{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 371690

اخباری از جنب و جوش تازه در روابط ایران و عربستان منتشر شده است. استقبال عربستان از زائران ایرانی امسال متفاوت از سال‌های گذشته بود است. مقامات عربستانی از ایرانیان در فرودگاه‌های این کشور به گرمی استقبال کرده‌اند. حاشیه خاصی نیز برای زائران ایرانی ایجاد نشده است. در همین حال خبرگزاری عراقی میدل‌ایست‌نیوز در خبری اختصاصی، از قول منابع آگاه در بعثه حج عراق ادعا کرد، روز جمعه گذشته(دوم آگوست)، مقاماتی از ایران و عربستان سعودی در مکه دیدار غیرعلنی داشته‌‎اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از هفت صبح، این منابع نگفته‌اند مقاماتی که در این دیدار حضور داشتند، دقیقا چه کسانی بودند یا اینکه چه سمتی دارند. اما مدعی شدند که دیدار یادشده «در سطح بالا» صورت گرفته است. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در نشستی خبری گفت: «درِ گفت‌وگو باز است، ما آمادگی داریم. گفت‌وگو به نفع منطقه، عربستان سعودی و همه کشور‌های منطقه است.» ظریف در مورد تماس ولیعهد سعودی هم گفت: «بنده از تماس خبر ندارم. از درون ولیعهد سعودی خبر ندارم. آماده‌ایم وضعیت در منطقه تغییر کند. بمباران مردم یمن متوقف شود.»

صباح زنگنه در این‌باره به فرارو گفت: «ممکن است عربستان به‌دنبال بهبود روابط با ایران باشد، اما انگیزه‌اش برای این کار با امارات متحده عربی متفاوت است.» او افزود: «عربستان سال آینده میزبان نشست کشور‌های گروه بیست است. در این نشست رهبران بیست کشور صنعتی در ریاض دور هم جمع می‌شوند و با یکدیگر برسر مسائل مهم جهانی مذاکره می‌کنند.»

به گفته این تحلیلگر مسائل خاورمیانه «عربستان باید شرایط را برای برگزاری این نشست آماده کند. در حال حاضر این شرایط وجود ندارد. عربستان کشوری است که با همسایه خود در جنگ است. مرزهایش امنیت ندارند و پهپاد‌ها و موشک‌ها به‌راحتی این مرز‌ها را هدف قرار می‌دهند. عربستان متهم به کشتار و پاکسازی است و… موارد دیگر. تاکنون سابقه نداشته است که هیچ کشوری با این خصوصیات میزبان نشست گروه بیست باشد و یا اینکه حداقل در زمان برگزاری نشست این وضعیت را داشته باشد.»

زنگنه ادامه داد: «درنتیجه به نظر می‌رسد عربستان سعودی برای فراهم آوردن شرایط برگزاری نشست مهم گروه بیست ناچار است روابطش را با ایران بهبود بخشد. حتما مشاوران مقامات سعودی به آن‌ها یادآوری کرده‌اند که برای میزبانی نشست بیست باید اشکالات را برطرف کرد.»به گفته این تحلیلگر «تغییر سیاستی عربستان ناشی از اجبار این کشور است و به نظر نمی‌رسد ناشی از تغییر ذهنیت حاکمان آن باشد. عربستان برای برگزاری نشست بیست چاره‌ای ندارد جز اینکه جنگ یمن را متوقف کند.»

زنگنه همچنین با اشاره به تحرکات اخیر در روابط ایران و عربستان گفت: «این تحرکات با برگزاری حج در عربستان مرتبط است. ده‌هاهزار حاجی ایرانی در حال حاضر در این کشور حضور دارند و برای خدمات‌دهی به آن‌ها ایران و عربستان باید همکاری کنند. اما ممکن است در خلال بحث‌ حج مسائل دیگر نیز مطرح شود و احیانا پیامی رد و بدل گردد.»

این کارشناس مسائل جهان عرب گفت: «احتمال تلاش عربستان برای بهبود رابطه با ایران وجود دارد، اما باید منتظر شد و دید که اقدامات عربستان چیست و تا چه حد جدی و پایدار است؟ اقدامات عربستان می‌تواند یکبارمصرف و فقط برای اجلاس گروه بیست باشد و از طرف دیگر هم می‌تواند اتفاق مهم تازه‌ای در اصلاح سیاست‌ها و شروع همکاری‌های منطقه‌ای تلقی شود.»

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری