{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 364128

رئیس سازمان برنامه و بودجه؛

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: می‌توانیم هر قدر بخواهیم خودمان را از منابع نفتی در سال جاری جدا کرده و عواید نفت را از بودجه کاهش دهیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در حاشیه جلسه هیات دولت درباره پرداخت مساوی دیه زن و مرد، گفت: در بودجه ردیفی در این باره نداریم اما دولت از ردیف‌های دیگر بودجه این اقدام را انجام می‌دهد چراکه معتقد هستیم این کار باید انجام شود آنچه که مربوط به دولت می‌شود منابعش را از ردیف‌های موجود تامین می‌کنیم.

وی درباره حقوق بازنشستگان گفت: آنچه که از سازمان برنامه و بودجه برای بازنشستگان اختصاص پیدا می‌کند مربوط به بازنشستگان لشکری و کشوری است که ما امسال هم افزایش حقوق آنها را متناسب با شاغلان در حد همین ۲۰ درصد دیدیم که همان جدولی که برای شاغلان است بازنشستگان عزیز هم دارند.

وی ادامه داد: علاوه بر این ۵ هزار میلیارد تومان هم برای اجرای همسان‌سازی حقوق آنها و علاوه بر آن افزایش متوسط ۲۰درصد کار اختصاص دادیم که الان در حال اجرایی شدن است. البته در قانون بودجه برای همسان‌سازی، مبلغی حدود ۳ هزار و ۴۰۰ ملیارد تومان پیش‌بینی شده بود.

نوبخت افزود: از آنجایی که سازمان برنامه و بودجه این اختیار را داشت که بتواند از محل افزایش کل تا آنجایی که می‌تواند نسبت به افزایش این ردیف اقدام کند، ما این ۳ هزار و ۴۰۰ ملیارد تومان را به ۵ هزار میلیارد تومان افزایش دادیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: راجع به تامین اجتماعی هم همیشه براساس آنچه که در خصوص حقوق‌بگیران لشکری و کشوری صورت گرفته مصوباتی از سوی سازمان تامین اجتماعی و وزارت رفاه مطرح می‌شود که با آن توافقات دولت هم موافقت می‌کند تا پرداخت‌ها انجام شود.

وی تاکید کرد: از نظر ما که در دولت هستیم مصوبه پرداخت‌های لشکری و کشوری الان در حال انجام است و اگر وزارت مربوطه که مسئولیت این کار را دارد یا سازمان تامین اجتماعی بخواهند استدلالی داشته باشند که ما باید به گونه دیگری عمل کنیم یا آنها باید براساس مصوبه دولت به یک شکل دیگری عمل کنند، دولت با نظر مثبت و مساعد نسبت به این عزیزان که شخصیت‌های زحمتکش کشور هستند برخورد می‌کند.

نوبخت در رابطه با برنامه‌های سازمان برنامه و بودجه برای حفظ ثبات در جامعه اظهار داشت: می‌دانید که بعد از یک نوسانی که در بازار ارز پیش آمد و بیشتر هم جنبه روانی داشت و ناشی از حس عدم اطمینان نسبت به آینده بود؛ این نوسانات باعث کاهش ارزش پول ملی شد. خوشبختانه الان کم کم این موضوع با توجه به اینکه سیاست‌های نظام کاملا در عرصه سیاست خارجی مشخص شد، در حال رفع است و ما هم در این راستا به ثبات رسیدیم.

وی افزود: خوشبختانه هم در ارتباط با نرخ تورم و هم رشد اقتصادی هرچند وضعیت مطلوبی نداریم اما هم تورم ماهانه رو به کاهش است که باید توضیح دهم که منظور ما این است که رشد تورم در ماه گذشته ۳/۴ درصد بود اما این الان به چیزی حدود ۰/۸ تقلیل پیدا کرده و نشان می‌دهد ما در خصوص مهار تورم در یکی دوماه گذشته موفق بودیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: رشد اقتصادی هرچند الان باز هم منفی است اما کاهش این رشد نسبت به فصل گذشته باز هم مناسب‌تر شد و فکر می‌کنم همان پیش‌بینی بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول که سال آینده رشد اقتصادی ایران مثبت می‌شود، محقق شود.

حمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: وزارت اقتصاد اعلام کرده می‌تواند 10 هزار میلیارد تومان از منابع غیرمنقول را واگذار کند و ما در صورت نیاز می‌توانیم از عملیات بازارِ باز استفاده کنیم.

وی افزود: این امکان وجود دارد که هر قدر هم بخواهیم خودمان را از منابع نفتی در سال جاری جدا کرده و عواید نفت را از بودجه کاهش دهیم و می‌توانیم جبران کنیم و با اطمینان می‌گویم که بدون مشکل تا پایان سال پرداخت حقوق و مزایا و پرداخت‌های پرسنلی را انجام می‌دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که اعداد و ارقام نشان می‌دهد که کشور به سمت ثبات حرکت می‌کند برنامه شما در این زمینه چیست؟ اظهار داشت: پس از نوسانات بازار ارز که بیشتر جنبه روانی داشت و ناشی از عدم اطمینان نسبت به آینده بود، ارزش پول ملی کاهش یافت. سیاست‌های نظام در عرصه سیاست خارجی کاملاً مشخص بود، هر چند وضعیت مطلوبی نداریم اما در نرخ تورم و رشد اقتصادی به ثبات رسیدیم.

وی اضافه کرد: هر چند رشد اقتصادی منفی است اما کاهش این رشد نسبت به فصل گذشته باز هم مناسب‌تر شد و فکر می‌کنم به سوی پیش بینی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول که اعلام کردند سال آینده رشد اقتصادی در ایران مثبت می‌شود، حرکت می کنیم.

نوبخت درباره افزایش حقوق بازنشستگان گفت: آنچه از سازمان برنامه و بودجه برای افزایش مستمری بازنشستگان اختصاص می‌یابد، مربوط به بازنشستگان لشگری و کشوری است و امسال هم میزان افزایش حقوق آنها را با متناسب با شاغلین در حد 20 درصد در نظر گرفتیم.

وی افزود: علاوه بر آن، پنج هزار میلیارد تومان برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان اختصاص دادیم که اجرایی می‌شود. البته در قانون بودجه برای همسان سازی سه هزار و 400 میلیارد تومان پیش بینی شده بود.  از آنجایی که سازمان برنامه و بودجه این اختیار را داشت تا از محل افزایش کل تا جایی که می تواند نسبت به افزایش این ردیف اقدام کند، آن را افزایش دادیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه از نظر ما در دولت، مصوبه پرداخت‌های لشکری و کشوری در حال انجام است، اضافه کرد: اگر وزارت مربوطه که مسوولیت آن را دارد یا سازمان تامین اجتماعی استدلالی داشته باشد که ما باید به گونه دیگری عمل کنیم یا آنها براساس مصوبه دولت به شکل دیگری عمل کنند دولت با نگاه مثبتی که نسبت به این عزیزان دارد آن را به نحو شایسته اصلاح می‌کند.

نوبخت درباره پرداخت برابر دیه زن و مرد گفت: ردیفی برای این کار وجود دارد و اعتبار 43 میلیارد تومانی برای این دیه داریم. در این خصوص آنچه مربوط به دولت می‌شود را انجام می‌دهیم چون معتقدیم لازم است صورت بگیرد و منابع آن از ردیف های موجود تامین می‌شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری