زیست باید اعتراض خودشان را به سازمان بین المللی فائو (FAO) منتقل کنند، همچنین وزارت نیرو باید این موضوع را در دستور کار قرار داده و تا حصول نتیجه پیگیری کند.

افزایش خشکسالی و بیابان‌زایی با آغاز بهره‌برداری از سد ایلیسو

گفتنی است دولت ترکیه بنا دارد تا سد ایلیسو را  که بخشی از پروژه سدسازی ترکیه در جنوب شرقی این کشور است، نهایی کند. احداث این سد که ظرفیتی معادل سه برابر بزرگ‌ترین سد ایرانی یعنی کرخه دارد، سبب خواهد شد از ورود همه 56 درصد حجم آبی که از خاک ترکیه به دجله سرازیر می‌شد، جلوگیری شود و  فرایندهایی نظیر بیابان‌زایی و خشک‌سالی در عراق شدت یابد.

سد ایلیسو، یکی از سدهای بزرگ در حال احداث در کشور ترکیه است که ساخت آن از سال 2006 شروع شد و در سال 2019 به پایان خواهد رسید. با توجه به مرزی بودن این سد در جنوب شرق ترکیه و احداث آن بر روی رود دجله که به خاک عراق سرازیر می شود و محیط زیست کشور ایران را نیز به خود وابسته کرده است، این سد نیازمند مجوزهای قانونی بین المللی و جلب رضایت کشورهای ایران و عراق است که دولت ترکیه بدون اخذ مجوزهای قانونی از مجامع بین المللی در حال ساخت آن است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری