{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 393683

معاون وزیرکار درباره اینکه چند درصد از متقاضیان مهارت، فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند گفت: ۴۵ درصد مراجعه کنندگان به فنی و حرفه ای فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند. از میان آموزش دیدگان مهارتی حدود ۶۰ درصد جذب بازار کار می شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، علی اوسط هاشمی،معاون وزیرکار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای  با حضور در نشست خبری که امروز در سازمان آموزش فنی و حرفه ای برگزار شد با اشاره به اینکه باید ارزش مهارت را در جامعه ارتقاء ببخشیم گفت: در جامعه کمتر از مهارت صحبت می شود که این نگاه باید اصلاح شود. ارزش مهارت در دنباله دار بودن است و سواد و مهارت پایان ناپذیر است.

 وی گفت: اساس کار بر پایه آموزش هایی است که امروز حاصل سرعت عجیب تکنولوژی و دانش است که بی ثباتی در بازار و حرف مختلف را ایجاد کرده است که برخی اوقات منجر به سقوط یعنی مشاغل مختلف می شود.

 هاشمی با بیان اینکه سرعت تکونولوژی اینقدر زیاد است که آینده را متصور کرده است افزود: ایران پیشتاز مهارت است،به هر کدام از موزه ها در سراسر دنیا سر بزنیم نشانی از مهارت ایرانی دیده می شود. ایران سابقه مهارت دارد. باید کاری کنیم که مهارت به اوج برسد.

 رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای گفت:باید قوانین را بازسازی کنیم و جهت گیری معطوف به آن کنیم که نگاه به مهارت تغییر کند. سهم مهارت در نگاه برنامه ای ضعیف است. اینکه در اقتصاد کلان صحبت از مهارت کم است باید اصلاح شود. تنها انسان با مهارت است که می تواند سایه سنگین بیکاری را نداشته باشد.

 معاون وزیر کار با  اشاره به اینکه در اقتصاد مقاومتی و اقتصاد کلان باید مهارت پررنگ شود اظهار داشت:باید به سمتی رویم که در برنامه ششم و در آینده در برنامه هفتم مهارت امری ضروری قلمداد شود. باید بررسی کنیم چرا مهارت در کشور کمرنگ و بیکاری چالش اصلی کشور شده است. با وجود پتانسیل هایی که در زمینه مهارت وجود دارد باید کاری کنیم که افراد با داشتن مهارت و توانمندی بتوانند تبدیل به یک کارآفرین موفق شوند و رفته رفته بیکاری از کشور بیرون رود.

 هاشمی با اشاره به نرخ بالای کارآفرینان بیکار گفت: با مهارت مشکل حل می شود،با توجه به الگو موفق کشورهای  دیگر باید به این جایگاه برسیم که با استفاده از مهارت ساختار آموزشی را بر پایه مهارت آموزی بنا کنیم و به سمتی برویم که نگاه کلان سیاست گذاران نسبت به مهارت تغییر کند.

وی با اشاره به اینکه 40 سال گذشته نگاه به سمت هدایت به مراکز آموزشی زیاد بوده است گفت: در 40سال گذشته نگاه فقط به این بود که مدرک گرفته شود و همین مسئله زمینه بیکاری بیش  از حد را فراهم کرده است. اینکه همه تحصیل کنند کافی نیست. برای رسیدن به توسعه کشور باید در مسیر اهداف توسعه و نقش آفرینی و مهارت گام برداشت. وقتی صحبت از توسعه به میان می آید، توجه به مهارت و توانمندی انسان ها باید مورد توجه قرار گیرد.

 هاشمی با اشاره به شورای عالی مهارت بیان کرد: با استفاده از این شورا می توان با سیاست گذاری های درست ، مسیر مهارت را به سمتی ببریم که مهارت آموزی در تمام سیاست های کلان قرار گیرد. ارزش مهارت باید ارتقا یابد که منجر به تغییر شود. تغییر نگاه باید به سمتی باشد که همه فکر نکنند که باید پزشک باشند و دنبال مهارت، ارزش زایی در کسب مدرک نیست. بلکه ارزش در مهارت و توان مندی است.

* 60درصد افراد مهارت دیده جذب بازار کار می شوند

 وی در پاسخ درباره اینکه چند درصد از متقاضیان مهارت فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند گفت: 45 درصد مراجعه کنندگان به فنی و حرفه ای فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند. از میان آموزش دیدگان مهارتی حدود 60 درصد جذب بازار کار می شوند.

وی با بیان اینکه اگر سطح مهارت 8گانه است، باید به این نتیجه برسیم که صلاحیت 600سازمان آموزش فنی و حرفه ای می تواند در خود ایجاد کند .

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری