کد خبر 391066

اخذ مالیات از سود سپرده بانکی در وزارت اقتصاد کلید خورد

مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در راستای توسعه پایه‌های مالیاتی به دنبال اخذ مالیات از سود سپرده بانکی است و در پیش نویس اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم گنجانده شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سازمان امور مالیاتی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی در پیش نویس اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم درصدد اخذ مالیات از سود سپرده بانکی و سود سهام بر آمدند.

در متن این پیش نویس پیش بینی شده که بتوان 20 تا 30 هزار میلیارد تومان مالیات اخذ کرد. متن تهیه شده در حال بررسی در وزارت امور اقتصادی و دارایی است و مشخص نیست در فرایند قانون‌گذاری چه تغییراتی بکند.

در بند 54 این پیش نویس که قرار است به ماده 104 قانون فعلی الحاق شود آمده است: 

درآمد (سود دریافت) اشخاص حقیقی و حقوق حاصل از موارد زیر (اعم از اینکه درآمد مذکور در منبع مشمول مالیات، معافیت و یا مشمول نرخ صفر باشد) به استثنای درآمدهای که مشمول مقررات سایر فصول شناخته شده است، به شرح زیر مشمول مالیات می‌باشد: 

1- 50 درصد سود سهام و سهم شرکه از اشخاص حقوقی

2-سود سرمایه گذاری در اوراق مشارکت و سایر انواع اوراق بهادار

3- سود متعلق به حساب‌های پس انداز، سپرده‌های مختلف و گواهی‌های سپرده نزد بانک‌ها،‌ موسسات مالی و اعتباری، صندوق‌ها و نظایر آن به شرح زیر: الف- سود متعلق به سرمایه گذاری کوتاه مدت کمتر از شش ماه، 60 درصد سود حاصله 

ب- سود متعلق به سرمایه گذاری‌های میان مدت شش ماه تا یک سال، 40 درصد سود حاصله 

ج-سود متعلق به سرمایه گذاری‌های بلند مدت بیشتر از یک سال، بیست درصد سود حاصله 

4-سود سرمایه گذاری نزد سایر اشخاص 

5-سود حاصل از انواع عقود اسلامی

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲۷ ۰

  خسته نباشین.جای دیگه رانت و دزدی دارین کسری آوردین افتادین به جون جیب مردم؟!!

 • ناشناس
  ۱۸ ۰

  خب فرار بانکی هم کلید خورد، ونزوئلایی شدیم رفت.

 • ناشناس
  ۴ ۰

  این یعنی بیرون کشیدن سپرده هااز بانکها و اوج گیری سرکش و دوباره ملک و ارز و طلا و خالی شدن بانکها از سرمایه تا حد ورشکستگی امیدوارم این تصمیم عملی نشود

 • ناشناس
  ۲ ۰

  الان یک کشور دیگه بود ملت ریخته بود بیرون

 • مهدی
  ۳ ۰

  هر وقت دست به سود بانکی زدند بعدش عوارض بسیار نا مطلوبی ببار آمد .این تجربه تلخ هنوز درس نشده

 • Reza
  ۱ ۰

  تمام جهان جذب سرمایگذاری میکنند ولی شما از سود سرمایهگذاری ۴۰% مالیات میگیرد -یعنی اینکه این چند نفری که به ترکی و ارمنستان بروند آنجا سرمایهگذاری کنند !

 • احمد
  ۳ ۰

  هر کس دلار و ملک خرید در یک سال 200 درصد سود کرد و مالیات هم نداد انهایی که سفسطه بازی نکردند و در بانک گذاشتند 20 درصد سود کردند یعنی یک دهم سود دلار و ملک این هم مزدشان

 • ناشناس
  ۴ ۰

  درست است که بایدازدرامدهامالیات گرفته شود.ولی بایدتورم راهم درنظرگرفت.مثلااگرکسی پولی را دربانک گذاشته و18 درصدسودسالیانه ازآن دریافت میکند ولی دراثرتورم 40 درصدی ارزش واقعی پولش کلی هم پائین آمده است این شخص باید مشمول پرداخت مالیات هم بشود؟

 • بیخودی
  ۲ ۰

  روح رابین هود شاد

 • ناشناس
  ۳ ۰

  سودسپرده بانکی-تورم=سودواقعی که درایران معمولا منفی است یعنی زیان ...یعنی اززیان مالیات گرفته شود.

 • ناشناس
  ۴ ۰

  این روش بسیار اشتباه است زیرا تمام سرمایه ها از بانکها خارج و تبدیل به سکه و دلار میشود.100% دستهای پنهان پشت این قضیه است. بنابراین با این کار میخواهند بانکها را فلج کنند و به ورشکستگی برسانند.زیرا با این روش همه اشخاص حقیقی پول خود را از بانک ها خارج می کنند.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری