{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 350128

دادستان کل کشور گفت: باید کمر قاچاقچیان بزرگ را شکست، رحم کردن به آنها ظلم به جامعه است، به افرادی که برای میل به اهدف کثیف و پر کردن جیبشان، ترقی جامعه و بنیان خانواده را هدف قرار داده‌اند، نباید ذره‌ای رحم کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم؛ حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری در همایش سراسری دبیران شورهای هماهنگی ستاد مبارزه با موادمخدر سراسر کشور با بیان اینکه در همسایگی کشور ما تولید بزرگترین محموله‌های موادمخدر انجام می‌شود، گفت: در جنگ نابرابری مواجهیم که یک طرف آن مقابله‌کنندگان با موادمخدر و آن طرف دیگر قدرتهایی هستند که در جهت توسعه این بلای خانمان‌برانداز تلاش می‌کنند و اگر اعایی می‌کنند ادعای آنها دروغ است.

دادستان کل کشور تصریح کرد: اگر تمام کشورها در مبارزه با موادمخدر، ید واحده بودند، شاید این اتفاقات نبودیم، تلاش دشمن بر این است که در جهت منافع خود گام بردارد، در موضع‌گیر‌های سیاسی آنها نیز مشخص است که فقط پول برای آنها اهمیت دارد، دنیا به این جریانات تاسف‌برانگیز می‌نگرد و از کنار آنها بی‌تفاوت عبور می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: چند روز قبل 37 نفر از افراد آزادی‌خواه را باکمال شقاوت گردن زدند و دنیا صدایش درنیامد درحالیکه در ایران زمانی که قاچاقچی موادمخدر اعدام شود، چگونه به عنوان حمایت از حقوق بشر چه نواهایی که شر می‌دهند، هرگز نباید منتظر باشیم جهان مدعی حقوق‌بشر از ما حمایت کند و این وظیفه برعهده ما است.

جعفری با اشاره به تکالیفی در حوزه برخورد و مقابله با موادمخدر برعهده تمام دستگا‌ه‌های مسئول در این زمینه وجود دارد، اظهار کرد: تعامل،‌ هم‌افزایی، همکاری و پشتیبانی دستگا‌ه‌ها از یکدیگر در حوزه‌های مختلف، نخستین تکلیف در این زمینه است، اگر این دستگا‌ه‌ها با یکدیگر هماهنگ نباشند در مبارزه با موادمخدر آسیب خواهیم دید.

این مقام قضایی ادامه داد: اگر بخواهیم در مبارزه با موادمخدر توفیق داشته باشیم، نیاز به هم‌افزایی و تعامل دستگا‌ه‌ها است، در حوزه مبارزه با قاچاقچیان، این افراد در لایه‌های مختلف و مراکز گوناگون هستند، از فردی که به صورت گرمی مواد را در خیابان توزیع می‌کند تا پشت‌پردها، اختاپوسی وجود دارد که اگر از ریشه زده نشود، از جای دیگری سر درمی‌آورد.

دادستان کل کشور متذکر شد: بنده چند سال قبل درخواست کردم در مجموعه ستادمبارزه با موادمخدر آسیب‌شناسی صورت گیرد، آیا ما در زمینه مبارزه با مواد توفیق داشتیم؟ کمال بی‌انصافی است توفیقها را مدنظر قرار ندهیم اما موفقیتی که باید و شاید را در این حوزه نداشتیم و دلیل بر این ادعا تعداد معتادان، مقدار کشفیات، تعداد شهدا است.

متناسب با برنامه‌های اختاپوسی قاچاقچیان پیش نرفته‌ایم

جعفری یادآور شد: ما متناسب با برنامه‌های اختاپوسی قاچاقچیان پیش نرفته و نمی‌رویم، اگر پیش رفته بودیم باید این را در عمل، آمار و ارقام می‌دیدیم، تعداد پرونده‌ها، معتادان، مراکز نگهداری، آمار و ارقام زندانیان و محکومان نشان می‌دهد متناسب با سیل خانمان‌براندازی که یک مشت سودجو به سمت جامعه ما سرازیر کردند، موانع لازم را فراهم نکردیم. باید ضمن انجام خدمات، آسیب‌شناسی کنیم که چرا این موفقیت در زمینه مبارزه با موادمخدر حاصل نشده است.

کمر قاچاقچیان بزرگ را باید شکست

این مقام قضایی با بیان اینکه باید از تجربیات دیگر کشورها و ارتباطات بین‌المللی در این زمینه استفاده کنیم، گفت: باید کمر قاچاقچیان بزرگ را شکست، رحم کردن به آنها ظلم به جامعه است، به افرادی که برای میل به اهدف کثیف و پر کردن جیبشان، ترقی جامعه و بنیان خانواده را هدف قرار داده‌اند، نباید ذره‌ای رحم کرد.

جعفری ادامه داد: در سال گذشته عده‌ای متناسب با شعارهای دروغین استکبار ما را در اعدام قاچاقچیان محکوم کردند، نمی‌خواهم بگویم مجازات اعدام تنها راه ریشه کردن موادمخدر است، باید قبل از اعدام راه را برای آنها بست و زمینه رشد آنها و جلوی مرزها را باید گرفت.

دادستان کل کشور با بیان اینکه شناسایی قاچاقچیان و عناصر اصلی نیاز به کار اطلاعاتی دارد، خاطرنشان کرد: در حوزه برخورد با قاچاقچیان باید تلاش شود آنها از لحاظ مالی خلع سلاح شوند، شناسایی اموال آنها بسیار مهم است، این افراد، اموال خود را به املاکی به نام دیگران می‌گذارند و از راه‌های مختلفی در این زمینه استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه وضعیت ضبط نگهداری اموال قاچاقچیان در حد مطلوبی نیست، گفت: نسبت به مال مشروع افراد حق تعدی نداریم، گزارشی در یکی از استانها دیدم که در نگهداری اموال قاچاقچیان، بسیار بد بود و نشان داد مسئولان اهتمام لازم برای نگهداری اموال قاچاقچیان نداشتند، باید متناسب با اموال ضبط شده برای نگهداری آن محل پیش بینی شود.

این مقام قضایی گفت: گاهی اوقات ممکن است عدم تکلیف اموال پرونده مشکل‌زا باشد، در بحث نگهداری و جمع‌آوری معتادان متجاهر تلاشهای خوبی شده، این کارها باید استمرار داشته باشد و کافی نیست، ستاد مبارزه با موادمخدر باید مراکز نگهداری معتادان را افزایش دهد، دولت مکلف است در راستای این موضوع به ستاد مبارزه با موادمخدر کمک کند، اینکه یک معتاد را سه بار در یک مرکز، نگهداری و مجدداً رها کنیم، بازگشت به چرخه است.

جعفری تصریح کرد: برخی از کمپها در زمینه نگهداری معتادان موفق بودند اگر بخش‌های خصوصی با نظارت و کنترل در این زمینه وجود داشته باشند، کار خوبی است، باید از نیروی مردمی نیز استفاده کنیم، باید برای بخشی از مبارزه با موادمخدر، از نیروهای مردمی استفاده کنیم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری