{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 358307

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس؛

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه رقم فرار مالیاتی بسیار بیشتر از ۴۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: طرح کلیات مالیات بر عایدی مسکن در این کمیسیون تصویب شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان مالیاتی با بیان اینکه رقم فرار مالیاتی بسیار بیشتر از 40 هزار میلیارد تومان است، گفت: طرح کلیات مالیات بر عایدی مسکن در این کمیسیون تصویب شد.

وی همچنین گفت: اصلاح مالیات بر عملکرد، تسریع تصویب مالیات بر عایدی سرمایه، نهایی شدن طرح صندوق های مکانیزه فروش و همچنین قانون مالیات بر ارزش افزوده در این کمیسیون پیگیری و در برخی موارد طرح ها نهایی شده و منتظر نظر نهایی شورای نگهبان هستیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اخیراً سرپرست سازمان مالیاتی به مجلس اعلام کرد که دولت طرح جامعی برای بحث مالیات بر عایدی سرمایه در دستور کار قرار دارد که ما در مجلس به ایشان گفتیم اگر در بازه زمانی کوتاه این لایحه به مجلس برسد، طرح عایدی مالیات مسکن را با آن هماهنگ می کنیم.

پور ابراهیمی اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده را یکی از مهم‌ترین پیگیری‌های کمیسیون اقتصادی مجلس در سال جاری دانست و ادامه داد، بخش خصوصی و تعاون از همراه مجلس در بررسی قانون مالیات بر ارزش افزوده بودند و امیدوارم بزودی در صحن علنی وارد بررسی جزییات قانون شویم.

وی افزود، در بحث صندوق‌های مکانیزه فروش در شورای نگهبان جلسه ای داشتیم و برخی موارد جزیی و اشکالات آن بزودی رفع خواهد شد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه،  ایجاد پایه های جدید مالیاتی امروز یک ضرورت در کشور است، گفت:  موضوع مالیات بر مجموع درآمد خانوار سال‌هاست به فراموشی سپرده شده و پیشنهاد این است که می‌توان آن را به عنوان یک پایه مالیاتی اجرا کرد مانند کاری که در زمینه تراکنش‌های بانکی اتفاق افتاد و به راحتی می‌توان آن را اجرایی کرد.

پورابراهیمی ادامه داد، فرار مالیاتی 30 تا 40 هزار میلیارد تومان عنوان می‌شود که می‌توان به سمت وصول آن حرکت کرد. موضوع مالیات بر عایدی بخش مسکن نیز در مجلس بررسی و کلیات آن به تصویب رسید.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان داشت: مجموع اقداماتی که عنوان شد، می‌تواند رویکرد جدیدی را در سازمان مالیاتی ایجاد و به ارتقا جایگاه نظام مالیاتی منجر شود. یکی از مباحث تحریم ها این است که درآمد کشور را کاهش دهد و نظام مالیاتی می‌تواند در راستای کاهش درآمدهای نفتی وارد شده و به اقتدار کشور در مقابله با تحریم ها کمک کند؛ در حال حاضر دولت 3 ماه از فرصت 4 ماهه ای که خواسته بود برای اصلاح بودجه را از دست داده و باید متناسب با مقابله با تحریم ها تنظیم شود.

وی تصریح کرد: میزان مالیات وصولی کشور می‌تواند به راحتی دو برابر ارقام فعلی شود. هدف از طراحی نظام جامع مالیاتی، حذف مالیات علی الراس و شخص محوری است.در سال 96 و 97 حدود 12 هزار میلیارد تومان مالیات از کسانی وصول شد که شناسه مالیاتی نداشتند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: هوشمندسازی مالیات ستانی و جلوگیری از ممیز محوری باید دنبال شود. در زمینه مالیات بر عملکرد در نظر است امسال 5 درصد کاهش در راستای حمایت از تولید محقق شود.

ارسال نظر

 • مجید
  ۸ ۲

  لعنت الله علی القوم الظالمین من الأولین و الأخرین

 • اصغر
  ۸ ۴

  نمی توان نام کاهش ارزش پول ایران را عایدی سرمایه مسکن گذاشت و به ناحق از مردم مالیات اضافی گرفت. قیمت دلاری مسکن افزایشی نداشته.

 • علی
  ۶ ۱

  طبق معمول، مالیات از کسبه و مردمی که با زحمت کسب درآمد میکنن دریافت خواهد شد و این کار هیچ اقتداری به کشور اضافه نخواهد کرد بلکه روز بروز باعث تضغیف بنیانهای اقتصادی کشور خواهد شد. اما آنهایی که فرار مالیاتی بیش از 40 هزار میلیارد تومانی دارند و از ما بهتران هستند ریالی مالیات پرداخت نخواهند کرد. چون به رانت و رابطه دسترسی دارند ....

  • ناشناس
   ۰ ۰

   فرار سرمایه خیلی کم بود، حالا با این حرکت اعجاب آور، سیل خروج سرمایه از کشور کلید خورد!

 • hamid
  ۱ ۰

  دوست عزیز نماینده محترم مجلس . درآمد مالیاتی را که شما صحبتش را میکنید درآمد چیزی حدود 100 الی 200 نفر در این کشور است متاسفانه شما به علت ناتوانی در محاسبه معادلات آنرا به 80 میلیون نفر تعمیم میدهید. التماس دعا

 • ناشناس
  ۱ ۰

  زورتون به آقازاده ها نمیرسه باز بند کردید به این ملت بدبخت ، اشخاصی هستن که توی این مملکت فقط یدونه خونه دارن با اجاره اش زندگی میگذرونن
  خدا لعنتتون کنه ظالم ها عایدی سرمایه کجا بود ریال رو ارزون میکنید پس ملت هم بنزین و خودرو و دلار و کوفت و زهرمار گرون شد از شما عایدیش رو میگیرن

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری