کد خبر 502297

معاون اول رییس جمهوری؛

تصویب بودجه‌ کارآمد خواسته مشترک مجلس و دولت/ نباید کاری کنیم کسری بودجه دولت بیشتر شود

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه تصویب بودجه ای کارآمد خواسته مشترک مجلس و دولت است گفت: بنابراین باید از ایجاد منابع موهوم و غیرواقعی که باعث بزرگتر شدن بودجه می شود جلوگیری کرد تا از بروز اعتراضات و بالا رفتن هزینه‌ها پیشگیری شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، اسحاق جهانگیری روز یکشنبه در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خوزستان در محل استانداری خوزستان اظهار داشت: به نظر می‌رسد که بودجه سال ۱۴۰۰ با تعامل دولت و مجلس شورای اسلامی تصویب شود اما همواره باید به نکات کلیدی که از ابتدا نمایندگان مجلس در خصوص واقعی‌تر شدن اعداد، منابع و هزینه‌های بودجه بیان کرده اند نیز مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه بودجه سال آینده کشور باید به نفع طبقات ضعیف جامعه تنظیم شود ادامه داد: ایرادهای مطرح شده توسط برخی از دوستان نماینده در مجلس مبنی بر ایرادات لایحه دولت (موضوع واقعی شدن ارقام و هزینه‌ها) موضوعاتی است که در خود مجلس نیز باید مورد رعایت قرار گیرد.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: بنابراین باید از پررنگ شدن این ایرادات در بودجه مصوب مجلس شورای اسلامی پیشگیری گردد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه روند تصویب لایحه بودجه در مجلس نباید همراه با منابعی موهوم، غیرواقعی باشد گفت: بنابراین نباید کاری کنیم که کسری بودجه دولت بیشتر شود؛ در صورت بروز این کسری، هزینه‌ها مطالبه می‌شوند و باعث ایجاد این ذهنیت خواهد شد که دولت نمی خواهد آن را (قانون بودجه) اجرا کند و این موضوع باعث کاهش رضایت مردم خواهد شد.

وی از قیمت‌ها به عنوان یک مسئله اساسی و مهم در کشور یاد کرد و گفت: یکی از موضوعاتی که در این راستا باید به آن توجه ویژه صورت بگیرد، مسئله حقوق ورودی (عوارض گمرکی) است؛ در این موضوع نمی‌توان قیمت دلار را به عنوان پایه تعیین میزان حقوق ورودی در نظر گرفت.

معاون اول رییس جمهوری بیان داشت: اگر حقوق ورودی (عوارض گمرکی از سوی مجلس در لایحه بودجه) افزایش یابد، هزینه این افزایش به جیب مردم تحمیل می‌شود.

جهانگیری با بیان اینکه کل کالاهای کشور که مواد اولیه یا کالاهای مصرفی هستند از گمرک بیرون می‌آیند بیان داشت: برهمین اساس اگر حقوق ورودی افزایش یابد، مردم به واسطه گران‌تر شدن کالا دچار فشار بیشتری متحمل شوند.

وی با اشاره به اینکه در زمان آغاز برنامه اول توسعه کشور به واسطه تصمیمات مجلس قیمت برخی کالاها افزایش یافت بیان داشت: در این بین وقتی از دولت سوال پرسیده می‌شد که چنین گرانی‌هایی چرا به وجود آمده است، بیان می‌شد که این شرایط حاصل مصوبه مجلس شورای اسلامی است.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه دغدغه نمایندگان مجلس و همچنین دولت در موضوع تورمی نبودن بودجه، واقعی شدن منابع، اصلاح هزینه‌ها، رسیدگی به طبقات ضعیف جامعه و از بین بردن فساد و رانت، دغدغه‌هایی مشترک است گفت: در این رابطه نظرات یکی است و اینگونه مسائل موضوعاتی نیستند که موضوع اختلاف باشند؛ امیدواریم برای سال آینده بودجه خوبی تصویب شود تا بطور کامل رعایت حال مردم درنظر گرفته شود.

ارتقاء تاب آوری مردم یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی است

جهانگیری با اشاره به مصوبه شورای اقتصاد مبنی بر اختصاص چهار درصد از منابع اجرای طرح‌ها به حوزه مسئولیت اجرایی در راستای رفع کاهش مسائل و مشکلات مردم بیان داشت: یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی این است که باید کاری شود تا تاب آوری مردم بالا برود این احساس به مردم دست بدهد که کشور، نظام و دولت در تلاش برای حل و فصل مشکلات آنها است.
وی به مشکلات استان خوزستان در زمینه فاضلاب، آب شرب و آبهای سطحی اشاره کرد و گفت: در این رابطه اقدامات جدی صورت گرفته است ولی حجم مشکلات زیاد است که این موضوع شیرینی اقدام‌های انجام گرفته را به کام مردم تلخ می‌کند.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: هفته گذشته دولت در خصوص مسئله آب‌های سطحی شهر اهواز مصوباتی داشت و اگر لازم باشد مصوبات دیگری نیز انجام خواهیم داشت تا در این رابطه مشکلات کمتر شوند.
جهانگیری با اشاره به پیشنهاد وزیر نفت به عنوان وزیر معین خوزستان و همچنین وزارتخانه‌ای که عمده فعالیت‌های آن در این استان انجام می‌شود اشاره کرد و گفت: در برنامه توسعه هفتم به اختصاص بخشی از درآمدهای نفتی برای حل مشکلات دارای اولویت در خوزستان مورد توجه سازمان برنامه و بودجه قرار گیرد.
وی تصریح کرد: این موضوع می‌تواند روند رسیدگی و حل مشکلات مردم استان خوزستان در خصوص چنین مشکلاتی را تسریع ببخشد؛ بنابراین از این پیشنهاد وزیر نفت حمایت می‌کنم و اگر لازم باشد برای اختصاص این منابع از درآمدهای نفتی نیز لایحه مستقلی به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد.

ایران کشور ثروتمندی است

معاون اول رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به پمپاژ تبلیغی سوء و غیر واقعی دشمنان ملت ایران اشاره کرد و گفت: دولت و نظام این امکان را دارد تا برای مشکلات مردم راهکار ارائه دهند؛ این مسئله تکلیف ما است و به خاطر پاسداشت شهدایی که خون خود را در راه نظام مقدس جمهوری اسلامی تقدیم کرده‌اند باید کار کنیم و به رفع مشکلات مردم بپردازیم.

وی با بیان اینکه ایران کشور فقیری نیست بلکه دارای ثروت و منابع مهمی است بیان داشت: اگر تا حدودی فشارهای خارجی کنار برود و راه فروش نفت باز شود، امکان تعامل بهتر با دنیا فراهم خواهد شد و امکان سرمایه گذاری میلیاردها دلار در کشور به وجود خواهد آمد.

منابع مالی مربوط به اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزارهکتاری تامین می‌شود

جهانگیری از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری به عنوان یکی ازکارهای مهمی یاد کرد که باید به آن افتخار شود و گفت: بعد از ۲ دولت هشت ساله، این دولت (تدبیر و امید) بود که فاز اول این پروژه را به مساحت ۲۹۵ هزار هکتار به اتمام رساند و هم اکنون نیز کار مطالعه فاز دوم آن شروع شده است.

معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: دولت آمادگی دارد تا به محض نهایی شدن مطالعات این طرح، عملیات اجرایی فاز دوم پروژه ۵۵۰ هزار هکتاری را آغاز کند که به همین منظور منابع مورد نیاز آن نیز تعیین و در نظر گرفته خواهد شد.

وی به گزارش وزیر جهاد کشاورزی در زمینه افزایش سطح تولید محصولات کشاورزی در زمین‌های تسطیح شده از ۱.۷ میلیون تن به ۵.۲ میلیون تن اشاره کرد و گفت: بررسی‌هایی که روز گذشته صورت گرفت، نشان می‌دهد مردم از اجرای این پروژه خوشحال هستند اما مردم خوزستان همچنان گلایه‌های دیگری نیز دارند.

معاون اول رییس جمهوری همچنین به موضوع مترو اهواز اشاره کرد و گفت: اهواز یکی از کلانشهرهای کشور است که پروژه قطار شهری آن در حال حاضر با گره‌هایی روبه رو شده است و به نظر می‌آید این مسئله تا حد زیادی رفع شده است؛ از سازمان برنامه و بودجه کشور خواسته می‌شود برای تکمیل این پروژه کمک کند.

جهانگیری همچنین در خصوص احداث سد بختیاری گفت:فاینانس این پروژه در شورای اقتصاد نیز به تصویب رسیده است؛ امیدوارم وزارت نیرو پیگیری‌های لازم برای اجرایی شدن این طرح را با جدیت در دستور کار خود قرار دهد و هرچه سریعتر به نتیجه برسد.

وی از استان خوزستان به عنوان یکی از پایگاه‌های اصلی صنعت کشور نام برد و گفت: ایجاد گروه‌های مختلف فولادی در استان‌های دیگر نتیجه فعالیت‌های صورت گرفته در استان‌هایی مانند خوزستان و اصفهان بوده و نبود بخشی از زنجیره تولید(فولاد) نمی تواند جایگاه استان خوزستان به عنوان قطب فولاد کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر