{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 382281

مشاغل می‌آیند و می‌روند. شاید تعداد کمی از آنها باشند که در طول گذشت چندین نسل همچنان پابرجا باقی مانده‌اند و باید این واقعیت را پذیرفت که حتی بعضی از بزرگ‌ترین اسامی دنیای تجارت امروز تا قرن بعد دیگر وجود نخواهند داشت. همه‌‌چیز تغییر می‌کند و اقتصاد دنیا متحول می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، تقریباً نمی‌توان در مقابل این تغییر و تحولات کاری کرد و وقتی این تغییرات رخ دهند، مشاغل نیز تغییر می‌کنند. در بعضی گزارش‌های بین‌المللی با توجه به کاهش تقاضا برای بعضی مشاغل در طول سال‌های گذشته، به نتایجی رسیده‌اند که نشان می‌دهد شاید این مشاغل تا 20سال آینده دیگر وجود نداشته باشند. البته ممکن است این شغل‌ها به‌طور کامل از بین نروند (همانطور که راننده درشکه یا کالسکه هنوز به شکل نمادین در بعضی نقاط مورد استفاده قرار می‌گیرد) اما بدون شک نقش آنها در زندگی ما کمرنگ خواهد شد. پس باید حواسمان باشد در آینده چه شغلی را برای خودمان یا فرزندانمان انتخاب می‌کنیم.

گزارشگران خبری

خیلی‌ها همین امروز هم این شغل را مرده فرض می‌کنند اما این هم از آن مشاغلی است که به‌صورت کامل از بین نمی‌رود ولی کوچک می‌شود و موقعیت‌های شغلی کمتری برای آن وجود خواهد داشت که باعث می‌شود شغل به‌شدت رقابتی شود. به‌طور کلی گزارشگری خبر یک شغل سخت است که نیاز به ساعت‌های کار طولانی دارد.

صندوقداران

برای همه آنها که در یک مغازه خواربارفروشی یا یک فروشگاه زنجیره‌ای بوده‌اند واضح است که عمر شغل صندوقداری رو به انقراض است. البته روند این انقراض آرام است اما قطعاً صندوقدارها با کیوسک‌های اتوماتیک پرداخت جایگزین خواهند شد. شاید طول بکشد تا صندوقدارها کاملاً ناپدید شوند اما آنها قطعا در لیست انتظار قرار دارند.

انتشاراتی‌ها و چاپگرها

انتشارات و چاپ یک صنعت در معرض خطر است. تکنولوژی حالا همه‌‌چیز را دیجیتال کرده است و هم‌اکنون نیز کم‌شدن خوانندگان روزنامه‌ها و بالا‌رفتن تعداد کتاب‌های الکترونیکی را تجربه می‌کنیم. کتاب‌ها همواره منتشر خواهند شد اما آنهایی که می‌خواهند به شیوه‌های سنتی در این صنعت ادامه فعالیت بدهند احتمالاً در آینده نزدیک بیکار خواهند شد.

جواهرسازان

در دنیا صنعت جواهرسازی در حال کوچک‌شدن است. دلیل اصلی آن جهانی‌سازی‌ است. البته همیشه جواهرسازان محلی وجود خواهند داشت اما بیشتر تولیدکنندگان بزرگ به‌صورت بین‌المللی کار می‌کنند تا بتوانند ادامه حیات دهند. همین حالا هم در دنیا دیگر جواهرساز زیادی وجود ندارند و تعداد آنها تا سال 2024 معادل 11درصد دیگر کاهش خواهد یافت.

 رانندگان

دنیا همیشه راننده خواهد داشت و احتمالا تا 20سال آینده هم همه ما همچنان رانندگی می‌کنیم اما بسیاری از تحقیقات و اخبار و تحولات جدید نشان می‌دهد که احتمالاً راندن چرخ ماشین‌ها به دنیای اتوماتیک تحویل داده خواهد شد. ما فقط چند سال با همه گیرشدن خودروهای بدون راننده فاصله داریم و وقتی این تغییر اتفاق بیفتد، نه فقط خودروهای شخصی‌مان واقعاً «خودرو» خواهند شد بلکه ماشین‌های اسنپ و تپ‌سی، خودروهای سنگین و 18چرخ‌ها، اتوبوس‌های عمومی، مترو و همه‌‌چیز تغییر خواهد کرد. حتی پیک‌های موتوری نیز در معرض خطر انقراض جدی قرار دارند که در این صورت میلیون‌ها نفر در دنیا بیکار می‌شوند.

کشاورزان

البته نه اینکه بگوییم همه کشاورزان تا 20سال آینده ناپدید می‌شوند اما همانطور که در طول 2دهه قبل دیده‌ایم، نقش آنها در زندگی انسان‌ها کمرنگ‌تر می‌شود. زمانی شغل بیشتر مردم کشاورزی بود اما امروز تعداد آنها بسیار کاهش یافته است و همینطور هم آب می‌رود. تکنولوژی باعث شده آدم‌های کمتری روی زمین کشاورزی کار کنند و احتمال اینکه تعداد زمین‌های کشاورزی در فضای بسته و گوشت‌های تولید آزمایشگاه بیشتر شود، بالاست. احتمالاً کشاورزان به دانشمند و بیولوژیست تغییر هویت می‌دهند.

داوران و متخصصان ورزشی

تحقیقات بسیار نشان می‌دهد که کار داوری ورزشی اگر توسط روبات یا هوش مصنوعی انجام شود بسیار بهتر است. هر چه باشد انسان‌ها اشتباه می‌کنند پس چرا یک روبات را مسئول این کار نکنیم؟ به علاوه اینکه اگر فکر کنید روبات اشتباه قضاوت کرده است، می‌خواهید با چه‌کسی بحث کنیم؟ روبات فقط سنسور و مدار است و تحت‌تأثیر جمعیت یا مربیان و بازیکنان معترض قرار نمی‌گیرد. سخت است که بگوییم آیا به‌زودی روبات‌های داور را خواهیم دید یا نه اما اگر زمانی دیدید «وال‌ای» وسط فینال جام جهانی پرچم تکان می‌دهد، تعجب نکنید.

کارگران تولیدی

 مدتی است که کاهش تولید را با شتاب بسیار زیادی می‌بینیم. این فقط مختص ایران نیست و یک مسئله بین‌المللی است که حتی تبدیل به یکی از مسائل بزرگ اقتصادی مثل آمریکا شده است. دیگر ما نیازی به ارتش کارگری برای تولید محصولاتمان نداریم. کارخانه‌ها هر چه بیشتر به سمت اتوماسیون پیش می‌روند و خیلی از کارخانه‌ها به کشورهایی که نیروی کار در آنها ارزان است منتقل شده‌اند. مشاغلی که در این زمینه از دست رفته‌اند دیگر هرگز بازنخواهند گشت و بیشتر از این هم ناپدید خواهند شد.

کارکنان آژانس‌های مسافرتی

 اگر طرفدار سایت‌های رزرو آنلاین بلیت قطار، اتوبوس و هواپیما باشید، شما به آرامی در حال‌کشتن یک صنعت با قدمت در دنیا هستید. اگر سن شما کم باشد، کاملاً این احتمال وجود دارد که تا به حال از یک آژانس مسافرتی استفاده نکرده باشید اما زمانی این آژانس‌ها از ضرورت‌های دنیا بودند. این روزها به راحتی می‌توانید پرواز، هتل و ماشین را با تلفن‌تان پیدا کنید که به همین دلیل این شغل در معرض انقراض قرار دارد.

کارکنان پست

عداد کارکنان شرکت‌های پستی در حال کم‌شدن است و برای این موضوع دلایل بسیاری وجود دارد. شرکت‌های خصوصی و پیک‌ها، بخشی از بار کار را به‌عهده گرفته‌اند. البته باز هم تکنولوژی دلیل اصلی از بین‌رفتن این شغل است. دیگر برای رساندن نامه‌ها نیازی به نامه‌رسان نداریم و ایمیل کار همه را ساده کرده است. همچنین سیستم‌های پستی به‌شدت اتوماسیون شده‌اند و آدم‌های کمتری برای اداره شرکت پستی نیاز است. در آمریکا این شغل به‌عنوان شغلی که با بیشترین سرعت در حال ناپدید‌شدن است شناخته می‌شود.

چه کار کنیم؟

شاید امروز چشم‌انداز بسیاری از مشاغل چندان خوب نباشد اما این همه ماجرا نیست. تحقیق جدیدی که توسط شرکت کامپیوتری دل انجام شده نشان می‌دهد 85درصد مشاغلی که در سال2030 در دسترس خواهند بود، هنوز حتی اختراع نشده‌اند! تا 20سال آینده خیلی از مشاغل در معرض انقراض هم می‌توانند در فرم و شکل جدید فعالیت‌های خود را بازتعریف کنند و نقش‌های دیگری را بپذیرند. در دنیای آینده انعطاف‌پذیری و تمایل به تغییر شغل نقش مهمی را در بازار کار ایفا خواهد کرد

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری