کد خبر 453610

یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

مالیات بر ارزش افزوده، باری بر دوش تولید

یک کارشناس اقتصادی گفت: در دولت پیشین که قرار بود یک جراحی اقتصادی صورت بگیرد، متاسفانه بخش‌هایی مانند طرح مالیات بر ارزش افزوده که برای دولت درآمدزا بود، بدون توجه به اینکه زیرساخت‌های آن مهیا شود، به اجرا گذاشته ‌شد که مصیبتی برای تولید کشور ایجاد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محسن شرکا، در خصوص طرح مالیات برارزش افزوده، اظهار کرد: هر قانونی که بتواند مفید واقع شود، اگر زیرساخت‌های لازم را نداشته ‌باشد، به ‌ضرر جامعه خواهد بود. از سال 83، مجلس قانونی را تصویب کرد، مبنی بر اینکه تا تاریخی مشخص، تمام کشور باید به ماشین‌های الکترونیک مجهز شوند، به دولت نیز ابلاغ کرد تا اجرا از طریق آن صورت گیرد، اما اجرا نشد. این طرح، زیرساخت لازم برای اجرای مالیات بر ارزش افزوده بوده ‌است.

وی با اشاره به لزوم تغییر رویه اجرای طرح مالیات بر ارزش افزوده، تصریح کرد: در دولت پیشین که قرار بود یک جراحی اقتصادی صورت بگیرد، متاسفانه بخش‌هایی مانند طرح مالیات بر ارزش افزوده که برای دولت درآمدزا بود، بدون توجه به اینکه زیرساخت‌های آن مهیا شود، به اجرا گذاشته ‌شد که مصیبتی برای تولید کشور ایجاد کرد. مالیات بر ارزش افزوده همواره یکی از بزرگترین مشکلات تولید کشور در چند دهه گذشته بوده ‌است.

این کارشناس اقتصادی افزود: در واقع با این طرح تولیدکنندگان، مالیات از مردم گرفته و به دولت پرداخت می‌کنند، درحالی‌که این وظیفه تولید نیست. تمامی مردم بالاخره در جایی خریدار هستند و آن هم پای صندوق فروشگاه‌ها است که مالیات باید در همان صندوق، مستقیما توسط دولت دریافت شود.

شرکا در خصوص دو نرخی شدن در برخی فروشگاه‌ها، عنوان کرد: در حال حاضر، بسیاری از فروشندگان دو نرخ دارند و اگر فاکتور تحویل مشتری دهند، مالیات بر ارزش افزوده اضافه خواهد شد که این جز فساد چیز دیگری نیست. هنگامی که قانونی می‌تواند برای کشور مفید باشد، بهتر است رویه خود را تغییر دهد و مانند کشورهای دیگر دنیا پای صندوق اخذ شود.

وی با اشاره به لزوم حمایت بیش از پیش از تولید، گفت: امروز با توجه به شرایط اقتصادی، باید در تصمیمات انصاف را در نظر گرفت، زیرا مردم دیگر تحمل این فشارها را ندارند. بخش اندکی از قشر متوسط جامعه به طبقه‌ای بالاتر رفته و اکثر این قشر، به طبقه پایین جامعه پیوسته ‌است. ما باید فضا را برای تولید مهیا کرده و سود تولید را افزایش دهیم تا اقتصاد مردمی شود، زیرا تنها راه نجات کشور تولید و اقتصاد مردمی‌ است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری