{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 387560

بهای طلا و سکه در بازارهای داخلی نسبت به بازارهای جهانی، کاهش قابل ملاحظه‌ای یافته است که البته رونق بازار قاچاق از جمله آثار منفی آن محسوب می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان،  وجود حباب منفی در بازار طلا و سکه، سبب شده تا سرمایه‌گذاران از این بازار دل کنده و به سمت سایر بازارهای سرمایه‌گذاری به‌ویژه بورس بروند. بازار بورس طی ماه‌های گذشته در حالی که سایر بازارهای موازی در رکود قرار گرفته‌اند، روند خوبی را طی می‌کند. هرچند پس از یک دوره رکوردشکنی‌های مداوم، سهامداران شاهد افت چند روزه شاخص کل بودند، اما همین افت، تازه‌واردان را راهی صف‌های فروش کرد. با این وجود، کارشناسان این حوزه، روند کلی بازار سرمایه را صعودی اعلام کرده‌اند و پیش‌بینی می‌کنند شاخص تا ۳۵۰هزار واحد رشد خواهد داشت. در مورد بازار طلا و سکه اما همانطور که گفته شد وضع فرق می‌کند و پیش از این مقامات صنفی اعلام کرده بودند که وقتی در بازار مصنوعات راکد و بازار طلای آب‌شده فعال است، نشان می‌دهد یک جریان قاچاق طلا شکل گرفته و گروهی در حال قاچاق طلا به خارج از کشور هستند. در همین راستا، روز گذشته خبرگزاری ایرنا طی گزارشی نوشته است که قاچاقچیان و سوداگران با جمع‌آوری سکه و طلا اقدام به آب‌کردن آنها کرده و به شکل طلای آب‌شده، آن را به کشورهای همسایه منتقل می‌کنند. ترکیه که در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در زمینه صنعت طلا کرده به‌عنوان یکی از مقاصد اصلی طلای قاچاق‌شده از ایران به شمار می‌رود.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران روز گذشته با بیان اینکه حباب سکه و طلا اکنون منفی شده است، گفت: ارزش سکه در بازارهای داخلی به 50 هزار تومان زیر قیمت جهانی رسیده که این موضوع باعث رونق قاچاق طلا و سکه به خارج از کشور می‌شود. محمد کشتی‌آرای، در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: حباب سکه اکنون به منفی 50 هزار تومان رسیده یعنی این سکه 50 هزار تومان کمتر از نرخ جهانی در داخل کشور به فروش می‌رسد. او ادامه داد: هر گرم طلای 18 عیار نیز حدود پنج هزار تومان زیر قیمت جهانی در حال داد و ستد است. نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: کاهش قیمت طلا و سکه در بازارهای داخلی نسبت به بازارهای جهانی اتفاق خوبی به شمار نمی‌رود.

آرامش بازار طلا و سکه

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: قیمت طلا و سکه تحت تاثیر دو عامل نرخ اونس طلا در بازارهای جهانی و قیمت دلار است که ثبات قیمت آنها در هفته گذشته، باعث آرامش بازار طلا و سکه شد. کشتی‌آرای افزود: قیمت هر اونس طلا در هفته گذشته بین 1501 تا 1509 دلار در نوسان بود که باعث شد قیمت سکه و طلا در کشور نوسان اندکی داشته باشد. او ادامه داد: قیمت دلار نیز در هفته گذشته ثبات کاملی داشت و به همین دلیل وضعیت بازار طلا و سکه تقریبا آرام بوده و نوسان جزئی 10 تا 20 هزار تومانی را تجربه کرد. کشتی‌‌آرای گفت: اما در پایان هفته گذشته به دلیل مثبت‌شدن شاخص‌های اقتصادی آمریکا، ارزش دلار بالا رفته و به‌تبع آن نرخ اونس جهانی طلا افت زیادی کرد به طوری که نرخ اونس با افت 20 دلاری به یک هزار و 489 دلار کاهش یافت. او افزود: این عامل باعث شد تا در جریان معاملات شنبه هفته جاری، نرخ سکه به زیر چهار میلیون تومان کاهش یابد و پس از گذشت مدت‌ها نرخ سکه طرح قدیم و جدید یکسان شده و به رقم سه میلیون و 980 هزار تومان برسد. کشتی‌‌‌آرای ادامه داد: بهای هر مثقال طلا نیز در روز شنبه حدود 10 هزار تومان کاهش یافت و به یک میلیون و 760 هزار و 61 هزار تومان رسید، هر گرم طلای 18 عیار نیز با سه هزار تومان افت قیمت به نرخ 496 هزار و 500 تومان عقب‌نشینی کرد.

پیش‌بینی وضعیت بازار

او اضافه کرد: با توجه به نرخ اونس و دلار، تعطیلی و مناسبت‌های سوگواری در روزهای آینده پیش‌بینی می‌شود که تا پایان ماه صفر شاهد بازاری آرام و با ثبات برای طلا و سکه باشیم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری