{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 367736

نویسنده: مجید صدری*

با توجه به سقوط چشمگیر نرخ دلار در چند روز گذشته، بهتر است نمود این شرایط مطلوب بازار، در معیشت مردم نیز نمایان شود.

در نیمه دوم سال گذشته وقتی نرخ دلار از کانال 13هزار تومان پا فراتر گذاشت شاهد صعود نجومی قیمت انواع کالاهای مصرفی از جمله خودرو و قطعات مربوطه، لوازم خانگی، اقلام خوراکی و ... بودیم، اما بعد از کاهش بهای این ارز پر سروصدا قیمت‌ها نه تنها سیر نزولی پیدا نکرد بلکه هر روز به بهانه‌ای گران‌تر نیز می‌شد.

اما در این روزها حضور دلار در کانال 11 هزار تومان، با توجه به شرایط تحریمی و تجربه التهابات گذشته وضعیت مناسبی محسوب می‌شود و همانطور که کاهش نرخ ارز منجر به بازگرداندن آرامش به فضای اقتصادی کشور شده، انتظار می‌رود این کاهش، نقش خود را در بازار کالاهای مصرفی و معیشت مردم نیز نشان دهد.

حالا اگر بخواهیم دلایل کاهش قیمت این ارز پرطرفدار را بررسی کنیم ابتدا باید به نقش پررنگ بانک مرکزی در بازار ارز اشاره کرد، چراکه این بانک در روزهای اخیر اقدامات مناسبی با همکاری صرافی‌ها انجام داده و از طرفی دیگر خبر راه اندازی بازار متشکل ارزی بالاخره در بازار تاثیر خود را گذاشته است.

همچنین خروج بازیگران بزرگ از بازار به دلیل ترس از ضرر بیشتر و بازگشت قابل توجه ارز حاصل از صادرات و در پی آن رسیدن نرخ نیما و آزاد به نقطه مشترک نیز، در کاهش نرخ ارز بی تاثیر نبوده است

در همین راستا بانک مرکزی اعلام کرد که ارز صادراتی جایگزین ارز نفتی شده و همچنین شوک ارزی تخلیه شده است؛ خبری که همان طور که پیش‌بینی می‌شد حاکی از بازگشت ثبات و آرامش به بازار ارز، و در پی آن، کاهش حباب نرخ ارز است.

با این حال، انتظار می‌رود تدابیر بانک مرکزی به گونه‌ای ادامه پیدا کند که ثبات در بازار ادامه داشته باشد و صرفا محدود به روزهای اخیر نماند چراکه یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت‌ها، علاوه بر کاهش نرخ، ثبات بازار ارز می‌باشد و از این رو نباید به روند کنونی، به چشم یک دوره کوتاه مدت یا گذرا نگاه شود.

*عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مگر با این صادرات بیرویه و لجام گسیخته مواد غذایی توسط تدبیر و امید چیزی جز نون خالی تو سفره مردم باقی مونده ؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اگر نمایندگان مجلس از حوزه انتخابیه گیلان ومازندران رضایت دهند برنج داخلی باید 12 هزار تومان باشد نه 24 هزار تومان !!! اینها فکر می کنند فقط کشاورزان شمالی ایرانی هستند وسایر اقوام ومصرف کنندگان بیگانه هستند .فقط بفکر افزایش قیمت برنج داخلی هستند

 • میترا
  ۰ ۰

  اگر واردات با ارز آزاد مجازبود، این حرف پذیرفتنی است. اما واقعیت این است که تمامی کالاها با ارز و نرخ سامانه نیما وارد میشوند و در طی ماههای اخیر با رشد 40 درصدی نرخ ارز نیما مواجه بوده ایم.
  واقعیت امر این است که مبدع افزایش نرخ ارز اعضای و سردمداران اتاق های بازرگانی بودند، و اینک با طرح شعار رخ واقعی ارز، در حقیقت میخواهند گرانی ناشی از افزایش نرخ ارز نیمایی را توجیه کرده و جا بیاندازند.
  از سوی دیگر با طرح خذف ارز 4200 تومانی، نرخ کف معیار را را حذف کرده و معیار را به نرخ نیما، که در حال حاضر حتی از بازار آزاد بیشتر شده، تغییر بدهند.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بهتره این بزرگوار فکر معیشت کارگران شاغل در مخابرات باسن که هنوز که هنوزه حقوق نداده و همه رو با فوق لیسانس ماهی ۲ تومن میدن

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری