{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 352426

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

سینوپک، شل و آرامکو سعودی بزرگترین شرکت های نفت و گاز جهان هستند.

اقتصادآنلاین-منصوره محمدی؛ بزرگترین ذخایر نفت جهان اکنون به ترتیب در اختیار ونزوئلا، عربستان، کانادا، ایران و عراق است. این در حالی است که بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان، روسیه، عربستان و آمریکا می باشند. بزرگترین ذخایر گازی جهان نیز به ترتیب در اختیار قطر, آمریکا و ایران است.

اما بزرگترین کمپانی های نفت و گاز جهان را کدام شرکت ها از کدام کشورها دارا می باشند؟ براساس جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی استاتیستا، شرکت چینی سینوپک، اولین شرکت نفت و گاز جهان در سال 2018 است که با درآمدی بیش از 420 میلیارد دلار، بالاتر از شرکت شل و آرامکو سعودی قرار دارد.

شرکت رویال داچ شل بریتانیا، با درآمدی بالغ بر 388 میلیارد و 380میلیون دلار در رتبه دوم قرار دارد. پس از آن شرکت سعودی آرامکو، پتروچاینا  و BP بریتانیا در جایگاه های سوم تا پنجم قرار گرفته اند.

شرکت نفت و گاز اکسون موبیل ایالات متحده با درآمدی بالغ بر 279 میلیارد دلار در جایگاه ششم قرار گرفته است.

فروش میلیادری نفت و گاز در جهان چیز عجیبی نیست، اما درآمد شرکت ها به شدت وابسته به توسعه قیمت نفت خام در بازارهای جهانی است. برای مثال سینوپک چین، هر دو بخش انرژی و پتروشیمی را با یکدیگر ترکیب و در زیرگروه یک شرکت قرار داده است.

شرکت سعودی آرامکو نیز که بزرگترین مجموعه نفت و گاز عربستان است، نخستین بار وارد این مجموعه شده است. آرامکو برای نخستین بار در ماه آوریل 12 میلیارد دلار اوراق قرضه فروخته است. این شرکت که زیرمجموعه دولت عربستان است، برای نخستین بار آمار مالی خود را منتشر کرده است.

نفت

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری