کد خبر 500392

عضو کمیسیون تلفیق مجلس خبر داد؛

حذف معافیت مالیاتی بازیگران، ورزشکاران و موسسات کنکور/ تخصیص ۶۰هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان

مجتبی یوسفی با اشاره به اینکه مالیات تولید در بودجه از ۲۵درصد به ۲۰درصد کاهش پیدا کرده گفت: بر اساس تصمیم کمیسیون تلفیق برخی معافیت‌های مالیاتی از جمله معافیت‌های مالیاتی بازیگران سینما، ورزشکاران و صاحبان موسسات کنکوری و... حذف خواهد شد و از درآمدهای آن برای همسان سازی حقوق بازنشستگان استفاده خواهد شد.

اقتصادآنلاین-مهدی بیک؛  نماینده مردم اهواز در خصوص روند بررسی‌های بودجه در کمیسیون تلفیق گفت:  به اندازه کافی در خصوص مشکلات بودجه هم نمایندگان مجلس و هم کارشناسان اقتصادی صحبت کرده‌اند. در مورد اینکه تراز عملیاتی منفی ۳۲۰هزار میلیارد تومانی در بودجه وجود دارد یا اینکه کسری بودجه۱۷۰هزار میلیارد تومانی در بطن بودجه گنجانده شده که عملا ۹۳ هزار میلیارد تومان از هزینه‌های آن بدون هیچ منبع درآمدی برنامه ریزی شده است. به عبارت ساده، دولت بدون کسب مجوز قانونی، قصد استفاده از منابع صندوق توسعه ملی را داشت و اعلام کرد که تنها ۲۰درصد از درآمدهای نفتی را به صندوق توسعه واریز می‌کند.

یوسفی در ادامه افزود: با این ساز و کار برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، دولت از یک طرف عملا۴۰هزار میلیارد تومان بدون کسب مجوز در بودجه پیش بینی کرد. از سوی دیگر در بند ه تبصره ۴ عملا ۵۳هزار میلیارد تومان اعتبار را به جای اینکه از اعتبارات تملک دارایی‌ها، فروش نفت یا مالیات و... تامین کند، به گونه‌ای برنامه ریزی کرد تا این منابع را از طریق منابع صندوق توسعه ملی تامین کند. مجموعه این اعداد و ارقام ۹۳هزار میلیارد تومان هزینه را در بر می‌گرفت که دولت منبعی برای تامین درآمدهای آن پیش بینی نکرده بود. این در حالی است که بودجه  فقط یک سند حسابرسی نیست، بلکه یک سند مهم حکمرانی است.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس در خصوص راهکار مجلس برای حل این کمبودها در بودجه یادآور شد: زمانی که مجلس از رییس جمهوری درخواست کرد تا رسما اعلام کند این خلاء بودجه‌ای را از چه طریقی می‌خواهد جبران کند، نامه‌ای از سوی رییس جمهوری، خطاب به کمیسیون تلفیق ارسال شد و در آن اعلام شد، ۵۰هزار میلیارد تومان از این عدد را از طریق فروش اوراق و۴۰هزار میلیارد تومان را از طریق صرفه جویی جبران خواهد کرد. متاسفانه این نامه نه تنها ابهامات بودجه را روشن نکرد، بلکه بر ابهامات نیز افزود. چرا که اگر دولت منبعی مازاد داشت چرا قبلا از آن استفاده نکرده بود. در چنین شرایطی، کمیسیون تلفیق تلاش کرد تا جهت گیری بودجه را به سمت افزایش عدالت اجتماعی، رشد اقتصادی و بهبود وضعیت معیشتی مردم سوق دهد.

یوسفی در پاسخ به این پرسش که برای حل این ابهامات، مجلس چه رویکردی را در پیش گرفت؟ گفت: برای حل این مشکلات، مجلس تلاش کرد با توسعه  پایه‌های مالیاتی، کسری‌های فزاینده در بودجه را جبران کند. ضمن اینکه  این افزایش مالیات قرار نیست فشار را بر روی تولید کننده‌ها، حقوق بگیران یا اقشار محروم سوار کند، بلکه در بسیاری از موارد قرار است پرداخت‌های مالیاتی این اقشار را نیز تعدیل کند. به عبارت روشن‌تر، مالیات تولید کننده از۲۵درصد به ۲۰درصد کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر با شناسایی افراد و جریاناتی که فرار مالیاتی بین ۷۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان داشتند، تلاش شده تا بخشی از کسری‌های بودجه جبران شود. به عنوان مثال برخی معافیت‌های مالیاتی که بازیگران، ورزشکاران و صاحبان موسسات کنکوری و...در بودجه۱۴۰۰ حذف خواهد شد.

نماینده مردم اهواز در مجلس اظهار داشت: موضوع مهم دیگری که قبلا باعث اجحاف فراوانی می‌شد، تغییر نرخ مبنای محاسبه حقوق گمرکی بود که برای برخی افراد خاص با ارز ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می‌شد و رانت و درآمدهای نجومی در پی داشت. یعنی اقلام اساسی که مردم از بازار آزاد با قیمت‌های بالا تهیه می‌کردند، هم ارز۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کرد و هم با نرخ گمرکی بسیار اندکی محاسبه می‌شد. در مجموع این درآمدهای مالیاتی در بودجه به حدود ۴۱۸ هزار میلیارد افزایش پیدا کرد. با این تصمیم هم فشار مالیاتی بر روی اقشار محروم کاهش و هم سهم پرداخت مالیاتی سوداگران و سودجویان افزایش پیدا کرد.

یوسفی در پاسخ به این پرسش خبرنگار اقتصادآنلاین که چنانچه دولت بودجه را به دلیل تغییر شاکله رد کند، آیا احتمال استفاده از بودجه سه دوازدهم یا چهار دوازدهم در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت؟ گفت: من امیدوارم که دولت در خصوص بودجه همکاری کند. مجلس به اندازه کافی برای رد کردن بودجه دلیل داشت، اما سعی کرد در راستای منافع عمومی مردم روند اصلاح بودجه را پیگیری کند. اگر دولت بخواهد بودجه را رد کند، نشان می‌دهد که بیشتر رویکردهای سیاسی مد نظر دولت بوده است. مجلس در اصلاح بودجه موضوع توجه به اقشار محروم به خصوص اقشاری چون بازنشستگان، حقوق بگیران و...را مورد توجه قرار داده است.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس در پاسخ به پرسش دیگری در این خصوص که از نظر شما سرنوشت بودجه چه خواهد شد؟ گفت: در جریان بررسی‌های کمیسیون تلفیق در خصوص بودجه، مجلس به گونه‌ای تصمیم سازی کرده است که فروش دارایی‌های سرمایه‌ای و املاک برای دولت از۹۰ هزار میلیارد تومان به۱۵۰هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند. مجلس این ۶۰هزار میلیارد تومان را برای بازنشستگان تامین اجتماعی در نظر گرفته است تا در بحث همسان سازی به کار گرفته شود. معتقدم دولت هم در نهایت از طریق همگرایی با مجلس تلاش خواهد کرد تا بودجه‌ای در تراز نیازهای مردم و بهبود شاخص‌های معیشتی مردم تدارک دیده شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • شاهمرادپور
  ۱ ۰

  نمایندگان ایثارگر به بهانه ایثارگری نباید از پرداخت مالیات معاف بشوند و در غیر این صورت مردمی بودن شعاری بیش نیست!

 • رضا
  ۱ ۰

  ما بازنشستگان تامین اجتماعی از مجلس خواهشمندیم خودشان اقدام کنند

 • ناشناس
  ۱ ۰

  عیدی تامین اجتماعی حد اقل اندازه حقوق باشد نا دردی به دردمون بزنیم با این گرونی وتورم از شما منعون هستیم التماس دعا خوزستان ابادان

 • javad
  ۰ ۰

  سلام میگم آیا معافیت مالیاتی نویسندگان هم حذف شده است؟

 • javad_mirzaeiy
  ۰ ۰

  میگم معافیت مالیاتی نویسندگان هم حذف شده؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام بزرگواران ما نود وشصت میلیارد سر در نمیاریم خواهان جدول خوانا هستیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بودجه برای همسان سازی مستمری بگیران وبازنشستگان تامین اجتماعی بشرطی تصویب شود که تا سال جدید اب نرود مثل سال99 که بجای همسانسازی متناسب سازی شد وسر بازنشستگان تامین اجتماعی کلاه گشادی رفت