{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 354696

مدیر عامل شرکت لیزینگ اقتصاد نوین در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

مدیر عامل شرکت لیزینگ اقتصاد نوین مالیات بر ارزش افزوده را یکی از موانع بنیادین بر سر راه توسعه این صنعت عنوان کرد و حذف آن را برای بهبود وضعیت این صنعت ضروری دانست.

به گزارش اقتصادآنلاین، ایمان فرجام‌نیا در گفتگو با خبرنگار اقتصادآنلاین به یکی از موانع بنیادین در صنعت لیزینگ اشاره کرد و گفت: طی سالیان متوالی بر اساس قانون برای سود ناشی از ارایه تسهیلات لیزینگ به مشتریان، مالیات بر ارزش افزوده لحاظ شده که به دنبال آن منجر به بالا رفتن قیمت تمام شده فروش اقساطی یا اجاره به شرط تملیک برای مصرف کننده شده است.

 وی تاکید کرد در حال حاضر در دنیا، فروش کالای سرمایه‌ای و مصرفی با کشش پایین و قیمت بالا عمدتاً از طریق سازوکارهای اعتباری و در چارچوب لیزینگ اتفاق می‌افتد.

فرجام‌نیا در ادامه افزود: اساساً لحاظ مالیات بر ارزش افزوده بر سود تسهیلات به نوعی نقض‌غرض بوده و مصرف‌کنندگان تسهیلات در بخش لیزینگ شرکتی که عمدتاً از کارآفرینان و تولیدکنندگان هستند را تحت فشار مضاعف اقساط و بازپرداخت آن‌ها قرار می‌دهد.

 وی با اشاره به این‌که بعضاً برای تسهیلات 5 ساله فروش اقساطی یا اجاره به شرط تملیک، مشتری تسهیلات باید تا مبلغ 5/3 درصد کل اقساط را در قالب مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نماید. این مالیات بر ارزش افزوده باعث افزایش هزینه‌های نهایی مصرف‌کنندگان خدمات لیزینگ می‌شود و نهایتاً فعالان حوزه تولید و ایجاد اشتغال پایدار در کشور بیش از همه تحت فشار قرار می‌گیرند.

فرجام نیا با تاکید بر اهمیت لیزینگ در شرایط فعلی کشور گفت: با توجه به بالا رفتن شدید قیمت‌ها و الزام تقویت سازوکار فروش اقساطی و اجاره به شرط تملیک محصولات و کالاها و حفظ و رشد میزان اشتغال و تولید در کشور، ضرورت دارد که دولت و مجلس در سالی که از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید نام گرفته، در این راستا قدم بردارند و با حذف مالیات بر ارزش افزوده به رونق اقتصاد ملی کمک شایانی کنند.

ارسال نظر

  • نسل انقلاب 68ساله رزمنده سابق
    ۰ ۰

    حقیقتاًارزش افزوده را مردم می پردازندازکسبه جزءتاکارخانه داران بزرگ ارزش افزوده راروی جنس می کشند ودرواقع مردم ضررمی کنند ارزش افزوده تحمیلی به مردم است که روی اجناس بی کیفیت ازماشین گرفته تاهرآنچه ملزومات زندگی انسان است رامردم می پردازند که این مانعی بزرگ برای رشد وتوانمندی مردم است ضرروزیان همیشه متوجه مردم است.