{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 335603

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

از آنجاکه تحریم‌های آمریکا سبب قطع واردات نفت ونزوئلا به این کشور شده، این موضوع هزینه فروش نفت خام ونزوئلا در کیلومترها دورتر در سرزمین اژدها را بالا برده است.

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ تحریم های ایالات متحده که به طور موثر واردات نفتی ونزوئلا را مسدود کرده اند منجر به افزایش هزینه های فروش نفت خام ونزوئلا در چین شده است چراکه شرکت بزرگ نفتی PetroChina برای فروش هر بشکه نفت ونزوئلا پنج دلار حق العمل اخذ می کند. گفتنی است این وضعیت درست از زمانی بوجود آمد که ترامپ تصمیم گرفت تا دولت نیکلاس مادرو را تضعیف کند.

این اقدامات ایالات متحده آمریکا گمانه زنی های مختلفی را درخصوص ادامه روند فروش نفت سنگین و ترش ونزوئلا در میان کارشناسان مطرح کرده است. چراکه از سویی پالایشگاه های ایالات متحده که اصلی ترین مقاصد وارداتی نفت سنگین ونزوئلا بوده اند با دردسر مواجه شده وهم اکنون به دنبال پیدا کردن جایگزین برای خوراک هستند. از سویی دیگر چین به جهت پیشرفت‌های شگرف در بخش صنعت، در حال حاضر رتبه اول مصرف نفت خام سنگین در آسیا را برای تولید قیر و محصولات پایه قیری از آن خود کرده است که این موضوع نشان دهنده تمایل چینی ها برای واردات نفت از ونزوئلا است.

این در حالی است که طبق گزارش بلومبرگ از داده های ردیابی شده کشتی های نفتکش، واردات چین از نفت خام ونزوئلا در ماه ژانویه به بیش از دو برابر رسیده است. اما این  موضوع را نیز باید در نظر گرفت که کمپانی های نفتی ونزوئلا در حال حاضر به دلیل عدم اطمینان طرف خریدار چینی، متحمل هزینه های فروش بیشتری نسبت به معمول شده اند. گفتنی است مطابق با آمارهای منتشر شده از سوی شرکت نفتی ونزوئلایی Merey در سال گذشته بیش از 80 از حمل و نقل دریایی امریکای لاتین به مقصد چین انجام شده است.

روش کار PetroChina بدین گونه است که هرماه قیمت پیشنهادی خود را مطابق با فرمولی به مشتریانش که عمدتا پالایشگاه های کوچک وخصوصی چینی هستند ارائه می کند. برای مثال این شرکت نفت خام Merey را در ماه فوریه با پریمیوم 5.027 دلار قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت بعلاوه 2.70 دلار تخفیف به فروش رساند. اما در ماه ژانویه بنا به گزارش بلومبرگ این تخفیف به سه دلار در هر بشکه رسید.

البته این موضوع را نیز باید در نظر گرفت که با اعمال تحریم های سنگین آمریکا علیه ونزوئلا، قیمت‌های جهانی نفت درحال تقویت هستند که البته این موضوع برای نفت خام خلیج مکزیک بیشتر جلب توجه می کند.گفتنی است در حال حاضر قیمت نفت خام خلیج مکزیک به بالاترین رقم پنج سال اخیر خود رسیده است. اما در عین حال نفت خام صادراتی خاورمیانه که تقاضای بیشتری را نسبت به نفت خام سنگین ونزوئلا پوشش می دهد، بطور متوسط نسبت به  نفت خام برنت و شیل آمریکا کمتر دستخوش تغییرات شده است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری