{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 348003

یک کارشناس اقتصادی تشریح کرد؛

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به این که واقعی‌سازی قیمت بنزین و انرژی بزرگترین فرصت در تحریم است پیشنهاد داد به همه ایرانی‌ها ماهانه ۲۰ لیتر بنزین ۱۰۰۰ تومانی داده شود تا خود مردم با عرضه و تقاضا قیمت را تعیین کنند و از افزایش قیمت سود و از کاهش ضرر کنند..

به گزارش اقتصادآنلاین، سیدمحمدصادق الحسینی کارشناس اقتصادی در رشته توییتی نوشت: خبرهای بدی از تصمیم‌گیری برای بنزین می‌رسد. دادن سهمیه به ماشین‌دارها و تعیین قیمت آزاد دستوری همه بدی‌ها را در خودش دارد. این اولا ناعادلانه است (۴۰٪ خانوارها که ماشین دارند منتفع شده و بی‌ماشین‌ها که فقیرترند ضرر می‌کنند) دوما درآمدی که نصیب دولت میکند فقط ۵۰۰۰ میلیارد است.

متاسفانه نمیخواهیم تصمیم درست بگیریم اتفاقا واقعی‌سازی قیمت بنزین و انرژی بزرگترین فرصت در تحریم است. به همه ایرانی‌ها ماهانه ۲۰ لیتر بنزین ۱۰۰۰ تومانی داده شود+بازاری برای تبادل درست شود و خود مردم با عرضه و تقاضا قیمت را تعیین کنند و از افزایش قیمت سود و از کاهش ضرر کنند.

اندیشکده حکمرانی شریف پیشتر در گزارشی که در  اینجا می‌توانید ببینید ابعاد واقعی سازی قیمت بنزین و آثار اجتماعی، اقتصادی و تاثیر مهم آن بر فقر و زندگی دهک‌های مختلف درآمدی را به خوبی تشریح کرده است. حکمرانی علاوه بر فهم شرایط، شجاعت و جسارت می‌خواهد.

01

ارسال نظر

 • یوسف
  ۱۱ ۴

  واقعی شدن قیمت ارز کشور را گل وبلبل کرد حالا نوبت واقعی کردن بنزین است این نا کار شناسان تا کشور را به نیستی نکشانند دست بر نمی دارند

 • محمدی
  ۵ ۶

  طرح ایشان خوب است ، می توان تهیه و توزیع و قیمت گذاری بنزین را به بخش خصوصی دهید و دولت یارانه بنزین را حذف و از خریداران بنزین ۱۰٪ مالیات دریافت و ۲۰٪ این مالیات را بین دهکهای اول تا چهارم تقسیم کند و ۸۰٪ از مالیات بنزین را بابت بدهی دولت به بانک مرکزی دهد تا سوزانده و حجم ریال کاهش یابد ، سود سپرده بانکی را حذف و صفر کنید تا ربا از در سفره مردم نباشد و دیگر شاهد تبدیل نعمتهای خداوند به بلا چون سیل نباشیم . ارز دولتی و رانتی را نیز حذف کنید و چاپ ریال را متوقف کنید .

 • حسین
  ۹ ۲

  اصلا ایشان حال و روز جیب مردم را نمیداند مثل اینکه رانت عظیمی دریافت میکند تا این حرف ها را بزند و جو را آماده کند!
  با با هم شرکت ها دارند به ورشکستگی میرسند بیکاری داره بیداد میکنه چی میگی!!؟

 • حمید
  ۵ ۰

  بنزین با قیمت جهانی = ورود اتومبیل با قیمت جهانی...................................خارج از این رابطه بقیه اش کلاه برداری است

 • ناشناس
  ۰ ۱

  ایا ارزان فروشی بنزین از هزینه ی بیت المال کمکی به اقتصاد میکند ؟
  ایا دونرخی وسهمیه دادن به همه ی مردم مثل یارانه ی دولت قبلی نیست ؟ ایا تورم ناشی از ان باعث فقر بیشتر نشد؟
  تاکجا نباید از اقتصاد کشورهای صاحب اقتصاد درس بگیریم ؟
  در تکنولوژی و ورزش و پزشکی ومهندسی و .... چرا در اقتصاد نیستیم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  بنزین 2000 تومنی = تورم 100 درصدی
  بنزین 5000 تومنی = تورم 500 درصدی
  ...
  + تورم پایه 60 درصدی سال 98.

 • کاظم م
  ۲ ۰

  سلام
  من نمیدانم چرا این مدیران دست از سر مردم بدبخت بر نمیدارند این مدیر اول رئیس جمهور با وقهات میگه ۴ساله به قیمت بنزین دست نزدیم ..بابا دست از جیب مردم بیرون بکشید....بخدا مملکت را به قهقرا میکشید

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری