کد خبر 280174

وزیر نفت ونزوئلا پاسخ داد:

کدام کشور عامل اصلی بی‌ثباتی بازار نفت است؟

« مانوئل کِودو» وزیر نفت ونزوئلا که کشورش از سوی آمریکا زیر فشار تحریم های سنگین قرار دارد، عصر پنجشنبه در وین گفت: تحریم های واشنگتن عامل اصلی بی ثباتی بازار نفت است

به گزارش رویترز، کودو که در حاشیه هفتمین کنفرانس وزیران نفت عضو اوپک و مستقل سخن می گفت، اظهار داشت: تحریم ها حمله مستقیم به بازار نفت است، شما کشورهای عضو، شایسته است که شرایط ونزوئلا را نادیده نگیرید چرا که ما عضوی از اوپک هستیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، وزیر نفت ونزوئلا پیشتر اعلام کرده بود، کشورش روزانه یک میلیون و 500 هزار بشکه نفت تولید می کند، اما براساس گزارش تامسون رویترز، کاراکاس در سال 2016 روزنامه حدود 2 میلیون و 370 هزار بشکه تولید نفت داشته است.

کِودو 19 خرداد ماه گذشته در نامه‌ای به 13 کشور عضو اوپک، گفته بود: اوپک باید در نشست 22 ژوئن (1 تیر) تحریم‌های آمریکا را بررسی کند.

ونزوئلا با دارابودن بیش از 280 میلیارد بشکه نفت، بزرگ ترین ذخایر نفتی جهان را دارد، اما تحریم های فلج کننده آمریکا علیه دولت کاراکاس و شرکت نفتی دولتی PDVSA آن موجب ورشکستگی اقتصادی این کشور شده است.

وزیران نفت اوپک فردا جمعه 22 ژوئن (1 تیر) درحالی در وین در مورد برنامه تولید این سازمان تصمیم می گیرند که عربستان و روسیه در پاسخ به درخواست آمریکا برای افزایش تولید نفت به منظور جبران کاهش صادرات نفت ایران و ونزوئلا به دلیل تحریم های این کشور، قرار است پیشنهاد افزایش تولید نفت را مطرح کنند.

مسکو و ریاض به دنبال این هستند که از ابتدای جولای (10 تیر)، تولید روزانه نفت اوپک و تولید کنندگان غیر اوپک 500 هزار تا 1.5 میلیون بشکه افزایش یابد.

این درحالی است که اوپک به همراه تولیدکنندگان خارج از این سازمان 30 نوامبر 2016 (10 آذر95) با هدف حذف مازاد عرضه نفت، متعهد شده اند، تولید روزانه خود را مجموعا یک میلیون و 800 هزار بشکه کاهش دهند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر