{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 384872

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به آمارهایی از اقتصاد، تجارت و تولید ۵ کشور عضو اتحادیه اورآسیا، حضور رئیس‌جمهور ایران در این اجلاس را دارای یک پیام مهم دانست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، حمید زادبوم با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور ایران به ارمنستان به‌عنوان مهمان اجلاس اتحادیه اقتصادی اورآسیا اظهار کرد: اتحادیه اورآسیا یک بلوک اقتصادی متشکل از 5 کشور ارمنستان، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس است که در سال 2018 بالغ بر 320 میلیارد دلار واردات و بیش از 547 میلیارد دلار صادرات داشته است.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: علاوه بر این، تولید ناخالص داخلی (بر اساس نرخ برابری قدرت خرید) بلوک اقتصادی اورآسیا، بالغ بر 4.7 تریلیون دلار بوده و این بلوک، رتبه نخست استخراج نفت دنیا را که معادل 14.5 درصد نفت استخراجی کل جهان است در اختیار دارد؛ همچنین رتبه اول در تولید گاز جهان با تولید 20 درصد گاز دنیا و رتبه چهارم تولید برق در جهان را دارا است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا یک موافقتنامه تجاری برای 862 قلم کالا منعقد کرده و بعد از گذشت یک سال، مذاکرات برقراری «تجارت آزاد» میان ایران و این اتحادیه آغاز می‌شود، افزود: در اجلاس اخیر این اتحادیه، سران اتحادیه اورآسیا از ایران، سنگاپور و مولداوی به‌عنوان کشورهایی که در حال اجرای موافقت‌نامه تجارت آزاد هستند دعوت به‌عمل آوردند و رئیس جمهور کشورمان به‌عنوان میهمان در این اجلاس حضور یافت.

زادبوم دعوت از ایران در اجلاس اورآسیا و حضور رئیس جمهور کشورمان در این اجلاس را نشانه‌ای از استقبال طرفین برای اجرای موافقت‌نامه‌ تجارت آزاد دانست و افزود: حضور ایران در این اجلاس پیام مهمی داشت و نشان داد ایران می‌تواند تعاملات اقتصادی متقابلی با کشورهای مختلف دنیا و علی‌الخصوص همسایگان خود داشته باشد و این در شرایطی است که دشمنان ایران به‌دنبال ایزوله کردن ایران و قطع ارتباط اقتصادی و تجاری ما با دنیا هستند و پیام حضور ایران در این اجلاس قطعاً خوشایند دشمنان ایران نخواهد بود.

بیشتر بخوانید

رئیس سازمان توسعه تجارت با تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی بیشتر برای توسعه روابط اقتصادی ایران با کشورهای دنیا و خصوصاً همسایگان گفت: رونق تولید در کشور زمانی محقق خواهد شد که بتوانیم علاوه بر پاسخگویی به نیازهای داخلی، جایگاه خودمان را در بازار کشورهای جهان و به‌خصوص همسایگان خود تقویت کنیم و در جهت توسعه این جایگاه گام برداریم و قطعاً موافقت‌نامه‌هایی همچون موافقت‌ با اتحادیه اقتصادی اورآسیا می‌تواند در جهت افزایش تعاملات متقابل تجاری میان ایران و همسایگان ما مؤثر باشد.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر علاوه بر ایران، کشورهای ویتنام و سنگاپور در حال اجرای موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اورآسیا هستند، از احتمال افزایش کشورهای عضو این اتحادیه در آینده نه‌چندان دور خبر داد.

به‌گفته زادبوم، ایران در سال 2018 حدود 920 میلیون دلار صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا داشته و در مقابل نیز حدود 1.7 میلیارد دلار واردات از این اتحادیه داشته است و این یعنی تجارت 2.6میلیارد دلاری ایران با بلوک اقتصادی اورآسیا که قطعاً می‌تواند به‌میزان قابل توجهی افزایش یابد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری