{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 353043

مدیرعامل پتروشیمی فن‌آوران خبر داد

شرکت پتروشیمی فن‌آوران به‌عنوان سومین تولید کننده متانول و تنها تولید کننده اسید استیک در ایران از شرکت‌های مدیریتی تابعه شستا محسوب می‌شود که سهم قابل توجهی از تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی در داخل و خارج از کشور به عهده دارد.

محمدجواد بدری مدیرعامل جوان و بومی شرکت پتروشیمی فن‌آوران در راستای سیاست جوانگرایی، بومی گزینی و ارتقاء از درون شرکت در سال‌جاری از طریق آزمون به عنوان مدیرعامل این شرکت انتخاب شده است.

میزان متانول تولیدی این شرکت در سال 96 برابر با 868،238 تُن بود که با 8% افزایش در سال 1397 به 937 هزار تُن افزایش یافت. از مهم‌ترین دلایل این افزایش تولید، انجام به جا و به هنگام عملیات تعمیرات اساسی در اردیبهشت ماه سال 97 بود که توانست عواید بسیار مثبتی را در روند افزایش، ثبات و تداوم تولیدات نصیب شرکت نماید. به نحوی که در آبان ماه 97 با انجام این تعمیرات اساسی، رکورد تولید روزانه مجتمع از بدو راه‌اندازی آن به میزان 3052 تُن به ثبت رسید که این رکورد شکنی، عبور از ظرفیت اسمی روزانه را نیز در پی داشت.

محمد جواد بدری مدیرعامل شرکت پتروشیمی فن‌آوران که پیش از این مدیرمجتمع این شرکت بود در گفت‌وگو با شستا رسانه درباره تأثیرات این عملیات عظیم مهندسی، گفت: تا پیش از انجام اورهال، تولید ماهانه متانول در بازه 69 هزار تا 72 هزار تُن در نوسان و با شیب منفی همراه بود که پس از این عملیات، در خرداد ماه 97 شاهد تولید 77 هزار تُن بوده و تا مرداد 97 نیز به 88 هزارتُن تولید دست یافتیم.

بدری شکستن رکورد تولید روزانه و ماهانه از بدو راه اندازی، کاهش شاخص انرژی SEC از42 به 35 و تعویض کاتالیست راکتورهای سنتز واحد متانول به روش مکانیزه با کاتالیست نسل جدید که برای اولین بار در ایران صورت گرفته را از مهم‌ترین دستاوردها و اقدامات بهینه‌سازی در جهت افزایش ظرفیت تولید در سال97 عنوان کرد و گفت: تعویض کاتالیست‌های ریفرمر با همکاری شرکت‌های آلمانی و ایتالیایی، ترمیم و اصلاح ریفرکتوری دیواره ریفرمر و انجام اورهال کمپرسور سنتز برای اولین بار از ابتدای راه اندازی تا کنون و تعویض پکینگ‌های کولینگ از دیگر اقداماتی بود که در این زمینه صورت گرفت.

وی با بیان اینکه برای سال 1398 عمده تمرکز ما در پتروشیمی فن‌آوران به ظرفیت رساندن واحد اسید استیک از طریق جایگزینی راکتور واحد اسید با راکتور فرسوده فعلی است، گفت: اقدامات مهمی نظیر افزایش دور ID Fan های واحد متانول، اصلاح و تعویض مبدل‌ها، واحد منواکسیدکربن، اصلاح پرلیت و امکان سنجی پروژه نصب کمپرسور هیدروژن جهت تزریق هیدروژن مازاد واحد CO به متانول نیز جزو مهم ترین برنامه‌های سال 98 پتروشیمی فن‌آوران خواهد بود.

مدیرعامل پتروشیمی فن‌آوران، تصریح کرد: مجموع تولیدات این شرکت در سال 96 یک میلیون و 104 هزار تُن بود که 991 هزار تُن از این تولیدات به فروش رسیده و در سال 1397 از مجموع یک میلیون و 187 هزار تُن تولید شرکت یک میلیون و 106 هزار تُن آن به بازارهای هدف داخلی و مقاصد خارجی نظیر چین و هند راه یافته است.

او ادامه داد: درمورد تولید متانول در سال 1398 برنامه مصوب 975،000 تُن که نسبت به عملکرد سال 97 حدود 38 هزار تُن افزایش را نشان می‌دهد، برای محصول اسید استیک هم عدد 120هزار تُن به تصویب رسید که نسبت به عملکرد سال 97 با افزایش 21 هزار تُنی همراه خواهد بود.

بدری ارزش فروش محصولات شرکت را در سال 97 در مجموع 24،381،441 میلیون ریال حاصل از فروش متانول، اسید استیک، منوکسید کربن و محصولات جانبی عنوان کرد و گفت: این میزان در مقایسه با سال قبل حدود 197% افزایش در حوزه ارزش را نشان می‌دهد.

مدیرعامل پتروشیمی فن‌آوران ادامه داد: در این بین بیشترین سهم از ارزش فروش چه در سال 1396 و چه در سال 1397 متعلق به محصول متانول است که در سال 96 برابر با 10،371،776 میلیون ریال بود و در سال 1397 به 20،102،839 افزایش یافت و ارزش فروش اسید در جایگاه بعدی نسبت به متانول قرار گرفت.

او با بیان اینکه افزایش در ارزش فروش، بر سود پایه هر سهم نیز به ویژه با مدیریت فرآیندها، افزایش بهره وری منابع انرژی و کنترل هزینه‌های به‌عمل آمده اثر خود را نشان داد، گفت: در سال 1396 سود پایه هر سهم برابر با 5،522 ریال بود که نسبت به پیش بینی بودجه 23% افزایش را نشان می‌دهد. برای سال 1397 نیز پیش‌بینی به‌عمل آمده رقم 10،191 ریال به ازاء هر سهم بود که تا پایان9ماهه سال 92.2% آن یعنی رقم 9،401 ریال محقق شد و در سه ماهه پایانی نیز که صورت‌های مالی آن در دست بررسی است و تا پایان اردیبهشت نهایی می‌شود گمان داریم آنچه پیش بینی شده محقق می‌شود.

بدری خاطر نشان کرد: در همین راستا در فروردین ماه امسال توانستیم رکورد تولید ماهانه محصول متانول را از بدو تاسیس تاکنون با تولید 89341 تُن متانول به ثبت برسانیم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری