{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 358166

مالیات قسط بندی شد؛

خریداران سکه های پیش فروشی که مشمول پرداخت مالیات شده اند می توانند نسبت به قسط بندی مالیات خود اقدام کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سازمان مالیاتی در روزهای اخیر از بخشنامه ای رونمایی کرد که براساس آن افرادی که در سال 97 سکه های پیش فروشی را خریداری و دریافت کرده اند مشمول مالیات هستند.

باتوجه به مفاد مواد 1 و 93 قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب 1394/04/31 و بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده 100 قانون مذکور و به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال 1397 دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، کلیه خریداران سکه که در سال 1397 نسبت به دریافت حداکثر 200 سکه از سیستم بانکی اقدام نموده اند مشمول بوده و بر اساس شرایط بخشنامه مکلف به پرداخت مالیات می باشند.

"مالیات قطعی خریدارن سکه از سیستم بانکی" همان بخشنامه ای است که در روزهای اخیر خریداران سکه  های پیش فروشی را شوکه کرد و باعث انتشار نقدهایی به این طرح شد که مضمون همه ی آنها به اتفاق این بود که بانک مرکزی در زمان پیش فروش، اعلام کرده بود این سکه ها مالیات ندارند.

بانک مرکزی در زمان پیش فروش سکه رسماً اعلام کرد: سکه های پیش فروشی مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی شوند و  آنچه سازمان مالیاتی ابلاغ کرده است تضادی با آنچه بانک مرکزی قبلاً اعلام کرده بود، ندارد چراکه بخشنامه جدید سازمان مالیاتی نشاندهنده آن است که باید خریداران سکه های پیش فروشی، مالیات عایدی بر سرمایه شان را پرداخت کنند.

ماجرا از این قرار است که عده ای در زمان پیش فروش سکه که طبق سیاست های مدیریت وقت بانک مرکزی انجام شد، قدرت خرید بالایی داشتند و توانستند تعداد زیادی سکه را بانک مرکزی بخرند و سودهای بالایی هم نصیب شان شد. این گروه حال که سرمایه شان چند برابر شده باید مالیات سرمایه شان را به دولت پرداخت کنند.

بعد از رونمایی از بخشنامه جدید مالیات خریداران سکه، سازمان مالیاتی گزینه مربوط به پرداخت مالیات قطعی خریداران سکه در سال 97 را روی سایت خود قرار داد و به توضیحاتی درباره چگونگی پرداخت مالیات مشمولان این بخشنامه پرداخت.

برهمین اساس و باتوجه به مفاد مواد 1 و 93 قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب 1394/04/31 و بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده 100قانون مذکور و به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال 1397دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، به شرح ذیل مقرر می گردد:

الف- مشمولین تبصره ماده 100:
کلیه خریداران سکه که در سال 1397نسبت به دریافت حداکثر 200 سکه از سیستم بانکی اقدام نموده اند مشمول این دستورالعمل بوده و از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون صدرالاشاره و تسلیم اظهار نامه مالیاتی معاف  می باشند.

ب- نحوه تعیین مالیات مقطوع و پرداخت آن:
نسبت به خریداران سکه که طی سال 1397سکه خود را دریافت نموده اند:
     1- تا بیست سکه دریافتی مشمول مالیات نمی باشد.
     2- نسبت به مازاد 20 سکه تا میزان 60 سکه به ازای هر سکه 1/500/000 ریال مالیات مقطوع.
     3- نسبت به مازاد 60 سکه تا میزان 100 سکه به ازای هر سکه 2/000/000 ریال مالیات مقطوع.
     4- نسبت به مازاد 100 سکه تا میزان 200 سکه به ازای هر سکه 2/500/000 ریال مالیات مقطوع.

تبصره 1: مودیان ردیف 1 بند (ب) فوق نیازی به ثبت نام و تشکیل پرونده مالیاتی نخواهند داشت.
تبصره 2: مودیان موضوع این دستورالعمل می بایست جهت پرداخت مالیات مربوط به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی http://tax.gov.ir  مراجعه نمایند.

ج- سایر موارد:
1- درخصوص مودیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت یکجا در خردادماه 1398 ندارند، مالیات مقطوع فوق حداکثر تا چهار ماه به صورت مساوی تقسیط می گردد. عدم پرداخت به موقع مالیات و یا در صورت تقسیط، عدم پرداخت اقساط در سر رسیدهای مقرر مشمول جریمه موضوع ماده 190 قانون مالیات های مستقیم از پایان خردادماه 1398 خواهد بود.

2- چنانچه مودیان مشمول این دستورالعمل نسبت به مالیات تعیین شده صرفا از حیث عدم فروش سکه های دریافتی معترض باشند، می توانند نسبت به طرح ادعای خود در مراجع دادرسی مالیاتی اقدام و درخواست رسیدگی مجدد نمایند.

3- اشخاصی که در سال 1397 بیش از 200 سکه دریافت نموده اند مشمول این دستورالعمل نبوده و می بایست اظهارنامه مالیاتی مربوط به این فعالیت را در موعد مقرر قانونی تسلیم نمایند.

ادارات کل امور مالیاتی مکلفند ترتیبی اتخاذ نمایند تا رسیدگی و مطالبه مالیات این اشخاص (اعم از اشخاصی که نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی اقدام نموده و همچنین اشخاصی که از تسلیم اظهار نامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی خودداری نموده اند) حداکثر تا پایان سال جاری انجام گیرد.

4- صاحبان مشاغلی که حسب سوابق پرونده یا مجوز صادره از سوی مراجع ذیربط به شغل مرتبط با خرید و فروش سکه اشتغال دارند، مشمول این دستورالعمل نمی باشند و مکلف هستند نسبت به تسلیم اظهار نامه مالیاتی شغلی خود اقدام نمایند.

آیا من مشمول پرداخت مالیات مقطوع سکه می باشم؟

جهت تشخیص اینکه آیا شما مکلف به پرداخت مالیات می باشید یا نه باید ابتدا از ابزار ویژه وضعیت خود را از سیستم استعلام نمایید. بدین منظور اینجا کلیک نموده و شماره ملی خود را ثبت نمایید. سیستم به شما خواهد گفت که آیا مشمول پرداخت هستید یا خیر؟

من مکلف به پرداخت مالیات می باشم! از کجا شروع کنم؟

چنانچه پس از بررسی شماره ملی سیستم شما را مکلف به پرداخت مالیاتی اعلام کرده است لازم است ابتدا ثبت نام انجام دهید و سپس اقدام به دریافت قبوض مالیاتی خود نمایید. بدین منظور جهت راهنمایی بیشتر روی لینک با عنوان نحوه ارسال اظهارنامه مالیات مقطوع کلیک نمایید.

ارسال نظر

 • *
  ۱ ۲


  با سلام
  به جای اینکه دولت و بابت عدم توانایی در کنترل نرخ ارز بازخواست کنید مردم و تنبیه می کنید؟به جای اینکه کسایی که تو بازار دلالی ارز و طلا و ماشین کردن و بگیرید به کسایی که قانونی و بدون رانت تو طرح بانک مرکزی شرکت کردن و تنبیه میکنید؟مگه کسی که پارسال خانه و ماشین خارجی خریده و حالا 4 برابر شده مالیات داده؟بانک مرکزی چندین بار اعلام کرد که مالیات این طرح به عهده بانک مرکزیه.با این کار دیگه هیچ اعتمادی واسه دولت نمیمونه.اون از سپرده ارزی زمان آقای احمدی نژاد این هم از فروش سکه الان.به نظرتون دیگه کسی به حرفای بانک مرکزی دیگه اعتماد خواهد کرد؟
  با این بخشنامه ها فقط اقتصاد رو زیرزمینی می کنید.بعد انتظار دارید مردم سپرده ارزی باز کنن...

 • کارشناس
  ۳ ۱

  مطابق ماده 1 و 93 و 100 ق.م.م مورد استناد سازمان مالیاتی در بخشنامه صادره اشخاص صرفا برای درآمد کسب شده طی سال باید اظهارنامه به دارایی تسلیم نمایند.وبرای خرید هیچ جایی از قوانین مالیاتی اشخاص را ملزم به تسلیم اظهارنامه نکرده است.
  بنابراین الزام دارایی به تسلیم اظهارنامه مالیاتی ومطالبه مالیات از خرید خلاف مقررات یاد شده و وجاهت قانونی ندارد و قابل طرح در مراجع ذیربط منجمله دیوان عدالت اداری میباشد.ودر سال 84 برای موضوع مشابه(خرید بیش از یک اتومبیل )دیوان بخشنامه سازمان را باطل و مطالبه مالیات از خرید را خلاف مقررات دانسته است.مطابق ماده 237 ق.م.م مبانی تشخیص باید متکی به مستندات و دلایل کافی و‌ درآمدهای حاصل ازآن بطور صریح در آن قید و برای مودی روشن باشد.لذا خرید به هیچ عنوان درآمد نیست و مالیات خرید غیر قانونی . ضمناهنوز مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس در دست بررسی بوده و تصویب نشده است .

 • ناشناس
  ۱ ۱

  زمان پیش فروش سکه معاف از مالیات بوده است. در آرشیو روزنامه شما هم موجود است. این کار خلاف قانون و خلاف تعهدات و خلاف شرع(بیع سلف) می باشد.

 • ناشناس
  ۱ ۱

  هنوز طرح عایدی سرمایه تصویب نشده است تازه اگر عطف بماسبق شود. پس باید از افزایش قیمت خانه و خودرو شما هم مالیات اخذ شود.

 • کارشناس
  ۰ ۰

  1-مطابق اصل 51 ق.ا وضع هرگونه عوارض ومالیات مطابق قانون است 2-مطابق قاعده حقوقی"البینه علی المدعی" وهمینطور ماده 237 ق.م.م دارایی باید برابر مستندات اثبات نماید شخص درامد کسب کرده3-مطابق بند2 ماده 1 ق.م.م هرشخص که درآمد دارد مشمول مالیات است 4-مطابق مواد 93و94هرشخص که درآمد دارد مشمول مالیات است 5-مطابق ماده 100ق.م.م مودیان موضوع این فصل این قانون(مالیات بردرآمدمشاغل) مکلف اند اظهارنامه مالیاتی تسلیم کنند(نه خرید).دارایی چگونه اشخاصی را که شغلشان خرید و فروش سکه نیست وبا دعوت دولت برای کنترل نقدینگی وحفظ سرمایه خود خریدسکه کرده اند فروشنده فرض کرده و ملزم به پرداخت مالیات و تسلیم اظهارنامه خرید میکند. بخشنامه مالیات برخرید سکه نقض آشکار قوانین یاد شده ووصول مالیات از سرمایه است که هنوز تصویب نشده است.ضمنا بانک مرکزی اعلام کرده بود خرید سکه مشمول هیچگونه مالیاتی نیست.ریالی مالیات نباید داد دیوان بخشنامه رانقض میکند