{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 249837

وزیر نفت: ۱۶.۵میلیون لیتر بنزین بیشتر تولید کردیم

زنگنه، وزیر نفت گفت: برای اولین بار در تولید گاز از پارس جنوبی یا با قطر برابریم و یا کمی هم بیشتر از قطر تولید داریم.

اقتصاد آنلاین - سمانه برمخ‌شاد؛  بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در نشست خبری امروز گفت: در سال جاری نسبت به سال قبل روزانه ۱۶.۵ میلیون لیتر بنزین بیشتر تولید کردیم که نشان از رشد ۲۸ درصدی دارد.

وی افزود: از این میزان تولید روزانه ۱۲.۵ میلیون لیتر مربوط به فاز اول ستاره خلیج فارس بوده است. ودر قرارداد فاز ۱۱ با توتال طبق زمان بندی پیش می‌رویم.

وزیر نفت همچنین گفت: در مورد صادرات گاز به پاکستان خرج عظیمی کردیم و خط لوله را تا مرز رساندیم اما پاکستان به تعهداتش عمل نکرده است.و از نظر وزارت نفت باید وارد بحث حقوقی بشویم البته باید موضوعات سیاسی نیز در نظر گرفته شود.

وی در مورد همکاری با ترکمنستان  گفت: علاقمند به همکاری هستیم اما آنها از ما به داوری شکایت کردند. و ما هم معتقدیم آنها هم به ما خساراتی وارد کرده‌اند و باید اینها با هم در نظر گرفته شود تا تسویه حساب صورت بگیرد.

زنگنه در مورد قیمت نفت در بودجه گفت: نفت ۵۵ دلار در نظر گرفته شده که از نظر من قیمت محافظه‌کارانه‌ای است.

وی افزود: ۱۵۰ نفر در مورد قراردادهای نفتی در حال کار هستند، من جرأت نمی کنم قراردادهایی را که نزدیک به قطعی شدن است نام ببرم، عده‌ای در داخل و خارج منتظرند تا نسبت به این قراردادها موضع بگیرند.3

تکذیب تهاتر نفت و سلاح

وزیر نفت با تاکید بر این که برخی خبرها که تهاتر نفت با هواپیمای جنگی صورت گرفته، دروغ مطلق است. گفت: هیچ ارتباطی بین خرید نفت و سلاح نیست و عملیات تهاتری نداشته‌ایم.

وی گفت: صنعت با ۷۰ هزار نفر می‌چرخد اما ۲۲۰ هزار نفر نیرو داریم. از همه طرف هم فشار می‌آورند که به این نیروها دست نزنید. نزدیک به ۴۰ هزار نیروی حراستی داریم، اینها بیرون فنس هستند و مربوط به نیروی انتظامی است.

گرفتن کارت سوخت به معنای سهمیه بندی بنزین نیست

زنگنه گفت: اینکه اعلام شد مردم کارت سوخت بگیرند به معنای سهمیه بندی شدن بنزین نیست. مردم فعلا با کارت جایگاه‌دار بنزین می‌زنند اما ممکن است ارائه سوخت به جایگاه‌ها محدود شود بنابراین طبق قانوت مردم باید با کارت هوشمند سوخت‌گیری را انجام دهند.

وی ادامه داد: درباره تخلف مالی در مدیریت اکتشاف، من تا به حال ندیده بودم کسی از خزانه، پول برداشت کند و کسی هم نفهمد. این نشان می دهد به رغم تعدد دستگاههای نظارتی در کشور، در نظارت اشکال وجود دارد و زیرا تخلف در طول چند سال اتفاق افتاده، دستگاههای نظارتی متوجه نشده اند.

زنگنه تاکید کرد: درست است که انسانهای سالم باید سرکار باشند اما دستگاههای نظارتی هم باید دقیق باشند.

مشکلات نقل و انتقالات بانکی ربطی به برجام ندارد

زنگنه با اشاره به این که اگر برجام نبود نمی‌توانستیم این میزان نفت بفروشیم ضمن اینکه ۶ فاز پارس جنوبی که افتتاح شد نیز توسعه نمیافت. افزود: در مسائل بانکی گیر داریم که این ربطی به برجام ندارد. مشکلات نقل و انتقالات بانکی ربطی به برجام ندارد بلکه مربوط به اقدام‌های محدود کننده آمریکاست. از نظر قانونی هیچ بانکی ممنوعیت کار با ایران ندارد اما برخی بانک‌ها یا سهام آمریکایی دارند یا دلارشان زیاد است و ریسک نمی کنند.

وی در باره موضوع مدیران دو تابعیتی گفت: قوه قضاییه مسئولیتی برای اعلام دوتابعیتی‌ها ندارد و مسئولیت تحقیق در این‌باره به عهده وزارت اطلاعات است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری