{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 188161

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از افتتاح هفت طرح صنعت پتروشیمی در سال ٩٦ و ١٠ طرح در سال ٩٧ و در مجموع ٣٠ طرح تا پایان سال آینده خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، مرضیه شاهدایی عصر روز یکشنبه (٢٧ فروردین‎ماه) در آیین گشایش رسمی طرح‌های پتروشیمی فاز دوم ۲ کاویان، تخت جمشید پارس، MEG مروارید و پلی استایرن گروه صنعتی انتخاب گفت: ۳۰ مجتمع پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در حال تولید هستند و از مهمترین ویژگی‎های صنعت پتروشیمی جلوگیری از خام فروشی است.

وی با بیان این که اولویت صنعت پتروشیمی پس از افتتاح فازهای پارس جنوبی استفاده حداکثری از گاز است، گفت: طرح‎های جدید با رویکرد تکمیل زنجیره ارزش، برنامه‌ریزی می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر این‌که ایران جزو معدود کشورهایی است که همه خوراک‌های پتروشیمی را در اختیار دارد، اظهار کرد: اجرای طرح‌های صنعت پتروشیمی در آینده پرچم‌دار سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال فناوری به داخل کشور خواهد بود.

شاهدایی از فعالیت ۵۲ مجتمع تولیدی در صنعت پتروشیمی خبرداد و گفت: ظرفیت اسمی این مجتمع‌ها ۶۰ میلیون تن در سال است و تولید این مجتمع‌ها تا سال ٩٥، ۵۱ میلیون تن بود و فروش خالص پتروشیمی به داخل و خارج، ۲۸ میلیون تن معادل ۱۵ میلیارد دلار است.

وی افزود: با افتتاح این چهار طرح پتروشیمی، دو میلیون تن به ظرفیت محصولات پتروشیمی کشور افزوده می‎شود، این طرح‌ها ۸۸۳ میلیون دلار سرمایه‌گذاری داشته است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با بیان این‌که از سال ۱۳۹۲ تاکنون، ۱۳ طرح پتروشیمی به بهره‌برداری رسیده است، اظهار کرد: ۵.۲ میلیون تن به ظرفیت محصولات تولیدی کشور اضافه شده است.

شاهدایی در باره طرح‎های امسال و سال آینده صنعت پتروشیمی گفت: در سال ۱۳۹۶، هفت طرح و در سال ۱۳۹۷، ۱۰ طرح به بهره برداری می رسد. به طور کلی تا پایان سال ۱۳۹۷، ۳۰ طرح پتروشیمی به بهره برداری می رسد و ۲۰ میلیون تن به ظرفیت کشور اضافه می شود.

شاهدایی ادامه داد: همچنین پتروشیمی پردیس ظرف ۱۰ تا ۱۵ روز آینده به بهره‌برداری می‌رسد. پتروشیمی مرجان اوایل تابستان و فاز یک پتروشیمی بوشهر نیز امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به نقشه راه توسعه صنعت پتروشیمی در برنامه ششم توسعه اظهار کرد: نقشه راه توسعه صنعت پتروشیمی در برنامه ششم توسعه افزون بر تکمیل طرح‎های باقی‌مانده در برنامه پنجم، تعریف حدود ۲۵ طرح جدید بر اساس خوراک‌هایی که داخل کشور استفاده می‌شود و همچنین استفاده حداکثری از گاز طبیعی است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به پنج طرح بالادستی که از وزارت نفت به شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران منتقل شده، گفت: در مجموع ۳۰ طرح پتروشیمی وجود دارد که توسعه آن‌ها نیاز به ۴۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد. همچنین ۱۵ میلیارد دلار برای تکمیل طرح‌های باقی‌مانده نیاز است.

شاهدایی درباره مناطق مدنظر برای توسعه صنعت پتروشیمی تصریح کرد: توسعه ماهشهر، لاوان، کیش، قشم، بوشهر، جاسک و چابهار به دلیل آن‎که در کنار دریای عمان و خلیج فارس قرار دارند، مناطقی هستند که برای توسعه صنعت پتروشیمی مدنظر قرار گرفته‎اند.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    به مردم عادی چی می رسه؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری