{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 284882

افزایش تولید ماهانه اوپک

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود پیش‌بینی کرد تقاضای جهان برای نفت این گروه در سال آینده که رشد مصرف آهسته می‌شود و تولید رقیبان افزایش پیدا می‌کند، دچار افت خواهد شد.

به گزارش اقتصاد انلاین به نقل از ایسنا، اوپک در گزارش ماهانه خود نخستین پیش‌بینی سال ۲۰۱۹ را ارایه و اعلام کرد که جهان در سال آینده متقاضی ۳۲.۱۸ میلیون بشکه در روز نفت اوپک خواهد شد که ۷۶۰ هزار بشکه در روز کمتر از سال میلادی جاری است.

کاهش تقاضا برای نفت اوپک به معنای آن است که فشار کمتری روی تولیدکنندگانی مانند عربستان سعودی برای جبران کاهش تولید کشورهایی مانند ونزوئلا و لیبی و کاهش احتمالی صادرات ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا وجود خواهد داشت.

اوپک که متشکل از ۱۵ عضو است، در این گزارش اعلام کرد به دنبال رشد قوی که امسال دیده شد، انتظار می رود توسعه بازار نفت در سال ۲۰۱۹ اندکی ملایم‌تر شود و اقتصاد جهان و تقاضای جهانی برای نفت کمتر از آنچه پیش‌بینی شده بود رشد خواهد کرد.

قیمت نفت امسال برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴ تحت تاثیر توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک که عرضه به بازار را محدود کرد، به بالای ۸۰ دلار در هر بشکه صعود کرد و سبب شد دونالد ترامپ - رییس جمهور آمریکا - عربستان سعودی و اوپک را برای افزایش تولید به منظور کنترل رشد قیمت‌ها تحت فشار قرار دهد.

کشورهای اوپک و غیراوپک در نشستی که ماه میلادی گذشته برگزار شد، با بازگشت به پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق کاهش تولید و افزایش تولید به میزان یک میلیون بشکه در روز موافقت کردند. سقوط تولید ونزوئلا و کاهش تولید بیش از سهمیه توافق شده از سوی سایر کشورها، سطح پایبندی به پیمان نفتی را به بالای ۱۶۰ درصد رسانده بود.

روند رشد قوی تقاضا که به اوپک برای متعادل کردن بازار نفت کمک کرد در سال آینده ضعیف خواهد شد. اوپک انتظار دارد در سال آینده تقاضای جهان برای نفت ۱.۴۵ میلیون بشکه در روز رشد کند که کمتر از ۱.۶۵ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ خواهد بود.

با این حال اوپک در گزارش خود خاطرنشان کرد اگر عملکرد اقتصاد جهان بهتر از حد انتظار باشد، به رشد بالاتر تقاضا برای نفت منجر می‌شود و اوپک عرضه کافی برای حمایت از ثبات بازار نفت دارد.

افزایش تولید ماهانه اوپک

طبق آمار منابع ثانویه، تولید نفت اوپک در ژوئن ۱۷۳ هزار بشکه در روز نسبت به ماه پیش از آن افزایش یافت و به ۳۲.۳۳ میلیون بشکه در روز رسید که به دلیل تولید بالاتر عربستان سعودی بود.

بر مبنای محاسبات رویترز، این آمار به معنای آن است که سطح پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید به ۱۳۰ درصد کاهش یافته است و اعضای اوپک همچنان بیش از میزانی که وعده داده بودند، عرضه خود را محدود نگه داشته اند.

بالا رفتن قیمت‌های نفت که بدنبال اجرای توافق کاهش تولید اوپک روی داد، باعث رشد عرضه رقیب و جهش تولید نفت شیل آمریکا شد. اوپک انتظار دارد عرضه غیراوپک در سال میلادی آینده ۲.۱ میلیون بشکه در روز رشد کند که بالاتر از رشد  پیش‌بینی شده برای تقاضای جهانی خواهد بود.

رشد عرضه در سال آینده عمدتا توسط آمریکا، برزیل و کانادا هدایت می‌شود اما اوپک بر این باور است که رشد عرضه شیل آمریکا در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ و در سال ۲۰۱۹ به دلیل محدودیتهای زیرساختی، آهسته خواهد شد.

ارسال نظر