کد خبر 342529

وزیر اقتصاد: انجام مبادلات مالی چین و ایران با پول ملی

وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: در حال رایزنی برای انعقاد قرارداد دو جانبه پولی و مالی یا چین هستیم تا بتوانیم معاملات دو جانبه را با ارز ملی دو کشور انجام دهیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، فرهاد دژپسند روز دوشنبه در پکن  افزود: همچنین در این سفر با طرف چینی در مورد رفع مشکلات بانکی میان دو کشور رایزنی خواهیم کرد.
فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران عصر امروز دوشنبه در راس یک هیات اقتصادی برای حضور در نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و چین وارد پکن شد.
وزیر اقتصاد هدف اصلی از سفر به چین را حضور در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چین عنوان کرد و افزود: برنامه های متعددی برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور داریم که در این کمیسیون مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
به گفته وی در شرایط فعلی اگرچه حجم روابط اقتصادی دو جانبه در حد مقبولی است اما باید تلاش کنیم روابط اقتصادی دو کشور در حوزه های تجاری، سرمایه گذاری و علم و فناوری توسعه یابد و قرار است فردا در کمیسیون اقتصادی مشترک، این موضوعات مورد بررسی قرار گیرد.
وی افزود: برخی از پروژه های مشترک در حال اجرا میان دو کشور با اندک مشکلاتی مواجه شده اند و قرار است در این نشست با مقامات مختلف چین در مورد این مشکلات مذاکره و آنها را رفع کنیم.
دژپسند جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران را یکی از محورهای مذاکرات خود خواند و افزود: در اروند، تهران و ری سرمایه گذاری های مختلفی توسط چینی ها در حال انجام است و قصد داریم این سرمایه گذاری ها را توسعه دهیم.
به گفته وی در بحث کشاورزی نیز از جمله در بحث کشت گلخانه ای و شیلات قصد داریم سرمایه گذاران چینی را به کشور دعوت کنیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در مورد طرح یک جاده - یک کمربند نیز گفت: در این زمینه تمام آن بخش هایی که می توانیم فعالیت کنیم را متناسب با شرایط احصا کردیم و پیرامون یک برنامه دراز مدت در حال مذاکره با چینی ها هستیم.
او گفت: یکی از ظرفیت های یک پهنه - یک راه بحث صندوق سرمایه گذاری است که منابع خوبی دارد و باید تلاش کنیم تا بتوانیم از این منابع استفاده کنیم و طرح ها و پروژه هایی که در این مسیر وجود را از محل این منابع به اجرا در بیاوریم.
دژپسند افزود: اراده نظام بر ایجاد رابطه راهبردی و استراتژیک با چین است در این سفر حول ظرفیت های همکاری دراز مدت رایزنی خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: چین دارای شرکت ها و سرمایه گذاران متعددی است که از توان مالی و تکنولوژی بالای برخوردارند و باید آنها را به حضور در ایران تشویق کنیم.
وزیر اقتصاد در ادامه خواستار اصلاح نگرش مردم نسبت به کالاهای بی کیفیت چینی شد و افزود: چین کالاهای خوب هم دارد و باید بستر انتقال این کالاها به داخل کشور را از طریق سرمایه گذاری خارجی فراهم کنیم تا بتوانیم روابط دو جانبه را توسعه دهیم.
دژ پسند افزود: در مجمع یک کمربند یک جاده که اردیبهشت ماه امسال در پکن برگزار می شود جمهوری اسلامی ایران در سطح بالایی شرکت خواهد کرد و امیدوارم هیات ایرانی در سطح عالی در این کنفرانس شرکت کند.
هفدهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و چین فردا سه شنبه در پکن برگزار می شود. 
در این اجلاس راهکارهای گسترش همکاری های ایران و جمهوری خلق چین در حوزه های سرمایه گذاری، تجاری، مالی و بانکی، انرژی و کشاورزی، علمی، آموزشی و فرهنگی در قالب کمیته های تخصصی بررسی می شود. 
دیدار با وزیر اقتصاد، دیدار با تجار ایرانی و چینی و حضور در همایش تجاری مشترک از جمله برنامه های سفر دو روزه وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران به چین است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر