{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 214185

بازار انرژی ایران در هفته ای که گذشت با ورود برخی ابرشرکت های نفتی خارجی به بازار انرژی داغ شد، چنانچه شرکت انرژی ترکیه «یونیت اینترنشنال»، شرکت نفتی «زاروبژنفت» روسیه و شرکت اکتشاف و تولید نفت «غدیر» ایران قراردادی امضا کردند که به موجب آن قرار شد این سه نهاد در مجموع هفت میلیارد دلار برای حفاری سه میدان نفتی و یک میدان گازی در ایران سرمایه گذاری کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، قرار است این سه شرکت یک کنسرسیوم مشارکتی برای تأمین مالی پروژه های توسعه ای نفت و گاز با سهام مساوی ایجاد کنند، شرکت غدیر رهبری این گروه را به عهده خواهد داشت، میزان ذخایر سه میدان نفتی مذکور 10 میلیارد بشکه برآورد شده است.

همچنین شرکت نفت و گاز دولتی پرتامینای اندونزی برای توسعه دو میدان نفت «منصوری» و «آب تیمور» اعلام آمادگی و اعلام کرد که این شرکت در درجه نخست روی یک میدان نفتی تمرکز خواهد کرد و میدان دوم بعد از تکمیل اکتشاف میدان نخست توسعه خواهد یافت.

پرتامینا و شرکت ملی نفت ایران یادداشت تفاهمی برای انجام مطالعات اولیه این میدان‌ها امضا کردند.

احتمال ورود غول نفتی ژاپن نیز به بازار ایران وجود دارد. یک مقام ارشد ایرانی به روزنامه ژاپن تایمز گفت: احتمال می رود شرکت نفتی اینپکس ژاپن در مناقصه توسعه میدان نفت آزادگان واقع در جنوب غربی ایران شرکت کند و برای تکمیل کار توسعه این میدان با دیگر شرکت های نفتی خارجی، کنسرسیوم تشکیل دهد.

به نوشته ژاپن تایمز، همزمان با اینکه ژاپن در تلاش است بار دیگر در ایران سرمایه گذاری کند، همکاری مجدد اینپکس با ایران برای توسعه میدان نفتی آزادگان،دستاوردی برای دولت ایران است.

اینپکس در سال 2010 به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران، ناچار به ترک ایران و رها کردن پروژه توسعه میدان نفتی آزادگان شد.

شرکت اینپکس که بزرگترین شرکت تولید و اکتشاف نفت ژاپن است، در ماه ژوئن 2016 (خرداد-تیر سال 1395) برای انجام مطالعات در میدان آزادگان با شرکت ملی نفت ایران تفاهم‌نامه امضا کرد.

علاوه بر این شرکت، شرکت‌های توتال فرانسه، شل انگلیسی-هلندی، پتروناس مالزی و شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‌پی‌سی) نیز برای توسعه میدان نفتی آزادگان تفاهم‌نامه امضا کرده‌اند.

خبر آمادگی روسیه برای خرید نفت ایران در عوض کالا از جمله دیگر شواهد توسعه و تحول در بازار انرژی ایران است. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اعلام کرده است که ایران می‌تواند در ماه سپتامبر (شهریور-مهر) امسال در غالب برنامه «نفت در مقابل کالا»، صدور نفت خود به روسیه را آغاز کند.

نواک گفت: ما در حال نهایی کردن آخرین جزئیات اسناد قانونی این کار هستیم و من فکر می‌کنم در یک ماه آینده بتوانیم به همه سوالات پاسخ دهیم؛ خرید می تواند به صورت فیزیکی یا مبادله کالا صورت گیرد.

در بازار نفت جهان ، نیز در هفته گذشته خبر افزایش تولید نفت آمریکا و احتمال رکوردشکنی آن در سال 2018 میلادی منتشر شد . اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی کرد تولید نفت آمریکا در سال 2018 میلادی با 600 هزار بشکه در روز افزایش به رکورد 9 میلیون و 900 هزار بشکه در روز خواهد رسید.

رکورد پیشین آمریکا در سال 1970 و 9 میلیون و 600 هزار بشکه در روز بوده است. به گزارش این اداره، میزان تولید نفت آمریکا در سال جاری میلادی به 9 میلیون و 300 هزار بشکه در روزمی رسد، در حالی که این میزان در سال 2016 میلادی هشت میلیون و 900 هزار بشکه در روز بوده است.

رشد صنعت نفت شیل آمریکا به حدی است که بانک آمریکایی سیتی گروپ اعلام کرد سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در بازار جهانی در حال باختن به صنعت شیل آمریکاست. «اد مورس» رئیس بخش تحقیقات بانک سیتی گروپ آمریکا گفت در حالی که نفت شیل آمریکا و این سازمان در بازاری که با مازاد عرضه نفت رو به روست در حال رقابت هستند، به نظر می رسد که نفت شیل برنده این رقابت خواهد بود.

به گفته مورس، اوپک و متحدانش ممکن است توانسته باشند با کاهش تولید، قیمت نفت را تا حدی افزایش دهند، اما آنها در این فرآیند در حال از دست دادن درآمدهای خود هستند و موقعیت آنها در دراز مدت پایدار نخواهد بود؛ از سوی دیگر، تولید کنندگان نفت شیل آمریکا حتی خود را با قیمت 40 دلاری هم تطبیق داده اند.

وی افزود: در نهایت، بازارها و نفت شیل برنده خواهند بود.

همزمان با افزایش تولید داخلی نفت آمریکا، واردات نفت این کشور با کاهش رو به رو بوده و به تازگی جایگاه خود را به عنوان بزرگ ترین واردکننده نفت جهان به چین داده است.

واردات نفت چین در نیمه نخست سال 2017 میلادی برای نخستین بار به هشت میلیون و 550 هزار بشکه در روز رسید و جایگاه نخست واردات نفت جهان را به خود اختصاص داد.

اگرچه تولید داخلی نفت این کشور در این مقطع با 5.1 درصد کاهش به سه میلیون و 890 هزار بشکه در روز رسیده است. پس از آن، آمریکا با واردات هشت میلیون و 120 هزار بشکه در روز مقام دومی جهان را در 6 ماه نخست کسب کرد که بر خلاف چین، تولید داخلی آن، به ویژه شیل، رو به افزایش است.

علت افزایش واردات نفت چین، گسترش و ارتقای صنعت پالایشی و ایجاد ذخایر استراتژیک نفت در این کشور ذکر شده است.

افزون بر تولید داخلی نفت آمریکا سطح ذخیره سازی نفت این کشور نیز به طور پیاپی در حال کاهش بوده است و وزیر نفت کویت آن را ثمره توافق جهانی اوپک خواند. «عصام المرزوق» اعلام کرد که کاهش سطح ذخیره سازی نفت آمریکا فراتر از انتظارهاست که این یکی از نشانه های موفقیت توافق جهانی کاهش تولید است.

المرزوق گفت: اکنون در نیمه نخست سال جاری میلادی شاهد تأثیر توافق میان اوپک و غیراوپک هستیم، سطح ذخیره سازی نفت آمریکا برای هفتمین هفته متوالی در حال کاهش است.

شرکت پترولوجیستیکز که محموله های صادراتی نفت اوپک را رصد می کند پیش بینی کرده است که عرضه نفت این سازمان در ماه اوت با کاهش شدید رو به رو خواهد بود و عرضه نفت آن در ماه اوت 2017میلادی 419 هزار بشکه در روز کاهش ماهانه داشته باشد.

این شرکت اعلام کرد که میانگین عرضه نفت از 14 کشور عضو اوپک در مقطع یاد شده 32 میلیون و 800 هزار بشکه در روز خواهد بود که علت آن کاهش تولید عربستان و برخی کشورهای دیگر مانند لیبی است.

عراق از جمله کشورهای عضو اوپک است که به تازگی با توافق کاهش عرضه همسو شده است. صدور نفت از پایانه های جنوبی عراق در 14 روز نخست ماه اوت 2017 میلادی به میانگین سه میلیون و 150 هزار بشکه در روز رسید که نسبت به ماه ژوئیه روزانه 80 هزار بشکه کمتر است.

این کاهش در صورت پایدار بودن، نشان دهنده کوشش عراق برای همسو شدن با توافق کاهش تولید نفت است، اگرچه این کشور راه درازی برای هماهنگ شدن با همقطاران اوپکی خود دارد.

میانگین صدور روزانه نفت عراق از پایانه های جنوبی در ماه ژوئن (خرداد- تیر) سه میلیون و 250 هزار بشکه و در ماه ژوئیه (تیر-مرداد) سه میلیون و 230 هزار بشکه در روز بوده است.

پیش بینی می شود که با توجه به تحولات نفتی اخیر در هفته ای که گذشت از جمله، تعطیل شدن بزرگ ترین میدان نفتی لیبی، شراره ، کاهش صدور نفت عراق و در پی آن احتمال کاهش عرضه اعضای اوپک و همچنین افت سطح ذخیره سازی نفت آمریکا، در هفته آینده با افزایش قیمت جهانی نفت رو به رو شویم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری