{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 421305

یک کارشناس حوزه کار با تاکید بر فراهم کردن زیرساختهای اشتغال برای کارآفرینان گفت: اگر کارآفرینی به عنوان محور اصلی برنامه‌ریزی‌ها در بازار کار شکل بگیرد بخش زیادی از فارغ التحصیلان در قالب کارآفرین وارد بازار کار می‌شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حمید حاج اسماعیلی ، اظهار کرد: وقتی افراد جویای کار هستند دولت باید برای آنها بستر کار و ظرفیت اشتغال ایجاد کند، استخدام کند و دستمزد بپردازد ولی وقتی از حالت کارجو بودن به کارآفرین تبدیل می‌شوند طبعا خودشان منشا اثر هستند و می‌توانند فرصتهای شغلی بیافرینند و موجب افزایش ظرفیت بازار کار در کشور شوند.

افراد کارآفرین سرمایه جذب می‌کنند

وی ادامه داد: افراد کارآفرین می‌توانند با تزریق خلاقیتهای جدید به بازار کار سرمایه‌گذاران را جذب کنند و چون با ایده‌های جدید و نوآوری در ارتباطند سرمایه‌گذاران با اطمینان خاطر سرمایه خود را در اختیار آنها قرار می‌دهند تا بازار کار جدیدی را در کشور شکل دهند.

این کارشناس حوزه کار با بیان اینکه رویکرد کشور در بحث آموزش عالی باید از سمت تئوری صرف به سمت کارآفرینی برود، درباره راهکار جذب فارغ التحصیلان به بازار کار اظهار کرد: در صورتی که کارآفرینی بتواند به عنوان محور اصلی برنامه‌ریزی‌ها در بازار کار شکل بگیرد، بخش زیادی از فارغ التحصیلان در قالب کارآفرین وارد بازار کار می‌شوند در آن صورت دولت زیرساختها را برای بهبود فضای کسب وکار فراهم می‌کند و کارآفرینان به تدریج به سمت تاسیس بنگاه و انجام کار تولیدی و نوآوری و خلاقیتهای جدید حرکت می‌کنند، آن زمان مجبور نیستیم برای همه شغل ایجاد کنیم.

تحول بازار کار با شیوه‌های سنتی ممکن نیست

به اعتقاد حاج اسماعیلی با شیوه‌های سنتی و قدیمی نمی‌توان در بازار کار کشور تحول ایجاد کرد بلکه باید برنامه‌ریزی‌ها اصلاح شود و فضای کسب و کار در کشور تغییر یابد تا فارغ التحصیلان متناسب با بازار کار رشد کنند.

وی گفت: در حال حاضر گرفتن مجوز و انجام کار تولیدی دشوار و ریسک آن بالا و پر هزینه است لذا باید فضای کسب و کار در کشور تسهیل شود تا کارجویان و فارغ التحصیلان در قالب کارآفرینی بتوانند وارد بازار کار شوند.

بسیاری از کارشناسان بهبود فضای کسب و کار در کشور را مستلزم همکاری نهادهای دولتی و بخش خصوصی برای زدودن قوانین زائد دانسته و معتقدند باید از کارآفرینان پیشرو و نوآور که در دنیا بازار فروش دارند و علاوه بر صادرات به اشتغال و ارزآوری کمک می‌کنند به طور ویژه حمایت کرد. علیرغم آنکه امروز بر بهبود فضای کسب و کار، تسهیل امور و حذف مقررات زائد تاکید می‌شود اما وجود برخی قوانین که عمدتا از کارایی لازم برخوردار نیست مانع توسعه فضای کسب و کار و جریان کارآفرینی در کشور می‌شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری