{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 238723

اثرات کم گرانی بنزین بر تورم

پایگاه اطلاع رسانی دولت اعلام کرد، بر اساس بودجه ۹۷ قیمت بنزین لیتری ۱۵۰۰ و گازوئیل ۴۰۰ تومان می شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین ، پایگاه اطلاع رسانی دولت گزارش داد، بیکاری یکی از چالش های اساسی کشور است و این مساله در صورت کم توجهی به مهمترین معضل اجتماعی و اقتصادی کشور در آینده ای نه چندان دور تبدیل  می شود. دولت یازدهم با وجود مشکلات زیاد بنگاه های اقتصادی و شرایط رکودی که در آن قرار داشت توانست سالانه و به صورت متوسط 700 هزار شغل ایجاد کند؛ با این وجود  با توجه به اینکه با انباشت بیکاری از سال های قبل مواجه بودیم نرخ بیکاری تک رقمی نشد. بر این اساس دولت دوازدهم تلاش دارد تا با اتخاذ راهکارهای اساسی بیکاری را کاهش دهد و برای این مساله با توجه به کمبود منابع مالی دولت نیازمند منابع است. اگرچه دولت تاکید دارد که به دنبال اشتغالزایی از طریق پول پاشی نیست و برنامه های مختلفی برای اشتغالزایی در نظر دارد. یکی از برنامه های دولت برای تامین منابع برای اشتغالزایی در بودجه سال 97 افزایش قیمت بنزین و گازوئیل است. اما دلیل اصلی اتخاذ این تصمیم چیست؟

در لایحه بودجه 97 راهکار تامین منابع برای اشتغالزایی افزایش قیمت بنزین و گازوئیل عنوان شده است و مهمترین دلیل آن رسیدن قیمت بنزین و گازوئیل به قیمت فوب خلیج فارس است. در حال حاضر شکاف زیادی بین قیمت سوخت در کشورمان با کشورهای اطراف وجود دارد. به عنوان نمونه در حالی که قیمت گازوئیل در کشورمان 300 تومان است این قیمت در بسیاری از کشورهای اطراف 6000 تومان است واین مساله زمینه را برای افزایش قاچاق و مشکلات این چنینی فراهم کرده است.  در واقع به دولت این اجازه داده شده تا از محل افزایش قیمت سوخت درآمدزایی کند. بر اساس بودجه 97 قیمت بنزین لیتری 1500 و گازوئیل 400 تومان می شود و البته دولت در اجرای آن مختار است و هنوز زمان آن مشخص نیست.  این لایحه در صورت موافقت مجلس 17 هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت دارد و برنامه ریزی شده تا این منابع صرف اشتغال شود.

اثرات کم گرانی بنزین بر تورم

 این مساله نگرانی هایی بابت اثرت روانی گرانی بنزین به وجود آورده است و این در حالی است که به گفته کارشناسان میزان تورم ناشی از این گرانی حدود یک درصد است. کارشناسان با بیان اینکه گرانی بنزین با توجه به اینکه منابع آن در چه جایی مصرف شود تاثیرات متفاوت بر متغیرهای کلان اقتصاد کشور می گذارند می گویند افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در صورتی که صرف اشتغالزایی شود اثرات مثبتی در اقتصاد کشور دارد و البته به گفته آنها این در شرایطی است که دولت توجه همه جانبه به مساله گرانی بنزین داشته باشد و در واقع تمامی دستگاه ها برای اجرای این طرح هماهنگی داشته باشند.

البته این تنها درآمد دولت برای اشتغالزایی نیست و بررسی بودجه سال آینده نشان می دهد دولت در نظر دارد از طریق تامین مالی با بازار سرمایه، فاینانس و سپرده گذاری صندوق توسعه ملی در بانک ها نیز درآمد داشته باشد که مجموع درآمد دولت برای اشتغالزایی را به 77 هزار میلیارد تومان می رساند.

اشتغال ناشی از حمل و نقل عمومی، بافت  فرسوده، مشاغل کوچک و صادرات محور و کارورزی از برنامه های دولت برای اشتغالزایی در سال آینده است.

قیمت 1500 تومانی بنزین و 400 تومانی گازوئیل مصوبه نهایی دولت در لایحه بودجه 97 است، ولی برای اجرایی شدن نیاز به مصوبه مجلس و تایید شورای نگهبان هم دارد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ما چکار داریم با کشورهای اطراف مثلا بنزین در افغانستان گرانه ولی اینترنت پر سرعت داره یا خودروهای بی کیفیت ندارن

 • ایرانی
  ۰ ۰

  باسلام اگر شما دلتان برای ملت می سوزد وبه فکر اشتغال آنها هستید بنزین را گران نکنید جلو دزدهای میلیاردی را بگیرید چون با این پولها که از جیب مردم بیرون میکشید جیب دزدها راپر میکنید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دلم میخواد از این حضرات عزیز بپرسم اگر بنزین ما پاینتر از کشورهای خلیج فارس هست حقوق ماهم و رفاه ما هم پاینتر از فوب خلیج فارس هست . چطورکه حقوق ما 10 درصد افزایش پیدا میکنه و بنزین 50 درصد ؟؟ آیا این عزیزان فکری هم راجع به معیشت مردم کرده اند ؟؟
  چطور باید جبران بشه افزایش درآمد 10 درصدی در مقابل مصرف و هزینه کرد 50 درصدی ؟؟

 • ناشناس
  ۰ ۱

  khob khoda ra shokr khialeman rahat shod

 • ناشناس
  ۹ ۰

  واقعا بی سروته و بی صاحب است

 • ناشناس
  ۸ ۰

  تورم 50% از همین الان کلید خورد!

 • محمد
  ۸ ۰

  خدماتی که کشورهای که مگین به مردمش میدن شما کدومشو دادین

 • محمد
  ۶ ۱

  خدماتی که کشورهای که مگین به مردمش میدن شما کدومشو دادین

 • سید عبدالهادی عاصی علوی تفتی
  ۱۳ ۰

  سلام..خدا قوت.

  اگر قیمت سوخت مطابق با فوب خلیج فارس باید بشود؟ درامد مردم ایران هم باید مطابق فوب خلیج فارس بشود.

 • کامران وکیل
  ۱۳ ۰

  ماشین را به قیمت فوب خلیج فارس بکنید، بنزین و گازوءیل را هم! همزمان هم از توبره و هم از آخور که نمی شود...

 • ناشناس
  ۸ ۰

  دیگه خرشون از پل گذشت باز هم مردم

 • کیان
  ۷ ۰

  برادر من جناب رییس جمهورجناب مجلس چرا تو سر ملت میزنید - چون همیشه ! این 17000 میلیارد تومان را از بودجه هایی که بکرات بطور نامعلوم گفتید خرج میشود - کم کنید!!! عجبا !!! چرا لقمه را دور سر میگردانید و دهن میگدارید؟!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چرا به مردم مرتبا توهین میکنید بنزین با 9 درصد تورم میشود 1090 تومان با تورم دو رقمی هم میشود 1100 تومان چقدر بی اخلاقی و دروغگویی

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری