کد خبر 445041

جزئیات آیین نامه تبصره هدفمندی یارانه‌ها

جزئیات آیین نامه تبصره هدفمندی یارانه‌ها در قانون بودجه ۹۹حاکی از موضوع مشروط شدن پرداخت یارانه نقدی موالید جدید به تامین منابع، شناسایی ۳دهک بالای درآمدی و حتی احتمال افزایش قیمت حامل‌های انرژی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، آیین نامه اجرایی منابع و مصارف 250 هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها (تبصره 14 قانون بودجه 99) که اخیرا به تصویب هیات وزیران رسیده بود توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد.

یکی از بندهای جنجالی این آیین نامه مربوط به شرایط جدید موالید خانوارهای یارانه بگیر است، که مشروط به تامین منابع شده است. بسیاری از کارشناسان این رویکرد را خلاف سیاست‌های جمعیتی و حتی وضعیت اقتصادی و حمایت از فرزند آوری خانواده‌ها می‌دانند.

در ماده ۶ آمده است: موالید جدید صرفا با تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در صورت وجود منابع به تشخیص سازمان هدفمندسازی یارانه ها با رعایت قوانین و مقررات مربوط مشمول دریافت یارانه خواهند بود.

همچنین ماده 4 این آیین نامه مربوط به شناسایی سه دهک درآمدی بالای جامعه است که باید مجددا توسط وزارت رفاه در دستور کار قرار گیرد و یک ماه پس از ابلاغ عملیاتی شود.

ماده ۴ بدین شرح است: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با استفاده از کلیه بانکهای اطلاعاتی در اختیار و براساس معیارها و ضوابطی که توسط این وزارتخانه که ظرف یک ماه پس از تاریخ ابلاغ این آیین نامه تعیین می گردد نسبت به شناسایی سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه بگیران، با ارایه دلیل و مدرک به افراد، اقدام کند. سازمان هدفمندسازی یارانه ها موظف است، پس از اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به حذف یارانه خانوارهای اعلامی در اولین نوبت) اقدام نماید.

تبصره - به استناد جزء (۴) بند (الف) تبصره (۱۴) خانوارهای حذف شده می توانند نسبت به اعتراض در خصوص قطع یارانه خود و افراد تحت تکفل با اعلام رضایت از دسترسی وزارت یادشده به کلیه اطلاعات بانکی و ارایه اطلاعات و مستندات لازم، اقدام نمایند. وزارت مذکور مکلف است پس از بررسی مستندات ارایه شده، اسامی سرپرستان خانوارهای واجد شرایط دریافت یارانه نقدی را مجددا به سازمان هدفمندسازی یارانه ها اعلام نماید تا در اولین نوبت، پرداخت یارانه نقدی آنها برقرار شود. وزارت موظف است نتایج را به کلیه معترضین اعلام نماید.

بر اساس این گزارش، در این دستورالعمل (ماده 5) احتمال افزایش قیمت حامل‌های انرژی نیز پیش‌بینی و حتی مصارف آن نیز مشخص شده است که صرف سه بخش یارانه نان و خرید تضمینی گندم و مابقی برای پاداش پایان خدمت والدین شهدا خواهد شد.

13990320000804_Test_NewPhotoFree

مشخص نیست که چرا پاداش پایان خدمت والدین شهدا که در طبقه بندی بودجه‌ای جزء مصارف و هزینه‌های  جاری محسوب می‌شود در مصارف هدفمندی یارانه‌ها گنجانده شده است.

همچنین این روزها زمزمه‌ افزایش قیمت گازوئیل در فضای مجازی شنیده می‌شود.

ماده ۵- در صورت افزایش درآمد ناشی از صادرات فرآورده های نفتی و با افزایش درآمد ناشی از فروش داخلی فرآورده های نفتی مندرج در بندهای (۱) و (۲) دریافتیهای (منابع) جدول تبصره (۱۴) قانون، به استناد بند (۶) جدول ذیل جدول تبصره (۱۴) درآمد حاصل از آن تا سقف سی هزار میلیارد (۰۰۰ر۰۰۰ر۰۰۰ر۰۰۰ر۳۰) ریال به افزایش مبلغ ردیف (۲۷) پرداختیهای (مصارف) جدول مذکور یارانه نان و خرید تضمینی گندم و باقی مانده برای پاداش پایان خدمت والدین شهدا اختصاص می یابد.

متن کامل مصوبه هیات وزیران را در اینجا ببینید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر