کد خبر 333981

با همکاری سازمان برنامه بودجه و کمیته امداد:

تا سال آینده همه ایتام صاحب‌خانه می‌شوند/ ساخت ۱۰۰۰واحد مسکونی در مناطق محروم

تفاهم‌نامه ساخت هزار واحد مسکونی ایتام با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه و کمیته امداد به امضا رسید.

اقتصادآنلاین - صبا نوبری؛ تفاهم نامه احداث یک هزار واحد مسکونی برای خانواده‌های ایتام صبح امروز بین سازمان برنامه و بودجه و کمیته امداد و با هنکاری خیریه بوتراب به امضا رسید.

بر اساس این تفاهم‌نامه در مدت یکسال باید هزار واحد مسکونی در حدود ۷استان محروم کشور ساخته شود.

هزینه ساخت هر واحد مسکونی در شهر ۶۵میلیون و در روستا ۵۰میلیون تومان خواهد بود که در مجموع برای ساخت این واحد‌ها حدود ۵۸میلیارد تومان هزینه خواهد شد.

یک سوم این هزینه را سازمان برنامه و بودجه، یک سوم را کمیته امداد و یک سوم دیگر را خیریه بوتراب پرداخت خواهد شد.

از این ۱۰۰۰ واحد مسکونی ۵۰۰واحد در روستا و ۵۰۰ واحد در شهر‌های مناطق محروم ساخته خواهد شد.

تفاهم نامه احداث یک هزار واحد مسکونی برای خانواده‌های ایتام صبح امروز بین سازمان برنامه و بودجه و کمیته امداد به امضا رسید.

بر اساس این تفاهم‌نامه در مدت یکسال باید هزار واحد مسکونی در حدود ۷استان محروم کشور ساخته شود.

هزینه ساخت هر واحد مسکونی در شهر ۶۵میلیون و در روستا ۵۰میلیون تومان خواهد بود که در مجموع برای ساخت این واحد‌ها حدود ۵۸میلیارد تومان هزینه خواهد شد.

یک سوم این هزینه را سازمان برنامه و بودجه، یک سوم را کمیته امداد و یک سوم دیگر توسط خیریه بوتراب پرداخت خواهد شد.

از این ۱۰۰۰ واحد مسکونی ۵۰۰واحد در روستا و ۵۰۰ واحد در شهر‌های مناطق محروم ساخته خواهد شد.

ضرورت برقراری عدالت در کنار تلاش برای توسعه

رییس سازمان برنامه بودجه در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت امیدواریم در مدت کمتر از یکسال و حداکثر در دهه فجر سال آینده شاهد بهره‌برداری از این ۱۰۰۰واحد مسکونی باشیم.

وی با بیان اینکه برای رسیدگی به نیازمندان دو روش وجود دارد، ادامه داد: یکی این است که فضای کشور را در مسیر توسعه قرار دهیم و از مسیر بهبود وضعیت اقتصادی وضع معیشت قشر محروم هم خوب شود.

وی افزود: نظریه دیگر این است که سوای کاری که در راستای بهبود وضعیت اقتصادی انجام می‌دهیم برنامه‌های ویژه‌ای در راستای تحقق عدالت برای کسانی که طی سالیان متمادی از بسیاری نیاز‌هایشان محروم مانده‌اند انجام دهیم.

نوبخت ضمن اشاره به این موضوع که متاسفانه ‌در کشورهای مترقی هم افرادی هستند که کنار مترو و در خیابان زندگی می‌کنند، خاطرنشان کرد: البته آن‌ کشورها الگوی ما نیستند و الگوی ما آن چیزی است که حضرت علی گفته است و بنیان گذار انقلاب هم بر آن تاکید داشتند.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور تصریح کرد: اینکه فکر کنیم اشکالی ندارد اگر در بین چرخ دنده توسعه افرادی هم له بشوند تا ما به پیشرفت برسیم درست نیست. ما به هیچ عنوان اینگونه فکر نمی‌کنیم و معتقدیم بخش‌هایی از نظام باید به طور خاص به افرادی بپردازند که سهم کمتری برده‌اند.

صدقات مردم ۳۵ درصد بیشتر از سال گذشته بوده است/ تا سال آینده همه ایتام صاحب‌خانه خواهند بود

رییس کمیته امداد در این مراسم گفت: کمتر از دو هفته پیش تفاهم نامه ساخت ده هزار واحد مسکونی در جنوب کرمان با همکاری سازمان برنامه را امضا کردیم.

وی افزود: اصلی ترین مسئله در امضای این تفاهم‌نامه مشارکت بخش خصوصی و دولتی در ساخت این واحد‌های مسکونی است.

فتاح اضافه کرد: فکر می‌کنم با این روند سال آینده هیچ خانواده یتیمی در کمیته امداد نخواهد بود که مشکل مسکن داشته باشد و همگی صاحبخانه می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه این تفاهم‌نامه‌ها منشا دولتی ندارد و برپایه کمک‌ها و صدقات مردم است، ادامه داد: در این ده ماهی که از سال ۹۷ گذشته با وجود مشکلات اقتصادی پیش آمده مردم ۳۵درصد بیشتر از به سال‌ قبل کمک کردند.

مسکن، اولویت خیریه بوتراب

سیدی، بنیان گذار خیریه بوتراب با اشاره به اینکه این موسسه حدود ۶سال قبل با مطالعات جدی از خیریه‌هایی که سطح جهان بود شروع به کار کرده است، افزود: همه ایتام این خیریه تحت پوشش کمیته امداد هم هستند.

وی خاطر نشان کرد: ایتام مناطق محروم کرمانشاه، ایلام، هرمزگان، چهارمحال و بختیاری و آذربایجان با اجرای این طرح صاحب خانه خواهند شد.

سیدی با بیان اینکه ۷۵۰۰یتیم و ۴۲۰۰تا از مادران ایتام را تحت پوشش این موسسه هستند، تاکید کرد: امسال در آذربایجان غربی برای  بالغ بر ۳۰۰ نفر از مادران ایتام و یا دختران این خانواده‌ها امکان اشتغال را فراهم کردیم.

وی بحث مسکن یکی از اولویت‌های این خیریه عنوان کرد و گفت: با این ۱۰۰۰ واحد مسکونی همه ۷۵۰۰ یتیم تحت پوشش این خیریه صاحب خانه خواهند شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر