{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 373772

اقتصادآنلاین گزارش می دهد؛

درحالی اخبار حاکی از رفع توقیف نفتکش حامل نفت ایران در آب های جبل الطارق است که ایران می تواند بابت این توقیف غیرقانونی مبلغی حدود ۱۷ میلیون دلار از دولت بریتانیا طلب کند.

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ روز جاری روئیترز مدعی شد که دولت جبل الطارق روز پنجشنبه نفتکش حامل نفت ایران را آزاد می کند. این در حالی است که نفتکش گریس1 به بهانه حمل نفت ایران به سمت سوریه، 6 هفته پیش به دستور دولت بریتانیا در آب های جبل الطارق توقیف شد.

از سوی دیگر اما سفیر ایران در بریتانیا امروز در صفحه توییتر شخصی اعلام کرد که رفع توقیف نفتکش حامل ایران پس از مسیر طولانی حقوقی و فنی که طی کرده است منوط به اعلام تصمیم نهایی مقامات جبل الطارق و تایید آن توسط دادگاهی است که باید امروز در جبل الطارق تشکیل شود. به محض اطلاع موثق از تصمیم نهایی، مراتب به اطلاع می رسد.

اما از سه روز پیش رسانه ها خبر از رفع توقیف این نفتکش 2 میلیون بشکه ای را می دهند. در این میان اما بحث جدیدی از سوی کارشناسان حقوق بین الملل در خصوص حق ایران برای طلب غرامت از انگلیس مطرح شده است.

 این کارشناسان معتقدند که ایران می تواند در دادگاه اروپا ثابت کند، این توقیف مخالف قوانین اروپا بوده و در پی آن طلب غرامت کند. در نتیجه بررسی شواهد و اعلام منابع خبری محموله گریس ١ برای پالایشگاه بانیاس در سوریه بارگیری نشده بود، بلکه این نفتکش می‌خواسته بار خود را از طریق انتقال کشتی به کشتی، در دریای مدیترانه به یک شناور دیگر منتقل کند.

در این صورت به نظر می‌رسد کار این نفتکش خلاف تحریم‌های اتحادیه اروپا نبوده و تنها تحریم‌های یکجانبه آمریکا را نقض می‌کرده که آن را هم اروپا به رسمیت نمی‌شناسند. در این رابطه یکی از کارشناسان حقوق بین الملل شب گذشته در شبکه بی بی سی  گفت:

به نظرم راهی که وجود دارد که ایران می تواند شکایت کند اما کمی طولانیست و آن هم مراجعه به دادگاه اروپا است. او گفت: ایران می تواند ادعا کند که بریتانیا مقررات اتحایه اروپا را به غلط اجرا کرده است. وی افزود: اگر ایران در این پرونده پیروز شود که به نظر من هم شانس این پیروزی بالاست، می تواند برای توقیف بی جای نفتکش، از دولت بریتانیا طلب غرامت کند.

این کارشناس همچنین بیان داشت: از آنجاکه توقف این نفتکش عظیم روزانه بیش از 300 یا 400 هزار دلار هزینه دارد، ایران می تواند از دولت انگلیس بابت توقف های بی دلیل اجباری طلب غرامت کند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری