{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 244301

عیسی فرهادی، فرماندار تهران، با بیان اینکه در ۴۷ سال گذشته کمترین میزان بارش‌ها را داشته‌ایم، گفت اگر بارندگی‌ها در تهران به همین روند باشد، ۵۲ درصد مردم تهران بدون آب شرب خواهند بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق،  هفته گذشته هم رئیس مرکز ملی خشک‌سالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اعلام کرد ۹۶ درصد مساحت کشور دچار خشک‌سالی بلندمدت است. این شرایط در حالی رخ داده که همین روزها در دیگر نقاط جهان نیز پدیده‌هایی بی‌سابقه در حال رخ‌دادن است که دقیقا برعکس وضعیتی است که ما در ایران شاهد آن هستیم.  

روز گذشته در جنوب فرانسه بارش برفی ثبت شده است که بر اساس اعلام یکی از رسانه‌های فرانسوی این میزان برف در ۳۰ سال گذشته در این منطقه بی‌سابقه بوده است. در جنوب‌شرقی این کشور بارش برف تا ارتفاع هفت متر هم ثبت شد.

همچنین این روزها که ما در ایران مشغول تجربه یک زمستان گرم و معتدل هستیم، همین هفته گذشته وقوع سرمای بی‌سابقه و فلج‌کننده در شرق ایالات متحده و کانادا به‌همراه توفان باعث ایجاد زمستانی کشنده و هرج‌ومرج در فرودگاه‌های اصلی و تأخیر حداقل سه‌هزارو ٤٠٠ پرواز در این مناطق شد. برای برخی از مناطق کانادا دمای هوای منفی ۵۰ درجه سانتی‌گراد ثبت شد. همچنین این سرمای طاقت‌فرسا سبب کشته‌شدن حداقل ۱۹ نفر در آمریکا شد.

این رویدادهای اقلیمی غیرعادی فقط در قاره‌های اروپا و آمریکا ثبت نشده‌اند. چند روز پیش هم در بخش‌هایی از صحرای بزرگ آفریقا که یکی از گرم‌ترین مناطق جهان است، برف بارید. ارتفاع برف در منطقه «عین صفراء» به حدود ۴۰ سانتی‌متر رسید. به نوشته روزنامه ایندیپندنت، این سومین بار در حدود ۴۰ سال است که منطقه عین صفراء موسوم به «دروازه صحرا» شاهد بارش برف بوده‌ است.

در‌همین‌حال چند روز پیش رئیس مرکز ملی خشک‌سالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی وضعیت کشور را از لحاظ خشک‌سالی در بازه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت تشریح کرد و گفت: متأسفانه بررسی نقشه‌ها، بیانگر خشک‌سالی‌های اندوخته و تجمیع‌یافته‌ای است که در بستر طبیعت باقی مانده است. شاهرخ فاتح به ایسنا، گفت: نکته نگران‌کننده، تداوم وجود خشک‌سالی بلندمدت شدید و حتی بسیار شدید در بسیاری از حوضه‌های آبریز غرب و جنوب غرب کشور، به‌عنوان منابع مهم تأمین آب کشور و مرکز، شمال شرق و جنوب شرق کشور است. بر اساس شاخص بلندمدت ۸۴ ماهه، حدود ۹۶ درصد از مساحت کل کشور با خشک‌سالی‌های مختلف بلندمدت اعم از خفیف، متوسط، شدید و بسیار شدید مواجه است.

او افزود: نقشه خشک‌سالی کشور نشان می‌دهد که در ۱۲ ماه گذشته استان خوزستان، جنوب ایلام، شمال بوشهر و قسمت‌هایی از زنجان با خشک‌سالی بسیار شدید، جنوب کهگیلویه و بویراحمد، بخش‌هایی از اصفهان، خراسان شمالی، گلستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، بخش‌هایی از خراسان رضوی، یزد، شمال و شرق کرمان و خراسان جنوبی با خشک‌سالی شدید مواجه بودند.

اولین ماه زمستان هم در حال تمام‌شدن است، آیا خبری از بارش برف و باران هست؟ مدیر‌کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی درباره وضعیت آب‌وهوایی کشور در سه روز آینده این‌طور می‌گوید: از اواسط روز یکشنبه با نفوذ سامانه بارشی به کشور، در برخی مناطق شمال غرب کشور و به‌تدریج در استان‌های ساحلی دریای خزر و دامنه‌های البرز بارش باران و برف، وزش باد و کاهش دما پیش‌بینی می‌شود. معلوم نیست آیا این میزان از بارش‌ها دردی از مشکل خشک‌سالی و کم‌آبی در ایران دوا خواهد کرد یا خیر. اما هر چه هست سال بارشی جاری به‌سرعت در حال طی‌شدن و رفتن به سمت فصل‌های گرم است.

ارسال نظر