کد خبر 430752

پرداخت کمک هزینه معیشتی به خانوارهای دارای معلولیت شدید

معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور، اقدامات و تمهیدات سازمان بهزیستی کشور را در مدت زمان شیوع بیماری ویروس کرونا تشریح کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، وحید قبادی دانا معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: پس از شیوع بیماری ویروس کرونا در کشور چین از تاریخ ۵ بهمن ماه ۹۸، اولین دستورالعمل و بخشنامه سازمان بهزیستی برای مراکز نگهداری از سالمندان و معلولین ابلاغ شد.

وی افزود: طبق آماری که از کشور چین داشتیم سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه ای در خطر بیشتری در ارتباط با آسیب و یا فوت ناشی از بیماری کرونا ویروس قرارداشتند، از این رو تاکنون بیش از ۶۰ دستورالعمل و بخشنامه و ابلاغیه برای مراکز مختلف تحت پوشش سازمان بهزیستی جهت پیشگیری و کنترل بیماری کرونا ابلاغ شد.

وی بیان داشت : همچنین در تاریخ سوم اسفند ماه سال گذشته مبلغ دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به صورت سرانه هر نفر ۳۰ هزار تومان به منظور تهیه مواد ضدعفونی کننده و مواد بهداشتی و ماسک، بر روی کارت بانکی مراکز نگهداری از افرادی که در مراکز شبانه روزی تحت پوشش سازمان بهزیستی نگهداری می شوند شارژ شد. علاوه بر آن در هفته اول فروردین ماه امسال نیز برای مراکز نگهداری معلولین و سالمندان مبلغ ۲۴ میلیارد تومان به صورت سرانه هر معلول و سالمندی که در مرکز نگهداری می شود مبلغ  ۵۰۰ هزار تومان ارسال شد که در واقع این مبلغ می‌توانست برای استاندارد نگه داشتن تعداد پرسنل مراکز کمک کند تا  بتوانند مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی را به طور مناسب تهیه کنند.

رییس سازمان بهزیستی گفت: به منظور پیشگیری و گسترش ویروس کرونا، طبق بخشنامه های اولیه هرگونه ملاقات از مراکز معلولین و سالمندان ممنوع اعلام و قرنطینه هر مرکز آغاز شد و به همه مراکز توصیه شد تا از پرسنل ثابت و تمام وقت استفاده کنند و از همکاری با پرسنل داوطلب حتی المقدور جلوگیری شود.

 وی با ابراز تاسف از آلوده شدن برخی از مراکز به ویروس کرونا تصریح کرد: تاکنون  علیرغم همه تمهیدات اتخاذ شده از بین ۸۷۵ مرکز نگهداری از سالمندان و معلولین، حدود ۲۵ مرکز در ۱۵ استان کشور آلوده به این ویروس شدند و خوشبختانه مراکز ۱۶ استان فعلا آلوده به این ویروس نشده اند.

اختلاف آماری ناچیز افراد فوت شده در مراکز نگهداری سالمندان و معلولان در مقایسه اسفندماه سال های ۹۷ و ۹۸

رئیس سازمان بهزیستی گفت: همچنین از ۴۹ هزار مددجویی که در مراکز شبانه روزی سالمندان و معلولان تحت پوشش سازمان بهزیستی در سراسر کشور حضور دارند، تاکنون ۲۷۶ نفر تست کرونایشان مثبت گزارش شده و از میان کل ۴۹ هزار نفر نگهداری شده در مراکز متأسفانه ۵۳ نفر نیز فوت کرده اند که البته این نرخ مرگ و میر در مقایسه آمار اسفند ۹۷ و اسفند ۹۸ یکسان و حدود ۰.۷ درصد بوده است.

به گفته وی در آمار مقایسه ای نرخ مرگ و میر در مراکز نگهداری سالمندان و معلولان تحت پوشش سازمان بهزیستی، در اسفند ۹۷ از میان ۴۰ هزار و ۹۲ نفر، ۲۸۳ نفر و در اسفند ۹۸ نیز از میان ۴۸ هزار و ۸۳۸ نفر، ۳۵۲ نفر به دلایل مختلف فوت کرده اند.

قدردانی از زحمات بیش از ۲۰ هزار نفر پرسنل مراکز نگهداری شبانه روزی

رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه از زحمات بیش از ۲۰ هزار نفر پرسنل مراکز نگهداری شبانه روزی سالمندان و معلولین در سطح کشور قدردانی کرد و افزود: جا دارد از همه  مدیران مراکز، پرستاران، پزشکان، مادر یاران، پدر یاران، مددکاران و خدمه این مراکز که در نقش فرزندان دوم سالمندان عزیز و همچنین در نقش پدر و مادرهای جایگزین افراد دارای معلولیت عمل کردند و همچنان بسیاری از آنها در مراکز قرنطینه هستند و روزهای طولانی را از دیدار خانواده شان محروم بودند، تشکر کنم که با اجرای پروتکل های بهداشتی سعی در پیشگیری و کنترل بیماری کرونا را داشتند. همچنین از ۲۲ هزار پرسنل دلسوز و کارشناسان عزیز سازمان بهزیستی که بصورت شبانه روزی در کنار این عزیزان قرار داشتند و با نظارت دقیق در جهت اجرای کامل پروتکل های بهداشتی سعی در ارتقاء استانداردهای لازم برای نگهداری عزیزان معلول و سالمند قدم برداشتند، سپاسگزاری می کنم.

تخصیص مبلغ ۳۵ میلیارد تومان کمک از سوی بنیاد مستضعفان به سازمان بهزیستی از زمان شیوع کرونا

وی با بیان اینکه همچنان ما در دوره مدیریت این بیماری قرار داریم و لحظه به لحظه ما نگران آلوده شدن مراکز هستیم، گفت:  با کمک ۱۰ میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان در اسفندماه سال گذشته به ۴۰ هزار خانواده‌ی افراد دارای معلولیت ضایعه نخاعی و معلولین شدید و خیلی شدیدی که وابسته به بستر که در منازل نگهداری می‌شوند و از سوی سازمان بهزیستی حق پرستاری دریافت می‌کنند، مبلغ ۲۵۰ هزار تومان برای تهیه مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی پرداخت شد.

قبادی دانا ادامه داد : همچنین با کمک بنیاد مستضعفان و اختصاص مبلغ ۵ میلیارد تومان طرح آموزش و اهداء اقلام بهداشتی و مواد ضد عفونی کننده برای کودکان کار و خیابان در اسفند ماه توسط بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ نفر از پرسنل دلسوز و فداکار اورژانس اجتماعی انجام شد و ۵۷ هزار بسته مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی همراه با آموزش به این عزیزان داده شد. همچنین در اسفندماه ۱۵ میلیارد تومان در سطح کشور به عنوان کمک هزینه معیشت موردی به مددجویان سازمان بهزیستی برای ۷۵ هزار خانوار اختصاص داده شد.

 وی گفت: خوشبختانه تاکنون تنها دو مرکز از ۶۵۰ مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست و بدسرپرست و مراکز شبه خانواده در سطح کشور که حدود ۱۰ هزار نفر از فرزندان به صورت شبانه‌روزی در آنها نگهداری می شود در ۲ استان مختلف به ویروس کرونا ویروس آلوده شدند که به یاری خدا و تلاش همه مدیران و مددکاران این مراکز فرزندان عزیز تحت درمان قرار گرفتند و مشکلی وجود نداشت.

وی با ابراز امیدواری برای عبور از این بحران بیان داشت: ان شاالله با دریافت کمک ۲۰ میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان در روزهای آینده حمایت معیشتی از جامعه هدف سازمان بهزیستی خصوصاً خانوارهایی که در مناطق حاشیه نشین و مناطق محروم قرار دارند نیز انجام خواهد شد.

 رییس سازمان بهزیستی کشور با تشکر از مهندس پرویز فتاح رییس بنیاد مستضعفان ادامه داد: با دریافت این مبلغ، کل مبلغ کمک بنیاد مستضعفان از زمان شیوع کرونا به سازمان بهزیستی به ۳۵ میلیارد تومان می رسد.  

اختصاص۷۰ میلیارد تومانی از سوی سازمان برنامه و بودجه، برای کمک هزینه معیشتی به  ۱۹۱ هزار خانوار دارای معلولیت شدید و خیلی شدید

 وی همچنین یادآور شد: در هفته اول فروردین ماه امسال نیز، با حمایت دولت و تخصیص اعتبار ۷۰ میلیارد تومانی از سوی سازمان برنامه و بودجه، کمک هزینه معیشتی برای ۱۹۱ هزار خانوار که دارای معلولیت شدید و خیلی شدید بودند و سطح درآمد خانوار در دهک یک، دو و سه قرار داشت یعنی خانوارهایی که دارای معلولین با بیشترین شدت معلولیت و همچنین توأم با حداقل درآمد و قرار داشتن در دهک درآمدی بسیار پایین جامعه قرار داشتند، بین ۳۶۰ هزار تومان تا ۴۸۰ هزار تومان برروی کارت بانکی آنها شارژ شد.

ارایه مشاوره روانشناسی به ۱۵۲ هزار نفر از طریق سامانه تلفنی ۱۴۸۰

 قبادی دانا در ادامه به سامانه تلفنی ۱۴۸۰ که مشاوره های تخصصی روانشناسی ارایه می دهد اشاره کرد و گفت: این سامانه توسط بیش از ۴۰۰ نفر از روانشناسان آموزش دیده از اول اسفند ماه سال گذشته تا ۲۰ فروردین ماه سالجاری به ۱۵۲ هزار نفر، مشاوره روانشناسی در ارتباط با مشکلات مختلف در زمینه اضطراب و استرس های ناشی از شیوع بیماری کرونا، مسائل خانوادگی و همچنین در موضوعات و مسائل فرزندپروری به صورت رایگان از ۸ صبح تا ۱۲ شب ارایه دادند و در مجموع در این دوره یک ماهه و ۲۰ روزه، ۶۳ هزارساعت مشاوره تلفنی رایگان تخصصی در ارتباط با موضوعات مختلف به افراد مختلف ارایه شده است.

ارایه خدمات روانشناختی توسط، سامانه خود ارزیابی اختلالات روانشناختی

رییس سازمان بهزیستی کشورافزود: علاوه بر این سامانه تلفنی، سامانه خود ارزیابی اختلالات روانشناختی نیز در سازمان بهزیستی راه اندازی شد که در استان‌های مختلف فعال شده است و همه عزیزان می توانند با حضور در این سامانه خود ارزیابی در واقع به ارزیابی خود در ارتباط با شرایط روحی و روانی به ویژه در این دوره شیوع کرونا بپردازند.

وی خاطر نشان کرد: همچنین در ارتباط با مسائلی که امکان دارد  در خانواده ها با توجه به شرایط خاصی که در آن به سر می‌بریم به وجود آید که منجر به فرزند آزاری و کودک آزاری و سالمند آزاری یا همسرآزاری شود، هموطنان عزیز می‌توانند با تماس با شماره ۱۲۳ اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی موارد را در میان بگذارند تا همکارانمان بتوانند خدمات لازم را به آنها در اسرع وقت ارائه دهند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • پیام
  ۵ ۰

  واقعا به این خانواده ها باید توجه ویژه بشه

 • ناشناس
  ۲ ۰

  باسلام-منه حقیر معلول و بیکار و سرپرست خانواده هستم و صاحب یه پسرمادرزادی با معلولیت جسمی و حرکتی شدید میباشم و با 13 سال سن هنوز خق سرپرستی شو واریز نمیکنن و امروز در اداره بمن میگن درخانه است شامل نمیشه!!!!درحالی بنده شغلم رو بخاطرش با سابقه سالها از دست داد و همچنین دهها خواسته ازم داره که قتدر نیستم-خواهشا پیگیری کنید که درد از کجایه؟با تشکر

  • ناشناس
   ۰ ۱

   با سلام آقای قبادی دانا من خانم بلوچی ۱۴سال هست معلولم جسمی حرکتی هستیم دوتا خواهرام هم مثل من هستن هفت ساله اون دوتا معلول شد ن یتیم هم هستیم مادرم هم مشکل قلب داره توانی نداریم پرستار بگیریم هزینه اش نداریم خوبه هم نداریمی خواهر در خطر معلولیت هست شمارو ب خدا قسم جون هرکی دوست دارین ب ما کمک کنید رسیدگی کنید اجرکم عندالله 😔😔😔😭😭

 • ناشناس
  ۱ ۰

  الان منه خودم معلول و بیکار و سرپرست خانواده برای ندادن حق سرسرمرس پسر معلولم با جسمی و حرکتی شدید است،چکار کنم و الان با گذر سالها و کوتاهی اداره ،دهها خواسته ازم داره که قادر نیستم که مهیا کنم!خواهشا عمیقا پیگیری کنید-با تشکر

 • بهرام
  ۲ ۳

  وای برشما که بجه من با معلولیت جسمی و حرکتی شدید بنام علیرضا مهریارطولارود سالهاست که در منزل نگهداری میشه و هچ کمکی از دوره کرونا هم بهش نشده و نثل تدادن سالها حق سرپرستی شون و خودم هم معلول و بیکار وقشر ضعیف حامعه صدرصد هستم!!

 • ناشناس
  ۲ ۱

  پسر من معلولیت شدید جسمی و ذهنی داره حتی عیدی بهش ندادن چه برسه به این کمک ها

 • الهام
  ۲ ۰

  سلام اقای قبادی داناخسته نباشید اقای قبادی دانشمندان قطع نخاعی بیوه زن و آرای یک فرزنددختریتیم هستم توروقران ب وعدهاتون عمل کنین ماچکارکنیم والاباهزینه اس ک پرداخت میکنین ما اروپایی خودمان هم نمیتونیم بگیریم چه برسدبه دخل وخرجمان ن حق پرستاری ن یارانه ها واضح نکردید وهزینه داروهاامسال ک واریزمیکردین ب حساب اونارفتن الان 1سال هست ک قطع کردین پس تکلیف ماچیست توروقران جان عزیزاتون ب وعدهاتون وقولهاتون عمل کنیدماامیدمون ب شماست

 • ناشناس
  ۱ ۰

  مادرمن نابیناهستن تحدپوشش بهزیستی کارت معلولیت شدیددارد.الان هم سکته مغزی کرده فلج افتاده زخم بسترشدیدداره پرستارزخم بسترش برای یک ساعت پانسمان زخم مادرم ۱۵۰ تومان میگیره درحالیکه مستمری مادرمن فقط ۱۰۸تومان هست اون مستمری ۳۰۰خورده ای کجاست که اعلام کردن

 • مهدي
  ۴ ۰

  بچه معلول جسمي ذهني خيلي شديددارم کمکم کنيد

 • افراسیاب
  ۱۰ ۳

  چرا بسته کمک معیشتی سه ماه یک بار از سال جدید پرداختی نداشته

 • احمد
  ۱ ۰

  ما سه تا برادریم معلولیت جسمی شدید هستم کمک کنید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام بنده یک کارگرروزمزدم باسه فرزند همسرم معلولیت شدیدداردوباشرایط فعلی وبیماری کروناکه همه چی روتحت تأثیرقرارداده خیلی برمن وخانواده سخت میگذره توروخدابه فکرماباشین تونان شبم موندم

 • فاطمه
  ۵ ۰

  چراکمک معیشتی معلولین شدیدپرداخت نمیشه حداقل یه مرهم کوچیک روزخمشون بود تواین اوضاع گرونی ونکبتی یه مسول جواب بده لطفا

 • نصیری
  ۰ ۰

  معلولیت شدیدبهزیستی زنجان هستم 5ماهه معیشتی به حسابم واریز نکردن مشگل چیه خانه دارهستم درآمد هموندارم

 • ناشناس
  ۳ ۰

  با عرض سلام من مادر دومعلول خیلی شدیدهستم چراکمک معشیتی سه ماه بعد سال واریز نکردن

 • ناشناس
  ۷ ۰

  سلام مرحله سوم معیشتی معلولان شدید کی وایز میشود ممنون

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام مندوسال هست که درپشت نوبتی مستمربگیری هستم هنوز هیچ حقوقی پرداخت نکرده اند ازریس بهزیستی کشورخواهش میکنم که به فکرپشت نوبتیهاباشند ودرمجلس به تصویب برسانند

 • حسین
  ۲ ۰

  چرا کمک معیشتی به مددجویان بهزیستی پرداخت نمیکنید معولیت شدید دارم قطع عضو هستم چرا مستمری مرداد ماه ۹۹ رو واریز نکردن اهای آقای مسول که خودت در رفاه و اسایش هستی امثال ما معلولین شدید شب ها گرسنه سر رو بالش میزاریم واقعه عذاب وجدان ندارین اقای مسول به درد و فریاد امثال من بدبخت معلول شدید رسیدگی کنید

 • علیرضا محمدی
  ۲ ۰

  چرابرای ما که چند معلولیت شدید هم هستیم ازسال جدید99به بعد هیچ کمک معیشتی واریز نشده لطفا راهنمایی کنید

 • سعید
  ۰ ۰

  مادوتامعلول شدید داریم کجاست بسته معیشتی

 • عیسی چنانی
  ۰ ۱

  من زیر نظره بهزیستی و خبری ندارم از کمک معیشتی

 • یوسف ابراهیمی
  ۰ ۱

  سلام من معلول شدید هستم خودم هم قرص عصاب وروان استاده میکنم چرا برای من بسته حمایتی واریز نشده است

 • محمدمهدی
  ۲ ۰

  چراکمک معیشتی برای همه معلولان واریزنکردن؟...پسرمن معلولیت جسمی حرکتی خیلی شدید

 • حامد از یاسوج
  ۰ ۰

  من معلول جسمی حرکتی هستم از اول فروردین تا به حال دیگه بسته معیشتی به من ندادن منم خرج دارم لطفا رسیدگی کنید

 • فرید شیخ الاسلامی
  ۱ ۰

  سلام من یک معلول شدیدم دراین ده ماه دویست هزارتومان به حساب ریختن چرا این همه دروغ میگه این آقای قباذی دانا

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام متن من کا مادر معدول ذهنی هستم خوندیدلطف کنید گفته بوده ات هر سه ما یک بار۴۸۰ تومان بحسابشات میرزیم ۸ماهه که نریختین حالابریزیدچشم اینها هم به شما اطت ف زند من ۳۲ سال سن دارد هیچ کاری هم نمی تواند بکنه اعصاب هم ندارد

 • مسلمان
  ۰ ۰

  باسلام خدت اقای قبادی دانا فرزند من معلول خیلی شدید است و۳۳ سال سن دارد معلول ذهنی است شما گفتین که
  هر سه برج ۴۸۰ تومان بحسابشان واریز میکنید الا ن یک سال است دریغ از هزار تومان نه برای فرزندم حقوقی میدهین نه برای من که سرپرستیش میکنم تو خدا لطف
  کنید برای اینها بایدحقوقی بدهید فقط برج ۶۵هزار تومان
  با این میشه چی بخری توخدایک نگاهی بینداز والا شما گفتین برای معلول وحق سرپرستی پول واریز میکنید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام اقای قبادی دانا فرزند من۳۳سال سن دارد معلول ذهنی شدید است چرا برایش حقوقی که گفتین ۴۸۰ تومان است نمی دهن برای من که سرپرستش هستم هم چیزی واریز نمی کنید خبر خوشی که برای معلولان است چه هس حقوقی است که برای فرزند من نمیدهین لطفا درست پی گیر باشید ببین برای کی پول واریز میشود ماه منتظر واریزی ۴۸۰ تومانی هستم

 • زهرا
  ۰ ۰

  باسلام من دختره بیست ساله دارم جسمی حرکتی شدید ولی کمک معشیتی ندادند رسیدگی کنید مااجاره نشین هستیم بخدا ادیگه نتونستم ببرمش دکتر داروهاش عقب افتاد لطفا رسیدگی کنید

 • صادق عبدالهی
  ۰ ۰

  با سلام خدمت آقای قبادی دانا
  بنده معلولیت شنوایی شدید دارم دوسال پیش کمیسیون شدم اما کارتی صادر نکردند