{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 376478

وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با یک روزنامه آلمانی ضمن تأکید بر اینکه ایران به برجام پایبند بوده و طرف دیگر این توافق را اجرا نکرده است، گفت: گرچه ایران به دنبال جنگ نیست اما از منافع خود دفاع می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی «زودویچه سایتونگ» تصریح کرد در صورتیکه صادرات نفت خام ایران از سرگرفته شود، ایران به سرعت به اجرای کامل توافق هسته‌ای ایران و 1+5 بازمی‌گردد.

خبرنگار این روزنامه در سؤالی از ظریف پرسید: «آقای ظریف، شما مذاکره با رئیس‌جمهور (امانوئل) ماکرون (رئیس‌جمهور فرانسه) را سازنده توصیف کردید. چه اقداماتی برای حفظ برجام باید صورت گیرد؟

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به این سؤال گفت: «توافق هسته‌ای بر اساس دو اصل است. یکی از آنها، ایران را موظف می‌کند تا تضمین کنند که برنامه هسته‌ای این کشور کاملاً برای اهداف صلح‌آمیز است. دیگری، جامعه بین‌الملل و به ویژه دیگر طرفین (برجام را موظف می‌کند تا تضمین کنند که روابط اقتصادی ایران با باقی جهان به حالت طبیعی درآید».

ظریف ادامه داد: «ایران، به تعهدات خود عمل کرده است، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، 15 بار چنین چیزی را تأیید کرده است و پنج مرتبه آن بعد از خروج امریکا از برجام بوده است اما روابط اقتصادی ایران با جهان به حالت طبیعی بازنگشته است. در حقیقت این روابط بسیار بدتر از توافق هسته‌ای است. طرف دیگر بوده است که توافق را اجرا نکرده است.

ایران پیش از این هشدار داده بود که اگر اروپا، «اینستکس» را آنطور که ایران انتظار دارد، عملیاتی نکند، گام سوم کاهش تعهدات خود ذیل برجام را برمی‌دارد و ظریف در مصاحبه خود در این خصوص گفت اگر طرف‌های امضاکننده برجام، گام‌هایی را در راستای حفظ اقتصاد ایران در مقابل تحریم‌های آمریکا برندارد، ایران گام بعدی در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام را برمی‌دارد.

با اینحال وزیر خارجه ایران ادامه داد، در صورتیکه صادرات نفت ایران از سرگرفته شود، ظرف چند ساعت، به تعهد کامل به برجام بازخواهد گشت. وزیر خارجه ایران در خصوص تنش‌های اخیر آمریکا در منطقه تصریح کرد: «ما خواستار جنگ نیستیم اما از خود دفاع خواهیم کرد».

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری