{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 313827

در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد:

عضو کمیسیون انرژی مجلس عنوان کرد که یکی از سناریوهای پیش بینی شده برای مدیریت مصرف و قاچاق سوخت، اختصاص روزانه یک لیتر بنزین به هر نفر است.

اقتصادآنلاین - المیرا اکرمی؛ علی بختیار در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی اقتصادآنلاین گفت: یکی از سناریوهایی که در حال کار کردن روی آن هستیم، این است که سامانه هوشمند سوخت فعال شود و ما بتوانیم از طریق این سامانه هر آنچه که بنزین توزیع می کنیم به طور کامل بدون اینکه چیزی را از جیب مردم برداریم، در اختیار مردم قرار دهیم. 

بختیار در ادامه افزود: یکی از سناریوها این است که به هر نفر روزانه یک لیتر اختصاص دهیم که 80 میلیون لیتر می شود و 10 تا 15 میلیون لیتر هم به حمل و نقل عمومی اختصاص دهیم. ضمن اینکه به بنزین مازاد در دست مردم امکان فروش توسط خود مردم و به صورت واقعی و با نرخ شناور را بدهیم.

وی عنوان کرد: در واقع آن دسته از مردم که از سهمیه بنزین خود مازاد برایشان باقی می ماند، این امکان را خواهند داشت که در سامانه ای آن را به فروش برسانند و به این ترتیب عدالتی بین مردم ایجاد می شود. در واقع آنهایی که سوخت کمتری مصرف می کنند و بنزین را به صورت بهینه مصرف می کنند، حتما می توانند از منافع آن برخوردار شوند. 

بختیار با بیان اینکه با اجرای این طرح دیگر 60 لیتر به یک خودرو اختصاص نمی یابد، گفت: با اجرای این طرح یک خانوار 4 نفره روزانه 4 لیتر و ماهیانه 120 لیتر بنزین خواهد داشت که این میزان نیاز کامل خانوارها به بنزین تامین می شود. همچنین بین میزان مصرف در بخش حمل و نقل عمومی و بین مردم ثابت می شود و بین تولید و مصرف تعادل ایجاد می شود. ضمن اینکه نگرانی ها از افزایش میزان مصرف و عدم جوابدهی میزان تولید هم از بین می رود. 

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس با بیان اینکه ایرادات این طرح در حال بررسی و برطرف شدن است، گفت: این جدیدترین و آخرین سناریویی است که در مورد بنزین در دست داریم. البته باید حتما برای اجرای آن استارتاپ یا اپلیکیشنی طراحی شود که به واسطه آن شرایطی فراهم شود که امکان فروش آن در تمام شهرها و روستاها برای مردم مهیا شود.

بختیار با بیان اینکه در نهایت باید این طرح با همراهی دولت در مجلس بررسی و نهایی شود و به تصویب برسد، گفت: این سناریو در قالب یک طرح تا یکی دو ماه آینده آماده می شود و به صحن مجلس می آید.

ارسال نظر