{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 374181

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

درحالی گزارش ماهانه اوپک نشانگر افت ۲۵۰ هزار بشکه ای تولید این کارتل بزرگ نفتی است که قیمت نفت همچنان بی اعتنا به این کاهش عرضه در روند نزولی ادامه مسیر می دهد.

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ مطابق با جدیدترین گزارش های منتشر شده از سوی دبیرخانه اوپک، مجموع تولید 14 عضو این گروه در ماه گذشته میلادی با کاهش 250 هزار بشکه در روز به رقم 29 میلیون 609 هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

در این میان بیشترین کاهش تولید مربوط به عربستان سعودی و با 134 هزار بشکه در روز است. گفتنی است این روند کاهشی پُرشتاب عربستان در تولید نفت خام از ابتدای سال جاری میلادی و با توافق در اوپک آغاز شد. این کشور تا پیش از اجرای توافق کاهش تولید یعنی در دسامبر سال 2018 بالغ بر 10 میلیون و 749 هزار بشکه در روز تولید داشته است که این رقم هم اکنون به 9 میلیون و 698 هزار بشکه کاهش یافته است. عربستان یکی از تولیدکنندگان اصلی نفت است که در ماجرای افت قیمت نفت بیشترین زیان را متحمل شده و کسری بودجه چند ملیارد دلاری این کشور سبب شده تا همچنان بر طبل کاهش تولید بکوبد چراکه بودجه سال جاری خود را بر نفت 80 دلاری تنظیم کرده است.

پس از عربستان، ایران دومین جایگاه را در کاهش تولید با 47 هزار بشکه در روز دارد. این کاهش دو درصدی تولید ایران نشان دهنده کم شدن شیب روند افت تولید است چراکه در مقایسه با ماه ژوئن که افت 107 هزار بشکه ای را به ثبت رسانده، وضعیت بهتری را نشان می دهد.

اما لیبی نیز به دلیل افزایش تنش در میدان الشراره و توقف تولید نفت در این میدان بزرگ، در رده سوم بیشترین کاهش تولید است. این کشور نیز هم اکنون بالغ بر یک میلیون و 78 هزار بشکه در روز نفت تولید می کند که تفاوت چندانی را با مدت مشابه سال گذشته نشان نمی دهد.

از سوی دیگر اما عراق همچنان پیشتاز افزایش تولید نفت با رشد 22 هزار بشکه در روز است. این کشور روند افزایش تولید خود را از ابتدای ماه می آغاز کرده و تاکنون به عدد 4 میلیون و 753 هزار بشکه در روز رسانده است و در حال حاضر بالاترین میزان تولید را از ابتدای سال 2015 میلادی ثبت کرده است.

در نتیجه این کاهش ها اما شاهد ساز مخالف قیمت نفت هستیم که به رغم تلاش های عربستان و روسیه، در مسیر نزولی در حرکت است. به نظر می رسد تولید ناخواسته نفت در آمریکا، هرگونه کاهش تولید از سوی اوپک را می بلعد.

نفت

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری