{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 371885

مدیرعامل راه‌آهن خبر داد:

سعید رسولی به مزیت‌های راه‌آهن نسبت به سایر شقوق حمل و نقلی اشاره کرد و توسعه شبکه ریلی، نوسازی واگن‌ها، توسعه قطارهای حومه ای، توسعه کریدورهای ترانزیتی و حمایت از تولید داخل برای ساخت واگن را برنامه‌های مهم به منظور توسعه حمل و نقل باری و مسافری و انتقال آن از جاده به ریل نام برد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، سعید رسولی، مزیت‌های راه‌آهن را بیشمار دانست اما مهم‌ترین مزیت آن را مصرف سوخت کمتر نسبت به جاده نام برد. به‌گفته رسولی، مصرف سوخت در راه‌آهن یک هفتم جاده است به همین دلیل توسعه راه‌آهن برای همه کشورها اهمیت بالایی دارد اما در کشور ما به‌خاطر قیمت پایین سوخت این مزیت مهم نتوانسته خودش را نشان دهد.

رسولی کاهش آلودگی زیست محیطی بویژه در محدوده کلانشهرها را مزیت مهم دیگر راه‌آهن عنوان کرد و افزود: روزانه 600 هزار خودرو از شهرهای اطراف و حومه وارد تهران می‌شود که توسعه خطوط حومه ای نقش مهمی در کاهش این ترددها به تهران خواهد داشت.

ساخت خطوط جدید

مدیرعامل راه‌آهن تشکیل شرکت قطارهای حومه ای زیر نظر شرکت راه‌آهن را تا پایان امسال برنامه مهمی برای سرعت بخشیدن به گسترش خطوط حومه ای اعلام کرد و گفت: در حال حاضر سازمان مستقلی که متولی قطارهای حومه ای باشد نداریم.

وی در خصوص افزایش خطوط ریلی حومه ای گفت: در اطراف تهران برای مسیر تهران -پیشوا -گرمسار و مسیر تهران – قزوین- زنجان، خطوط سوم و چهارم احداث شده که حداکثر تا شهریور سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. زیرساخت‌های قطار حومه‌ای اطراف تهران تکمیل است و تلاش می‌کنیم تعداد واگن‌ها را افزایش دهیم تا ظرفیت جابه‌جایی مسافر بیشتر شود.

مزیت استفاده از قطارهای حومه‌ای قیمت کم بلیت آن است طوری که در حال حاضر قیمت بلیت قطار تهران- قم 4 هزار تومان و تهران- پیشوا 1500 تومان است.ما در سایر شهرها هم به مسئولان اعلام کرده‌ایم هر مسیری تقاضای حومه ای دارد برای راه‌اندازی آن درخواست ارائه دهند.

30 ثانیه تأخیر در حرکت

متوسط تأخیر حرکت قطار از مبدأ 30 ثانیه است. مدیرعامل راه‌آهن این عدد را در مقایسه با تأخیرهای سایر انواع حمل و نقل ناچیز دانست و گفت: متوسط تأخیر رسیدن به مقصد نیز بین 23 تا 34 دقیقه است. وی با اشاره به این زمان‌های اندک گفت: برنامه ما این است که سالن‌های ایستگاه‌های راه‌آهن را به مراکز خرید، مراکزی برای توسعه مشاغل خانگی و حتی مراکز هنری مانند برگزاری نمایشگاه‌های  نقاشی مجهز کنیم چون زمان ماندن مسافران در ایستگاه‌ها اندک است و نیازی نیست تمام سالن را مجهز به صندلی کنیم بلکه می‌توانیم سالن‌ها را برای مسافران جذاب کنیم.

افزایش حمل بار و مسافر با کشورهای همسایه

مدیرعامل راه‌آهن توسعه کریدورهای ترانزیتی و افزایش صادرات و واردات با کشورهای همسایه را برنامه راه‌آهن نام برد و گفت: به این منظور تفاهمنامه‌هایی با کشورهای همسایه امضا شده است. راه‌اندازی قطار تهران – وان و حرکت نخستین قطار از تهران به آنکارا که امروز انجام می‌گیرد در راستای همین تفاهمنامه‌ها است. همچنین مسیر گردشگری بین ایران و ترکیه بزودی راه‌اندازی می‌شود.

به‌گفته رسولی، اصلاح تعرفه‌ها و تعدیل قیمت‌ها برای افزایش جذابیت حمل بار از طریق راه‌آهن ایران یکی دیگر از برنامه‌های گسترش ترانزیت ریلی در کشور است.

96 میلیارد تومان بودجه برای واگن‌سازی داخلی

امضای قراردادی با عاملیت بانک ایران-ونزوئلا برای حمایت از واگن‌سازی داخلی یکی از برنامه‌های حمایتی از تولید داخلی است که رسولی با اشاره به آن گفت: برای ساخت انواع واگن‌ها در داخل تفاهمنامه‌ای بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه در اواخر سال 97 به امضا رسید تا 2 هزار میلیارد تومان اعتبار صرف ساخت انواع واگن‌ها در داخل شود. 40 درصد تأمین این اعتبار برعهده سازمان برنامه، 40 درصد بانک عامل و 20 درصد نیز بر عهده متقاضیان خرید واگن است که فروردین امسال سازمان برنامه و بودجه 96 میلیارد تومان از مرحله اول تعهد خود را تخصیص داد. نظام بانکی هم پذیرفته که سهم خود را بزودی بپردازد. به‌گفته رسولی در 4 ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ورود ناوگان جدید تولید داخلی به شبکه ریلی 64 درصد رشد داشته است. همچنین 172 دستگاه واگنی که در این مدت وارد شبکه ریلی شده به‌طور 100 درصد مربوط به تولید داخلی است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری