{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 334403

نماینده لنگرود در گفت و گو با اقتصادآنلاین مطرح کرد؛

لاهوتی با تاکید بر کارشناسی نبودن موضوع انتقال آب از مازندران به سمنان گفت: رئیس جمهور دقت داشته باشد که نمی تواند به یک حرف و موضوع غیرکارشناسی دامن بزند و یا اینکه چون نظر ریئس جمهور بر انتقال آب است باید این امر صورت پذیرد.

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ وزیر نیرو در نشست خبری اخیر خود موضع منفعلانه ای در خصوص انتقال آب خزر به سمنان گرفت و این امر بازهم شبهاتی را در اذهان پیش آورد که عزم رئیس جمهور تا چه حد برای این پروژه جدی است.

در این بین مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در گفت و گو با اقتصادآنلاین اظهار داشت که اگر بخواهیم بدون در نظر گرفتن مباحث منطقی زیست محیطی و کارشناسی شده بر انتقال آب از خزر به سمنان پافشاری کنیم، فاجعه دریاچه ارومیه مجددا تکرار می شود. رئیس جمهور دقت داشته باشد که نمی تواند به یک حرف و موضوع غیرکارشناسی دامن بزند. وی تشریح کرد اصلی ترین دلیل خشک شدن دریاچه ارومیه، دادن مجوزهای بی مورد در برداشت آب از سریزهای این دریاچه بود که همین موضوع می تواند به خشک شدن دریاچه خزر نیز بی انجامد.

لاهوتی تاکید کرد که در این حوزه تنها مصالح مردم استان های درگیر مد نظر است و هموطنان استان های شمالی و همچنین سمنان راضی به این انتقال آب نیستند. وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادآنلاین در خصوص اقدام احتمالی مجلس برای جلوگیری از اجرای این پروژه گفت: قطعنا طرح و پروژه ای که کارشناسی و با رویکرد منطقی نباشد از سوی مجلس مورد قبول نیست و ما اجازه اجرایی شدن این پروژه را نمی دهیم.

چندی پیش نیز نماینده نکا نیز در خصوص این انتقال آب اعلام کرده بود تا زنده‌ام اجازه انتقال آب دریای خزر را به سمنان نمی‌دهم و نمی‌گذارم ارومیه دیگری در این منطقه ایجاد شود و وجود دو رئیس جمهور از خطه سمنان دلیلی بر انتقال آب خزر به آنجا نیست.

گفتنی است طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان یکی از طرح های بحث برانگیزی است که در سال 88 به تصویب رسید و مطالعات آن در دولت نهم و دهم انجام گرفت. برآورد هزینه این طرح به نقل از وزیر نیرو در دولت دهم تا 7 میلیارد دلار بود. طرحی که با مخالفت ها در دولت نهم و دهم مسکوت ماند، بار دیگر در دولت یازدهم بر سر زبان ها افتاد و کار به جایی رسید که مجلس با این طرح مخالفت کرد. اما علی رغم این مخالفت ها شاهد آن بودیم که استاندار سمنان و نماینده مردم دامغان دوباره این موضوع را پیگیری و از سوی رئیس جمهور اعلام کردند.

از سویی دیگر روحانی در جریان سفر اخیری که به استان سمنان داشته است روز سه‌شنبه سیزدهم آذر گفت که «از نظر دولت مشکلات انتقال آب از شمال ایران به سمنان و مرکز کشور رفع شده است». وی سپس وعده داد که اگر سرمایه‌گذاری بخواهد نسبت به انتقال آب از شمال به مرکز ایران اقدام کند، «دولت آمادگی دارد تا در مدت کوتاهی تمام مجوزهای لازم را در اختیار او قرار دهد».

اما موضوع حقوقی که ممکن است با این انتقال آب گریبان کشورمان را بگیرد، ادعای کشورهای مشترک المنافع در دریای خزر است. چراکه این کشورها می توانند ادعا کنند از آنجاکه دریاچه خزر محدود بوده و به دریای آزاد متصل نیست، این عمل ایران به حیات این دریاچه ضربه وارد می کند و همچنین سایر کشورها نیز اجازه برداشت های مشابهی را خواهند داشت که در این صورت با سرعت دریاچه خزر به کویر خزر تبدیل خواهد شد. حال باید دید مجلسی ها تا کجا می توانند در برابر این عزم رئیس جمهور دوام بیاورند؟

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری