{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 182993

سال ۹۵ با تمام فراز و نشیب‌های آن برای صنعت انرژی به پایان رسید و اکنون فرصتی برای بازخوانی برخی مهم‌ترین اتفاقاتی است که در این سال رخ داده‌اند.

 اتفاقاتی که برخی از آنها مانند گازرسانی به زاهدان شیرین و برخی دیگر مانند آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی ناگوار بودند. در ادامه بازخوانی از 10 اتفاق برجسته صنعت انرژی ایران را می‌خوانید.

 تایید اساسنامه شرکت ملی نفت پس از 29سال

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل ، در هشتمین روز از خردادماه و در هیاهوی آغاز به کار مجلس دهم قانون اساسنامه شرکت ملی نفت پس از حدود 29سال با تصویب دایمی مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان توسط رییس‌جمهور برای اجرا به وزارت نفت ابلاغ شد. یکی از معضلات اصلی صنعت نفت ایران، مشوش بودن استقلال شرکت ملی نفت از وزارت نفت و همپوشانی وسیع این دو نهاد بود که منجر می‌شد وزارت نفت از وظیفه اصلی خود که همان سیاست‌گذاری و اعمال حاکمیتی است، فاصله گرفته و تبدیل به نهاد تصدی‌گر شود. از سوی دیگر حرکت شرکت ملی نفت در مسیر قانونمندی و شفافیت نیز بدون وجود یک اساسنامه امکان‌پذیر نبود. هرچند تصویب این اساسنامه به معنای پایان مشکلات ساختاری صنعت نفت و از بین‌رفتن سرعت‌گیرهای نهادی و حاکمیتی در مسیر پیشرفت صنعت نفت نیست اما به عنوان گام اول در این مسیر اتفاق تاثیرگذاری محسوب می‌شود. طبیعتا یک شرکت ملی نفت مستقل و دارای مجمع عمومی، هیات‌مدیره، بازرس مستقل و حسابرس قانونی بسیار مطلوب‌تر از وضعیت فعلی است که شرکت نفت در آن به سر می‌برد.

 آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی‌سینا

از عصر روز چهارشنبه 16تیرماه و در بحبوحه تعطیلات عید فطر فضای مجازی و خبرگزاری‌های کشور مملو از خبر و عکس‌های مربوط به آتش‌سوزی در یکی از واحدهای مجتمع پتروشیمی بوعلی‌سینا واقع در بندر ماهشهر شده ‌بود. حادثه‌یی که در ابتدا هیچ‌کس تصور آن را نداشت که با گذشت 72ساعت ختم به خیر نشود و ساعت به ساعت بر وخامت اوضاع افزوده ‌شود. کار به جایی رسید که شخص زنگنه مجبور شد راسا برای پیگیری اوضاع به ماهشهر عزیمت کند و تصمیم بگیرد تا اطفای کامل حریق در آنجا بست بنشیند. آتشی که در نهایت 3روز پس از شعله‌ور شدن و به بار آوردن خسارت‌های فراوان مهار شد.

 به نتیجه‌رسیدن IPC

تابستان امسال موعد بسته‌شدن پرونده پرحاشیه تدوین و تصویب قراردادهای جدید نفتی بود. در 19مردادماه سال 95 شرایط عمومی قراردادهای بالادستی نفت و گاز ایران برای دومین بار در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران به چاپ رسید. چاپ «شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز» به این معنا بود که امکان عقد این قراردادها از آن زمان فراهم شده است. البته این شرایط پیش‌تر در 18 آذرماه سال گذشته نیز در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران به چاپ رسیده بود اما تفاوت شرایط عمومی منتشر شده در مرداد 95 با آذرماه 94 را شاید بتوان در انتشار «تصویبنامه نحوه نظارت بر انعقاد و اجرای قراردادهای نفتی» همزمان با شرایط عمومی در روزنامه رسمی دانست. پس از آن و در تاریخ 28شهریور سرانجام کلیات قراردادهای جدید نفتی از خان آخر خود نیز عبور کرد و با مهر تایید هیات تطبیق قوانین مجلس شورای اسلامی و ابلاغ الگوی این قراردادها توسط ریاست مجلس به دولت، IPC رسما در فاز اجرایی قرار گرفت. لایحه‌یی که در دو سال گذشته شاید بی‌سابقه‌ترین حواشی را پس از ملی‌ شدن صنعت نفت در این حوزه ایجاد کرد. دو بار چاپ شرایط عمومی قراردادهای جدید نفتی در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران، کشیده‌شدن پای وزیر نفت به صحن غیرعلنی مجلس برای توضیح در مورد این قراردادها در کنار کشمکش‌های روزانه مخالفان و مدافعان قراردادهای نفتی که منجر به کشیده‌شدن این بحث تخصصی به بدنه جامعه شده ‌بود تنها نمایانگر بخشی از حواشی ماجرای پر فراز و نشیب الگوی جدید قراردادهای نفتی است.

 تصمیم اوپک به کاهش تولید

عصر چهارشنبه 28 سپتامبر، اوپکی‌ها وارد نشستی غیررسمی شدند که در ادامه شکل رسمی و فوق‌العاده به خود گرفته و به نشست 170 سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام تبدیل شد. اوپک در جریان این نشست توانست پس از 8سال به تصمیمی مشترک برای کاهش سقف تولید دست پیدا کند و بار دیگر به همه ثابت کند که هنوز «زنده» است. تصمیمی که در ادامه راه به توافق رسمی 30نوامبر برای کاهش روزانه یک‌میلیون و 200هزار بشکه از تولید اعضای اوپک و پس از آن به توافق 10دسامبر برای کاهش تولید 600هزار بشکه‌یی جمعی از کشورهای غیراوپکی از جمله روسیه انجامید.

 بازگشت توتال به فاز 11 پارس‌جنوبی

شرکت نفتی فرانسوی توتال، یکی از هفت‌خواهران نفتی که سابقه 92 سال فعالیت در صنعت نفت و گاز را دارد، تردید‌ها را کنار گذاشته و در هجدهمین روز از آبان‌ماه به صورت جدی، پا به بازار ایران گذاشت. توتال که 8سال از خروج ناگهانی‌اش از ایران می‌گذرد، با امضای «موافقتنامه» اصولی طرح توسعه فاز 11 و با سهمی معادل 50.1درصد، رهبری کنسرسیومی با مشارکت CNPC چین و پتروپارس ایران را عهده‌دار شد. موافقتنامه‌یی به ارزش 4.8 میلیارد دلار که هر چند هنوز «قرارداد» به حساب نمی‌آید، اما نماد مهمی برای صنعت نفت ایران در وضعیت فعلی و هشداری به دیگر شرکت‌های بین‌المللی برای کنار گذاشتن تردیدهاست. نکته‌یی که بیژن زنگنه وزیر نفت نیز در سخنرانی خود در مراسم امضای این قرارداد بر آن تاکید کرد و از این شرکت‌ها خواست تا شک را کنار گذاشته و به بازار ایران ورود کنند.

 نصب 6سکوی پارس‌جنوبی

پیشرفت‌های صورت گرفته در فازهای مختلف پارس‌جنوبی را می‌توان از مهم‌ترین اتفاقات سال 95 عنوان کرد. در این سال در مجموع حدود 6سکو در فازهای 17، 18، A19، B19، 20 و 21 نصب شد و سکوهای دیگری نیز در سال آینده نصب خواهند شد تا براساس وعده‌های داده‌شده، برداشت ایران از این میدان مشترک از قطر پیشی بگیرد.

 قطع گاز ترکمنستان

با وجود اعلام اولیه توافق‌ 5ساله میان ایران و ترکمنستان، در نهایت همسایه شمالی ایران در نهایت صبح یک‌شنبه 12دی‌ماه شیرهای گاز خود را به روی ایران بست تا پرونده اختلاف گازی این دو کشور کماکان باز بماند. گفت‌وگو با مقامات دخیل در مذاکرات ایران در سال‌های اخیر نشان‌دهنده این بود که بی‌تدبیری‌های صورت گرفته‌ در دولت‌های نهم و دهم سبب شد تا دو همسایه بر سر این موضوع به اختلاف بیفتند.

 قطع برق خوزستان

بهمن‌ماه برای مردم شهرهای اهواز و خوزستان به معنای قطع چندین روزه آب و برق بود که بر اثر وقوع پدیده ریزگردها و رطوبت شدید اتفاق افتاده ‌بود. اتفاقی که نمونه‌یی از فرسودگی مفرط تجهیزات صنعت ایران بود که هربار و در هر نقطه‌یی به شکلی خود را نشان می‌دهد. این‌بار ترجمان به‌روز نبودن تاسیسات صنعت برق کشور در مقره‌های چینی است که مغلوب رطوبت و گردوغبار خوزستان شدند. از ابتدای قطعی‌های برق خوزستان در اوایل بهمن‌ماه مسوولان و شخص وزیر نیرو بر لزوم تعویض این مقره‌ها و جایگزین‌کردن آن با مقره‌های سیلیکونی سخن گفتند.

 گازرسانی به سیستان‌وبلوچستان

دهم اسفندماه سیستان‌وبلوچستان شاهد اتفاقی بود که سال‌ها انتظارش را می‌کشید و سرانجام مرکز این استان به شبکه گاز متصل شد. زاهدان تنها مرکز استان کشور بود که در سال‌های اخیر به خط لوله سراسری گاز متصل نبود و همین مساله مانع آغاز و پیشرفت بسیاری از پروژه‌های عمرانی و توسعه‌یی در این منطقه محروم می‌شد. با حضور حسن روحانی سرانجام گازرسانی به این استان با بهره‌برداری از خط لوله 262کیلومتری آغاز شد تا نام سیستان‌وبلوچستان در کنار دیگر استان‌های برخوردار از گاز طبیعی دیده شود.

ارسال نظر