{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 347466

بدنبال اعتصاب رانندگان تانکرهای سوخت در پرتغال به علت کاهش عرضه سوخت، دولت سوسیالست لیسبون اعلام کرد که کشور دچار «بحران انرژی» شده است.

به گزارش رویترز، دولت به اعتصاب کنندگان دستور داده فورا به سر کار بازگردند زیرا فرودگاه ها برای تامین نیاز خود مجبور به استفاده از ذخایر اضطراری شده اند.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، رانندگان تانکرهای سوخت از روز دوشنبه هفته جاری دست به اعتصاب زده و خواستار بهبود حقوق کاری خود شده اند. 
آنها در عین حال تضمین کرده اند که حداقل خدمات را ارائه خواهند داد. 
اما دولت سوسیالیست پرتغال اعلام کرده بر خلاف این وعده، حداقل خدمات ارائه نشده و ذخایر سوخت رو به اتمام است.
در شهر «فارو» به عنوان بزرگترین مرکز جذب گردشگر پرتغال، فرودگاه ها از منابع سوختی که برای شرایط اضطراری ذخیره شده استفاده کرده اند. 
کاهش عرضه سوخت در فرودگاه لیسبون پایتخت و بزرگترین شهر پرتغال نیز تاثیر داشته است. 
«پدرو سیزا وییرا» وزیر اقتصاد پرتغال به خبرنگاران گفته است، «در هر دوی این فرودگاه ها که ذخایرسوخت قابل اطمینان نبوده، این ذخایر به سطح بحرانی برای تامین سوخت هواپیماها رسیده است. 
در کنار شرکت های نفتی در پرتغال، دولت و نیروهای امنیتی این کشور دهها تانکر سوخت را در لیسبون مامور تامین سوخت فرودگاه های پایتخت کرده اند. 
مواجهه با بحران انرژی در پرتغال از روز گذشته(سه شنبه) توسط دولت اعلام شد و این بدین معنا است که اکنون تامین سوخت پمپ بنزین ها اولویت خدمات اضطراری و امنیتی را تشکیل می دهد. 
همچنین به منظور تضمین بسیج نیروهای امنیتی برای انجام عملیات عرضه سوخت و تضمین امنیت مردم، وضعیت هشدار اعلام شده است. 
دولت پرتغال همچین در بیانیه ای اعلام کرده که اعتصاب بر فعالیت ایستگاه های آتش نشانی، بنادر، شرکت های حمل و نقل عمومی و پمپ بنزین ها تاثیر داشته است. 
اتحادیه ملی رانندگان پرتغال اعلام کرده که تا زمان تامین مطالبات خود اعتصاب ادامه خواهد داشت. 
در سراسر پرتغال، رانندگان نگران در مقابل پمپ بنزین ها صف کشیده اند تا سوخت خودروهای خود را تامین کنند. 
این در حالیست که بیش از 200 پمپ بنزین تعطیل شده است. 
تاکنون فقط یک پرواز لغو شده اما به گفته وزیر اقتصاد پرتغال ممکن است در چند ساعت آتی و در صورت عرضه نشدن سوخت، تعداد پروازهای لغو شده افزایش یابد.
شرکت هواپیمایی ملی پرتغال به منظور کاهش تاثیر اعتصاب به طرح های احتیاطی روی آورده است. 
بر اساس گزارش رویترز، شرکت سوخت رسان «پرایو»(Prio) که در پرتغال فعال است، به خبرگزاری این کشور «لوسا»(Lusa) گفته که انتظار می رود تقریبا نیمی از ایستگاه های سوخت رسان این شرکت تا پایان روز از ذخایر بنزین تهی شوند.
«مارسلو ربلو دی سوسا» رئیس جمهوری پرتغال گفته که دولت تلاش می کند ثبات را بازگرداند و اوضاع را عادی کند. 
این وعده را بویژه به خانواده هایی داده که قصد دارند که برای تعطیلات عید پاک به کشور بازگردند.
ارسال نظر