کد خبر 321954

پروژه‌های انتقال آب به دور از جنجال‌های سیاسی بررسی شود

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح‌های انتقال آب به فلات مرکزی کشور یک بحث کاملا فنی، کارشناسی و زیست محیطی است، تأکید کرد: این طرح باید به دور از فضاسازی‌‎های سیاسی بررسی شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، سیدجواد ساداتی‌نژاد  با بیان اینکه در دنیای امروز تأمین آب شرب برای مسئله بسیار با اهمیتی به شمار می‌آید تا جایی که عنوان می‌شود جنگ بعدی بر سر مسئله آب خواهد بود، اظهار کرد: بر همین اساس دولت‌ها موظفند که آب شرب مورد نیاز مردم تأمین شود و دولت‌ها وظیفه دارند که از طرق مختلف این مایحتاج مورد ضرور مردم را تأمین کنند.

دولت‌ها موظفند که آب شرب مورد نیاز مردم تأمین شود و دولت‌ها وظیفه دارند که از طرق مختلف این مایحتاج مورد ضرور مردم را تأمین کنند

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی افزود:  تأمین آب شرب در هر منطقه بر اساس شرایط مختلف هر کشور به یک صورت انجام می‎گیرد که یکی از راه‌های تأمین آب شرب، انتقال آب از دریاها به مناطق خشک است.

وی با یادآوری اینکه امروز در دنیا امکان اجرایی شدن پروژه‎‌های انتقال آب وجود داشته و عملیاتی می‎شود، افزود: این موضوع در کشور ما نیز باید به دور از جنجال‌ها و هیاهوی سیاسی در فضایی مطالعاتی مورد بررسی قرار گیرد.

ساداتی‌نژاد انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی کشور را مسئله‌ای علمی و فنی و در عین حال زیست محیطی خواند که نیاز به مطالعه جدی دارد و تأکید کرد: نباید به طور کلی و در جدال‌های سیاسی هر طرح انتقال آبی را به طور کلی رد کرد چراکه انتقال آب نیز مانند طرح‌های دیگر قابل مطالعه و بررسی است.

اقتصادی بودن طرح باید در بلندمدت بررسی شود

این نماینده مردم در مجلس درباره اقتصادی بودن طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی کشور و صرف هزینه هنگفت برای اجرای چنین طرحی، گفت: اقتصادی بودن این طرح باید در بلندمدت با توجه به تأمین آب بخش مهمی از کشور باید مورد بررسی قرار گیرد و نمی‎توان بدون در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف در این پروسه اظهار نظر کرد لذا شاید این هزینه در بلندمدت با توجه به تأمین آب بخش مهمی از کشور اقتصادی هم باشد.

وی در پاسخ به این سئوال که چه مشکلات زیست محیطی برای استان های شمالی با اجرای این طرح ایجاد خواهد شد، گفت: در صورت بروز چنین پدیده‌هایی نباید بر اجرای این طرح اصرار کرد ولی می‌توان با انجام مطالعه به نحوی که آسیبی به زیست بوم استان‌های شمالی ایجاد نشود، اجرای این طرح را در دستور کار قرار داد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بحث‌های مربوط به انتقال آب بحث‎‌های فنی است که نباید به آن‌ها سیاسی نگاه و این مسائل باید به کارگروه‌های تخصصی مربوطه خود واگذار شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری